Zaragoza Gezilecek Yerler

İspanya’nın kuzeybatısında yer alan Aragona Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Zaragoza kenti, Ebro Nehri ve Huevra Çayı’nın ortasına kurulmuştur. Antik Roma eserleri içerisinde “Salduba” olarak geçen kent oldukça eski bir tarihe sahip. Kent içerisine seyahatte bulunacak olanlar bu alanda Zaragoza gezilecek yerler arasında oldukça tarihi yerleri bulabilirsiniz.

Zaragoza’da Gezilecek Yerler

Piedre Manastırı: 1194 yılında inşa edilen bu manastır taş manastır olarak da tarih içerisinde biliniyor. Manastır içerisinde bir park bir de otel alanı bulunuyor. Oldukça dağlık bir alanda yer alan Piedre Manastırı için de ulaşımın çok kolay olduğunu söyleyemeyiz. Eser 16 Şubat 1983 tarihinde bir anıt halinde getirildi.

Ebro Nehri: Zaragoza kenti içerisinde yer alan nehir, İspanya’nın en uzun nehri olarak biliniyor ve bünyesinde bir kanyon da bulunduruyor. 910 km uzunluğu bulunan nehir Akdeniz’e dökülüyor.

Aljaferia Sarayı: Ajaferia Sarayı, Zaragoza içerisinde yer alan oldukça görkemli ve eski bir tarihe sahip bir saraydır. 11. Yüzyıl içerisinde inşa edilen bu saray aynı zamanda Troubadour Kulesi’ni de bünyesinde bulunduruyor. Guiseppe Verdi’nin operası üzerinden alınan eser halen saray içerisinde yer alıyor.

Plaza Del Pilar Anıtı: Zaragoza kenti içerisinde yer alan anıt turistler tarafından ziyaret edilen alanlar içerisinde yer alıyor. “Belediye Binası” adı ile bilinen bu anıt Katedral meydanı içerisinde yer alıyor ve ziyaretçilerini bekliyor.

Jose Antonie Grande Parkı: Zaragoza gezilecek yerler araştırmalarınızda çok rahar jose Antonie Grande parkını bulabilirsiniz. 1913 ve 1927 yılları arasında inşa edilen park, büyük park olarak biliniyor. Çünkü parkın yüzölçümü ve boyutu oldukça büyük. İçerisinde yeşil alanları, yürüyüş alanlarını ve çeşitli mimari eserler bulabileceğiniz bu park kent içerisinde merkezi bir alanda yer alıyor.

İncele!  Nijer Nerede Nasıl Gidilir

Zaragoza Gezilecek Yerler 1 - Zaragoza Gezilecek Yerler

Katedral Meydanı: Meydan kentin ana merkezinde yer alıyor. Turistlerin büyük bir çoğunluğu kent gezilerini bu merkez üzerinden düzenliyor. Siz de ilk olarak şehrin bu meydanını ziyaret edebilirsiniz.

Zaragoza’da Yer Alan Müzeler

Zaragoza tarihinin çok eskiye dayanması nedeni ile farklı mimari eserlere ve müzelere sahip. Bu müzeler içerisinde birkaçı turistler tarafından en çok ziyaret edilen alanlar içerisinde yer alıyor.

Museo de Zaragoza: Arkeoloji ve güzel sanatlar alanında eserlere sahip olan müze, Rönesans Dönemi’nde zengin bir tüccarın malikanesiydi. Sonradan müze haline getirilen bu eser şehir içerisinde plazaların arasında yer alıyor.

Museo de Pablo Gargallo: Museo de Pablo Gargallo Zaragoza kenti içerisinde yer alan bir diğer müze. 2000 yılı içerisinde açılan bu müze hem tarihi eserler hem de kupalar ile birlikte turistleri ağırlıyor.

IAACC Pablo Serrano: Zaragoza kentinde yer alan en önemli müzelerden birisidir. Müze aktif olarak çalışma sürdürmeye devam ediyor. Çeşitli etkinlikler ile birlikte müze içerisinde bir gezi planı yapabilir ve bu etkinliklere katılabilirsiniz.

Zaragoza içerisinde bu önemli müzelerin yanında daha birçok müzeye de gezi düzenleyebilmeniz mümkün.

  • Museo del Foro De Caesaraugusta,
  • Museo del Teatro de Caesaraugusta,
  • Museo del Fuego y de los Bomberos,
  • Museo del Real Zaragoza,
  • Museo Del Puerto Fluvial De Caesaraugusta şehir içerisinde sayabileceğimiz müzeler arasında yer alıyor. Ziyaretlerinizi bu müzelere yapabilirsiniz.

Zaragoza Etkinlikleri

Zaragoza gezilecek yerlere kentin etkinliklerini de etkileyebilir ve farklı kültürlerin sahnelerine tanık olabilirsiniz. Şehir içerisinde her yıl 12 ekim tarihinde “Fiesta el Pilar” festivali düzenleniyor. 10 gün süren etkinlik içerisinde çiçek sunma töreni, meyve sunma geçidi, Rosario de Kristal geçiti bulunuyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ