Yurtdışı Tren Seyahati

Yurtdışı tren seyahati oldukça zevkli ve aynı zamanda ucuz bir aktivitedir. Özellikle balkanlara ve Avrupa’ya gitmek isteyenler, treni tercih ederek güzel zamanlar geçirebilirler. Bilindiği üzere dünyanın en eski ulaşım yöntemlerinden birisi trendir. Türkiye’den Avrupa’ya devam eden tren yolları vardır. Bu yolları kullanarak ucuza bir tren yolculuğu yapabilirsiniz.

Yurtdışı Tren Seyahati Nedir?

Yurtdışı tren seyahati, Avrupa ya da Balkan ülkelerine yapılan seyahattir. Bunun yanı sıra doğu komşularımıza da seyahat edilebilmektedir. Ancak batıya yapılan seyahatler daha fazla tercih edilmektedir. Bu noktada Interrail adı ile bilinen demiryolu şirketi kullanılmaktadır. 30 tane Avrupa ülkesinde hizmet veren firma, sınırsız bir şekilde seyahat edebilmek imkanı sunmaktadır. Bu imkandan 30 ülkenin vatandaşı da yararlanabilmektedir. Türkiye de bu ülkelerin içinde yer almaktadır. Bu ülkeler dışındaki başka bir ülkenin vatandaşı olanlar ise ikamet yerleri ile bu hizmetten faydalanabilmektedir.

İnterrail İle Nasıl Seyahat Edilir?

İnterrail tren seyahati çerçevesinde bir sistem söz konusudur. İnterrail pass adı verilen bir sistem vardır. Bunlar ikiye ayrılmıştır. Global Pass adı verilen sistem, tam 30 ülke için geçerlidir. Ayrıca 15 gün ile 1 ay arasında olan bir geçerlilik tarihi vardır. Yani bu bilet ile 1 aya kadar seyahat edebilirsiniz. İnterrail bir ülke pass ise sadece tek bir ülkede geçerli olan sistemdir. Bu sistemin de bir aylık bir süresi vardır. İnterrail sisteminde seyahat günü adı verilmiş olan bir sistem de söz konusudur. Buna göre 15 gün içerisinde 5 seyahat günü sistemi uygulanmaktadır. Yani bu süre içerisinde 15 gün boyunca seyahat ederken 5 günün seçimi ise size kalmıştır. Bu süre zarfında istediğiniz trene istediğiniz kadar binme imkanınız vardır. Ayrıca bunun için önceden bir rezervasyon yaptırmaya gerek yoktur. Biletinizi aldıktan sonra da bunu belirlemeniz mümkündür. Yurtdışı tren seyahati bu şekilde oldukça kolay ve ucuz olmaktadır.

İncele!  Ukrayna’ya Nasıl Ulaşabilirim?

Bilet Fiyatları Nasıldır?

Bilet fiyatları hem yaşa, hem de seçilecek olan mevkiye göre değişmektedir. Sisteme göre 5 farklı grup ülke vardır. Bu ülkelere 5 ayrı kategoriye ayrılmıştır. En pahalı olan kategori ise 1. Kategoridir. Eğer tek bir ülkeyi kapsamayan ve birden fazla ülkeyi gezeceğiniz bir bilet alıyorsanız ve yaşınız da 26’nın altında ise 200 Euro ödemeniz gerekmektedir. Bu paketin seyahat süresi ise 15 gün boyunca 5 gün olarak belirlenmiştir. Bu paketteki 30 günlük limitsiz tarife için ise 479 Euro ödemeniz gerekmektedir. One country pass adı verilen ve sadece tek bir ülkeyi kapsayan biletler ise daha ucuzdur. En düşük bilet ücreti 42 Euro olarak belirlenmiştir. Yurtdışı tren seyahati bu sistem ile hem daha cazip hem de daha ucuz olmaktadır.

Trenle Seyahatte Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Yurtdışı tren seyahati oldukça ilgi çekicidir. Bu yolculuk boyunca seçeceğiniz yolculuk arkadaşı oldukça önemlidir. Birçok yabancı ülkenin içinden tren ile geçeceğiniz için farklı kültür ve geleneklere karşı toleranslı olmakta fayda vardır. Taşkınlık yapmadan yolculuğa devam etmek iyi olacaktır. Bunun yanı sıra konaklanacak olan yerleri de dikkatli bir şekilde seçmek güvenliğiniz için hayati bir önem taşımaktadır.

Trenle Seyahatlerde Yanımızda Neler Bulundurmalıyız?

Tren seyahatleri uzun olduğu için kesinlikle yiyecek bir şeyler almak iyi ve akıllıca bir seçim olacaktır. Ayrıca kişisel bakım malzemelerini de eksik etmemek gerekmektedir. Traş takımı, diş fırçası, diş macunu, havlu, yastık kılıfı ve kıyafet almak lazımdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ