Yurtdışı Tren Seyahatleri

Yurtdışı tren seyahatleri son dönemde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Avrupa ya da balkan ülkelerini görmek isteyenler, birkaç işlem sonrasında trenle bu amaçlarına ulaşabilmektedirler. Yolculuk sırasında seyir zevkinin yüksek olması ve tren ile yolculuğun güvenli olması, insanları tren seyahatlerine yönlendirmektedir.

Yurtdışı Tren Seyahati Nasıl Yapılır?

Yurtdışına seyahat edebilmek için birçok farklı şirketi seçmeniz mümkündür. Ancak bunlar arasında en bilineni ve en çok tercih edileni Interrail adı verilen sistemdir. Uluslar arası olarak hizmet veren bu sisteme göre Avrupa’daki 30 ülkeye tek bir bilet ile ucuza seyahat edebilirsiniz. Bu ülkelerin içinde Türkiye de yer almaktadır. Bunun için interrail firmasından bilet almak ve ondan önce de sistemi bilmek gerekmektedir.

İnterrail İle Nasıl Seyahat Edilir?

Yurtdışı tren seyahatleri ile alakalı bilinmesi gereken en önemli şey İnterrail sistemidir. Çünkü bu sistem ile birçok Avrupa ülkesini sadece tek bir bilet ile seyahat edebilirsiniz. Bunun için öncelikle kendinize bir rota çizmeniz gerekmektedir. Çizdiğiniz rotaya göre hangi ülkeleri gezeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu noktada sistemin nasıl olduğuna dair bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu sistem ile seyahat etmek için farklı bilet çeşitlerinden birisini almanız lazımdır. Bu biletlerden en çok tercih edileni global pass adı verilen bilettir. Diğeri ise one country pass denilen sistemdir. Global pass ile bu sistem içinde olan tüm ülkelere tek bir bilet ile seyahat edebilirsiniz. Bu noktada seyahat planlaması size kalmış bir durumdur. Seyahatinizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. One country pass ise sadece tek bir ülkede geçerli olan bilet sistemidir. Örneği İspanya için bu bileti aldıysanız, sadece o ülke içerisinde istediğiniz kadar seyahat edebilirsiniz.

Interrail Bileti Nereden Satın Alınabilir?

Bileti istediğiniz herhangi bir TCCD garından satın alabilirsiniz. Ayrıca özel tur şirketleri de bu bileti satmaktadır. Bunun yanı sıra internet üzerinden de bu sistemin resmi web sitesini kullanabilir ve biletinizi kolaylıkla elde edebilirsiniz. Bilet fiyatları ise genellikle Euro üzerinden satışa çıkarılmaktadır. Yurtdışı tren seyahatleri bu anlamda oldukça avantajlı olmaktadır.

İncele!  Erken Rezervasyon Otelleri

Interrail Bilet Fiyatları Ne Kadardır?

Bilet satışı konusunda farklı kriterler vardır ve fiyatlar buna göre de değişmektedir. Global pass adı verilen bileti satın alacaksınız ve yaşınız 26’nın altındaysa en düşük ücret olarak 200 Euro ödemeniz gerekmektedir. 200 Euro’ya satılan bilet 15 gün boyunca 5 gün seyahat etme imkanı sağlamaktadır. En düşük tarife de budur. En yüksek tarife ise limitsiz olarak 479 Euro olarak belirlenmiştir. Yurtdışı tren seyahatleri için kullanacağınız bu bilet 26 yaş üstü için biraz daha pahalıdır. 15 günlük paket için 264 Euro, limitsiz paket için ise 626 Euro belirlenmiştir.

Yurtdışı Tren Seyahatinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurtdışı tren seyahatleri için dikkat edilmesi gereken bir takım şeyler vardır. Tren yolculukları uzun sürmektedir. Bu süre zarfında güvenliğinizi ön planda tutmanız gerekmektedir. Değişik kültürlere sahip ülkelerden geçildiği için toleranslı ve sakin davranmak akıllıca olacaktır. Ayrıca yolculuk öncesinde bir kumanya hazırlayarak, acıktığınızda yiyebilirsiniz. Çünkü yolculuk boyunca size verilecek menüler, damak tadınıza uygun olmayabilir. Bir diğer önemli mevzu ise konaklamadır. Güvenliğinizi bu noktada da ön planda tutarak, merkeze yakın olan yerlerde kalmanız iyi olacaktır. Yurtdışı gezilerinde bol bol fotoğraf çekmek için bir fotoğraf makinesi ya da cep telefonunuzu kullanabilirsiniz. Sürekli şarj problemi ile karşılaşmamak için seyyar şarj aletlerinden de almak gerekmektedir. bu sayede şarj problemi ortadan kalkacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ