Home » Yurtdışına Nasıl Çıkılır

Yurtdışına Nasıl Çıkılır

Yurtdışına nasıl çıkılır sorusu birçok insan tarafından dile getirilmektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı yurtdışına seyahat etmek isteyenler, bu sürecin nasıl gerçekleştiğini merak etmektedir. Yurtdışına çıkış noktasında en çok turistik amaçlar göze çarpmaktadır. Bunun yanı sıra iş, eğitim ve balayı gibi gerekçelerle de birçok Türk vatandaşı yurtdışına seyahat gerçekleştirmektedir. Yurtdışı seyahati için hayati olan konu ise hazırlanması gereken evraklardır. Evraklar ve bir takım belgeler olmadan yurtdışına çıkmanız imkandır.

Yurtdışına Gitmek İçin Pasaport Nasıl Alınır?

Yurtdışına çıkış noktasında ilk basamak pasaport alım sürecidir. Pasaport almak oldukça basit bir işlemdir. Her ilde bulunan ve emniyete bağlı olan pasaport şubelerinden çıkarılmaktadır. Başvuru sürecinde istenilen belgeler ise nüfus cüzdanı ve pasaport için özel olarak çektirilecek olan fotoğraftır. Fotoğrafın biyometrik olması gerekmektedir. Vergi dairesine harç yatırılıp, parmak izni verdikten sonra pasaportunuz evinize postalanacaktır. PTT kargo ile 3 ile 7 gün arasında pasaportunuza sahip olabilirsiniz.  Yurtdışına nasıl çıkılır sorusu kapsamında ilk aşama böylelikle tamamlanmış olmaktadır.

Yurtdışına Nasıl Çıkılır 1 - Yurtdışına Nasıl Çıkılır
Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Seyahat edilecek ülkeye göre vize alınması da bir diğer husustur. Ülkemize vize uygulayan ülkelerin sayısı oldukça fazladır. Her ne kadar son dönemde birçok ülke ile vize antlaşması yaptıysak da, halen vizesiz girebildiğimiz ülke sayısı sınırlıdır. Özellikle Avrupa ülkeleri vize konusunda oldukça titiz ve sıkıdır. Konsolosluğa gidildikten sonra seyahat amacınızı söylemeniz gerekmektedir. Çünkü birçok farklı vize çeşidi vardır.

Bunlar; turistik, eğitim ve iş vizeleri olarak bilinmektedir. En çok tercih edilen ise turistik vizedir. Turistik vizenin alınması kolaydır. Bu işlemler yapılırken sizden bir takım belgeler istenecektir. Bu belgelerin içerisinde pasaport ilk sırada yer almaktadır. Pasaportun çok eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca hemen hemen her konsolosluk sizden biometrik fotoğraf isteyecektir. Bu fotoğrafın, konsolosluğun istediği şekilde çekilmesi lazımdır. En az da 2 adet olması gerekmektedir. Yurtdışına nasıl çıkılır sorusu çerçevesinde vize işlemleri için istenen bir diğer belge ise nüfus cüzdanı fotokopisi ve nüfus kayıt örneğidir. Ayrıca vize talebinin belirtildiği bir dilekçenin de dikkatli bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra vizeye başvuracak kişinin çalıştığına dair kurumdan bir belgenin verilmesi gerekmektedir. Bir diğer belge ise seyahat sağlık sigortasıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Yurtdışına nasıl çıkılır sorusu çerçevesinde seyahat sağlık sigortasının da alınması gerekmektedir. Seyahat sigortası, birçok ülke tarafından zorunlu olarak belirtilmiş olan bir belgedir. Bu belge, alacak olan kişiye bir takım avantajlar sağlamaktadır. Gittiğiniz ülkede karşılaşabileceğiniz olası bir sağlık problemi neticesinde istediğiniz hastaneye giderek, tedavinizi yaptırabilirsiniz. Tedavi masrafları bu sağlık sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Ayrıca her türlü gasp ve hırsızlık gibi durumlarda da bu poliçe size koruma sağlar. Masraflarınızın ve zararınızın karşılanmasına büyük bir ol oynar. Havaalanında kaybolan bavul konusunda da bu sigortanın size sunduğu avantajdan faydalanabilirsiniz. Kaybolan valiziniz 24 saat içerisinde bulunamazsa ve havayolu şirketi buna dair bir rapor tutarsa, masraflarınız sigorta tarafından karşılanacaktır. Daha kötü durumlarda da bu sigorta poliçesi devreye girmektedir. Yurtdışında gerçekleşecek olan ani vefat durumlarında, tüm cenaze masrafları poliçe tarafından karşılanacak ve cenaze bu sayede ülkeye getirilecektir. Ayrıca yurtdışında olası bir hukuki problem konusunda, poliçe sayesinde danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bilet Ve Rezervasyon İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yurtdışına çıkmadan önce havaalanında son olarak yurtdışı çıkış harcını ödemelisiniz. Yurtdışına nasıl çıkılır sorusu konusunda bilet ve rezervasyonun da mutlaka önceden yapılması gerekmektedir. Tur acenteleri ile seyahat etmeyeceksiniz, gidiş dönüş biletini göstermeniz gereken yerler olacaktır. Özellikle Avrupa seyahatlerinde gümrük memurları bu konuya oldukça dikkat etmektedirler. Geliş amacınızı kanıtlamanız noktasında gidiş ve dönüş biletinizi gösterebilirsiniz. Ayrıca kalacağınız ve rezervasyon yaptırdığınız yere dair bilgiler de verebilirsiniz. Böylelikle turistik amaç ile o ülkeye geldiğiniz kanıtlanmış olmaktadır. Özellikle ülkeye göçmen olarak gelenlere dair böyle bir önlem alınmıştır.

Yurtdışına Nasıl Çıkılır - Yurtdışına Nasıl Çıkılır
Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Tur Acentesi İle Seyahat Etmenin Avantajları Nelerdir?

Yurtdışı gezilerinde tur acentelerini seçmek ve tercih etmek oldukça mantıklı olmaktadır. Yurtdışı acentelerinin sağladığı birçok avantaj vardır. Her şeyden önce sizi tüm bürokratik işlemlerden kurtarmaktadır. Sizin yapacağınız tek şey ise pasaport alıp bir acenteye müracat etmektedir. Sonrasında acente sizin adınıza konsolosluğa gidecektir. Burada vize işlemlerini tamamlayarak, seyahat için gerekli olan vizeyi size sağlayacaktır. Bunun yanı sıra acente ile seyahat sigortası almak da oldukça basittir. Tüm bu işlemler yapılırken siz hayatınıza devam edecek ve zamandan da tasarrufta bulunmuş olacaksınız. Acente sayesinde gidiş dönüş biletiniz de alınmış olacaktır.

Yurtdışına Çıkarken Neler Almalıyız?

Yurtdışına nasıl çıkılır konusu açıklığa kavuştuğuna göre artık yurtdışına giderken hangi malzemelerin alınması gerektiğine değinebiliriz. Tüm belgeler hazırlandıktan sonra ve seyahat aşamasına gelindiği zaman yanınıza almanız gereken bir takım eşyalar vardır. Öncelikle kredi kartlarınızı ve dövizlerinizi kesinlikle unutmayın. Ayrıca her türlü kayıp ya da çalınma ihtimaline karşılık pasaport ve diğer belgelerinizin bir fotokopisini çektirin. Sonrasında ise boyundan askılı bir cüzdan alın. Sonuçta daha önce görmediğiniz bir yere gidiyorsunuz. O yüzden önleminizi şimdi alın. Kişisel bakım ürünlerini mutlaka unutmayın. Özellikle diş fırçası, diş macunu, traş makinesi, havlu ve yastık kılıfını valizinize koyun.

Her türlü hava değişikliğine karşı da hazırlık olmakta fayda vardır. Yaz ayı bile olsa yanınızda uzun kollu giyecekleri mutlaka bulundurun. Hava değişikliklerinden kaynaklanabilecek soğuk algınlıklarına karşı da birkaç ilaç almanız iyi olacaktır. Ayrıca bünyenizi sağlam tutabilmek için vitamin haplarına da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun yanı sıra sinekkovar ya da benzeri ürünleri de almanız iyi olacaktır. Eğer yaz aylarında seyahat ediyorsanız mutlaka şapka, güneş gözlüğü ve yeterince iç çamaşır almalısınız. Gezip göreceğiniz yerleri ölümsüzleştirmek için de fotoğraf makinesi iyi bir tercih olacaktır. Artık akıllı telefonlar ile daha yüksek çözünürlükte fotoğraflar elde etmek mümkündür. Ancak şarj sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için de seyyar şarj aletlerini tercih edebilirsiniz. Her türlü ihtimale karşılık el lambası da almanız iyi olacaktır. Sırt çantası ile de daha rahat bir tura çıkabilirsiniz.

Yurtdışında Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Yurtdışına nasıl çıkılır durumunda sonra seyahat edeceğiniz ülkede nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Kalınacak otelin merkezden çok uzak olmaması önemli bir noktadır. Turistik mekanların topluca bulunduğu yerlerdeki otel ya da pansiyonları tercih edebilirsiniz. Güvenlik açısından bu önemli bir husustur. Bunun yanı sıra şehri gezerken mutlaka merkezi ve kalabalık sokakları tercih edin. Yabancı bir ülkede olduğunuzu unutmayın. Hatta asayiş konusunda sıkıntılı olan yerleri öğrenerek, buralara gitmemeye özen gösterin.

Bir diğer husus ise yemek konusudur. Damak tadınıza uygun olan lokantaları tercih edin. Çünkü Türk mutfağına yakın ülke mutfağı bulmak son derece zordur. Yeni tatlar denerken dikkatli olun. Bizim yemediğimiz birçok şey, Avrupa ya da başka kıta mutfaklarının vazgeçilmezleri arasında yer alabilmektedir. Ayrıca sürekli sevdiğiniz insanlar ile iletişim halinde olun. Onları merakta bırakmayın. Güvenliğinizi her zaman ön planda tutun.