Yurtdışı Seyahatlerinizde Bu Hastalığa Dikkat Edin: Tenya

Tenya enfeksiyonları, bağırsaklara yerleşerek enfeksiyona neden olabilen ve parazit bir yaşam süren yassı solucanların meydana getirdiği bir enfeksiyon hastalığıdır. Tenya enfeksiyonuna genellikle tenia solium ve tenia saginata adı verilen yassı solucan türleri neden olmaktadır. Ülkemiz sınırlarında en sık görülen tenya enfeksiyonu tenia saginata yani bir diğer adıyla sığır tenyasıdır.

Tenya enfeksiyonlarının etkenleri kontamine olmuş durgun sulardan içerek veya enfekte olmuş gıdaların tüketilmesi sonucu vücuda girer. Enfeksiyon etkenleri vücuda girmeden evvel konak üzerinde larvar veya yumurta şeklinde bulunur. Özellikle balık tenyası denilen bir tenya enfeksiyonu türü larva ile beslenen balıklarının tüketilmesi sonucunda görülmektedir. 

gorsel 1 - Yurtdışı Seyahatlerinizde Bu Hastalığa Dikkat Edin: Tenya

Tenya larvaları daha kısa sürede hastalık yapabilen yumurtadan yeni çıkmış canlılardır. Eğer tenyalar larva olarak vücuda girmişse kuluçka dönemi beklemeden direkt olarak bağırsaklara yerleşim gösterir. Bağırsaklardaki besinler ile beslenen larvalar zaman içinde gelişme göstererek erişkin boyutuna ulaşırlar. Aksine tenyalar yumurta şeklinde vücuda alındığında daha ciddi durumlara sebebiyet verebilmektedir. Yumurta konak içerisinde çatladığında vücudun çeşitli organlarına gider ve orada enfeksiyona sebep olur. Tenya etkeni hiçbir belirti göstermezse ve tedavi edilmezse uzun yıllar insan vücudunda yaşayabilirler. 

Tenya enfeksiyonları genellikle bağırsaklarda görülen ve birkaç adet ile sınırlı tenya varlığı ile görülür. Ciddi sorunlara yol açmayan bu enfeksiyonlar eğer yumurtanın vücut içerisinde çatlaması sonucu olmuşsa kist oluşumu başta olmak üzere birçok ciddi komplikasyona neden olabilmektedir.

Tenya Nasıl Bulaşır ?

Tenya enfeksiyonları uzmandoktor.net açıklamasına göre bir çeşit yassı solucan türü olan tenyaların yumurta veya larva şeklinde vücuda alınması sonucu oluşur. Tenya enfeksiyonuna neden olan bu yumurta ve larvalar kontamine olmuş sulardan ve gıdalardan bulaşma gösterir. Tenya enfeksiyonu geçiren bir kişi çevresindekilere bu hastalığı bulaştıramaz.

İncele!  Alanya Tatil Köyleri Ucuz ve Kaliteli Tatil

En sık görülen tenya enfeksiyoları tenya yumurtasına bağlı enfeksiyonlardır. Sığır veya domuz tenyası türünden dolayı meydana gelmektedir. Bu yumurtlar insanların veya hayvanların dışkısından yiyeceklere veya sulara geçerek insanları enfekte eder. Ağız yoluyla vücuda alınan yumurtalar sindirim kanalından geçerek bağırsaklara yerleşir. Zaman içerisinde çatlayan tenya yumurtaları burada gelişim gösterir ve yerleşir veya bağırsak dokusunu aşarak karaciğer gibi önemli organları etkisi altına alır.

Larvaların vücuda alınmasıyla oluşan tenya enfeksiyonları genellikle hayvan etlerinin iyi pişirilmemesi sonucunda oluşur. Bağırsaklarda erişkinliğine ulaşan tenyalar zamanla dışkılama yolu ile dışarı atılır. Fakat nadiren de olsa bu tenyalar bağırsağa yapışabilmekte ve sindirim sistemi hastalıklarına neden olabilmektedir.

Tenya Enfeksiyonlarının Belirtileri Nelerdir ?

Tenya enfeksiyonları bağırsağa yerleştiği için belirtiler de başlıca sindirim sisteminde görülür. Bu belirtiler hastalığın şiddetine göre ve etkenin larva mı yumurta mı olduğuna göre değişmekle beraber şu şekildedir;

  1. İshal
  2. Mide bulantısı, kusma
  3. Şiddetli karın ağrıları ve krampları
  4. Canın tuzlu yiyecekler çekmesi
  5. Besinlerin tam olarak emilmemesinden dolayı zayıflık ve kilo kaybı
  6. Baş ağrısı
  7. İştah kaybı gibi belirtiler tenya enfeksiyonlarında en sık görülen belirti ve bulgulardandır.

 

gorsel 2 - Yurtdışı Seyahatlerinizde Bu Hastalığa Dikkat Edin: Tenya

 

Tenya Enfeksiyonlarının Tanısı Nasıl Konulur, Tedavisi Nasıldır ?

Tenya genellikle hafif sindirim sistemi belirtileri gösterdiği için uzman hekim tenyadan şüphelenmeyebilir. Ancak hastanın durumu ilerlerse ve tanı konulamazsa çeşitli tahliller ile vücutta tenya varlığı araştırılmalıdır.

Tenyalar bağırsağa yerleşen canlılar olduğu için dışkı incelemesinde tenya yumurtası bulunabilir. Her seferinde yumurta çıkmayacağı için üst üste en az 3 tane gaita örneğinin incelenmesi gerekebilir. Tenya gibi parazit enfeksiyonlarında kanda eozinofil yapıları artış gösterir. Kan tahlillerinde eozinofil varlığı tenya tanısı için bir bulgudur. Eğer tenyaların vücuttaki diğer organlara ilerlediği düşünülüyorsa MR veya tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle tenya taraması yapılabilir.

İncele!  Balayı Otelleri

Tenya enfeksiyonları birçok hastada tedaviye başvurulmadan kendiliğinden geçmektedir. Öyle ki bazı hastalar tenya enfeksiyonu geçirdiğinin farkında bile olmayabilirler. Ancak tedavi gereken durumlar da gerekebildiği için tenyanın tuttuğu organa göre tedavi planlaması yapılabilir.

İlaç olarak niklozamid ve praziquantel etken maddeli ilaçlar kullanılan tenya enfeksiyonlarında, enfeksiyon hastalıkları doktorları kistin doğrudan çıkarılması için ameliyata da başvurabilmektedir.

Tenya enfeksiyonları günümüzde çok sık görülen bir bağırsak enfeksiyonudur. Özellikle ekonomik düzeyin düşük olduğu ülkelerde yetersiz ve kirli su kaynakları sebebiyle sık sık salgınlar oluşabilmektedir. Suyun filtre edilmesi, ellerin ve gıdaların iyice yıkanması gibi önlemler ile tenya enfeksiyonlarına karşı büyük ölçüde koruma sağlanabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ