Yurtdışı Zorunlu Seyahat Sigortası

Yurtdışına çıkmak isteyenler bir takım belgeleri hazırlamak zorundadır. Bu belgeler içerisinde seyahat sigortası da bulunmaktadır. Yurtdışı zorunlu seyahat sigortası, ziyaret edilecek ülkeler tarafından istenilen bir belgedir. Özellikle konsolosluktan vize alırken bu belgenin de olması zorunludur. Günümüzde bu sigortayı birçok banka ve sigorta şirketi vermektedir.

Yurtdışı Zorunlu Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahat sigortası gerek yurt içi gerekse de yurtdışı seyahatlerinde istenilen bir belgedir. Bu belgenin istenme sebebi ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşılık bir önlemdir. Yurtdışına çıkıldığı zaman karşılaşabileceğiniz her türlü kaza, hastalık ya da valizin kaybolması gibi durumlarında, riskleri ortadan kaldırmaya yönelik bu belgeyi almak zorunludur. Schengen vizesi olarak bilinen Avrupa vizesini alırken bu belgeyi de ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belgenin bir diğer ismi de vize sigortasıdır.

Yurtdışı Seyahat Sigortası Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle geçerli olan bir yurtdışı seyahat sigortasını almanız gerekmektedir. Çünkü bazı banka ya da firmaların sağlamış olduğu sigorta poliçeleri, konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir. Bundan dolayı da dikkatli olmak da fayda vardır. Ayrıca alınacak olan poliçenin başlangıç ve bitiş tarihlerini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Çünkü zamanı geçmiş olan ya da çok kısa süreli bir dönemi kapsayan poliçeler, kabul edilmemektedir. Bunun yanı sıra seyahat edecek kişi sayısı da önemlidir. Çünkü her kişi için sigorta yapmak zorunludur. Ayrıca seyahat edeceğiniz ülkenin vize şartlarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Seyahat sigortasının süresi değişebilmektedir. En kısa süreli sigorta 1 haftadır. En uzun süreli olan ise 1 senedir. Ücret ise değişmektedir. Yurtdışı zorunlu seyahat sigortası alınırken bunları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Yurtdışı Seyahat Sigortası Nasıl Alınır?

Yurtdışı zorunlu seyahat sigortası almak için herhangi bir banka şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar bu sigortayı yapmaktadır. Hepsinin şartları ve ücretleri de değişiktir. Ancak sundukları hizmetler ortalama olarak aynıdır. Banka şubelerine gidildiği zaman, ilgili bölümden sıra alıp, sigortanızı kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz. Ayrıca gelişen internet bankacılık hizmetleri ile bu işlemi internet üzerinden de yapmanız mümkündür. Alacağınız bir internet bankacılığı şifresi ile kolay bir şekilde sağlık poliçenizi yaptırabilirsiniz. Sigorta ücreti değişmektedir. Ortalama olarak senelik 40 Euro civarındadır ve en az 30 bin Euro değerinde bir koruma sağlamaktadır.

İncele!  Yurt İçi Ve Yurt Dışı Tur Satın Alırken Dikkat Edilecekler

Yurtdışı Seyahat Sigortasının Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Yurtdışı zorunlu seyahat sigortası birçok farklı hizmeti de beraberinde getirmektedir. Bunların başında sağlık hizmetleri gelmektedir. Gittiğiniz ülkede rahatsızlandığınız zaman ve doktora ihtiyaç duyduğunuzda bu sigorta sayesinde istediğiniz hastanede tedavi olabilirsiniz. Tüm masraflar, sigorta poliçesi sayesinde karşılanacaktır. Bunun yanı sıra her türlü hırsızlık ya da gasp gibi olumsuz durumlarda da bu poliçe devreye girmektedir. Tüm zararı tanzim etmektedir. Ayrıca kaybolan bavul ve valiz için de sigorta ödeme yapmaktadır. Daha kötü durumlarda da seyahat sigortası bir takım avantajlar sağlamaktadır. Poliçe sahibinin yurtdışında vefat etmesi durumunda, cenaze sigorta aracılığı ile ülkeye getirilir. Hukuki durumlarda da sigortanın sunduğu danışmanlık hizmeti söz konusudur.

Yurtdışına Giderken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurtdışı zorunlu seyahat sigortası bu şekilde elde edilmektedir. Yurtdışına giderken öncelikle pasaport, vize, seyahat sigortası, bilet ve rezervasyon belgesinin olması şarttır. Sonrasında ise günlük kişisel eşyalarınızı almalısınız. Her türden kıyafet almak iyi bir seçim olacaktır. Mevsime bakmadan mutlaka uzun kollu ve sıcak tutacak kıyafetler de seçilmelidir. Ayrıca diş macunu, diş fırçası, traş takımı da mutlaka hazır olmalıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ