Yurtdışı Seyahatlerde Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatlerde sağlık sigortası bir zorunluluk haline gelmiştir. Normal şartlar altında seyahat sağlık sigortası hem ülke için hem de yurtdışı seyahatlerde istenmektedir. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası, özellikle Avrupa ülkelerine yapılacak olan seyahatlerde vize için bir ön koşul olarak kabul edilmektedir. Schengen vizesi olarak biline Avrupa vizesini almak için bu sigortayı yaptırmak şarttır. Sağlık poliçesi, her türlü aksaklığa karşı bir önlemdir.

Yurtdışı Sağlık Sigortasının Özellikleri Nelerdir?

Yurtdışı seyahatlerde sağlık sigortası yapmak sizi birçok risklere karşı korumaktadır. Yurtdışı seyahatlerde sağlık sigortası sisteminin en önemli özelliği sizi yurtdışında olası tehlikelere karşı korumasıdır. Örneğin yurtdışında rahatsızlandığınız zaman ya da hastalandığınızda bu sağlık sigortası ile istediğiniz yerde tedavi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra olası bir valiz ya da bavul kayıplarında, zararınız da karşılanmaktadır. Ayrıca her türlü kaza ve hırsızlık olaylarında da sağlık sigortası sayesinde zararınız temin edilebilmektedir.

Yurtdışı Seyahatlerde Sağlık Sigortası - Yurtdışı Seyahatlerde Sağlık Sigortası

Yurtdışı Seyahatlerde Sağlık Sigortası

Yurtdışı Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Yurtdışı seyahatlerde sağlık sigortası yaptırmak için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki sigorta acentesi, diğeri ise bankalardır. Avrupa ülkelerini hepsi, vize için bu sağlık sigortasını şart koşmaktadır. O yüzden bu sigortayı mecburen yaptırmanız gerekmektedir. Ülkemizde sigorta acenteleri, bu işlemi yapmaktadır. Bunun için herhangi bir acenteye gitmek yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra bankalar üzerinden de seyahat sağlık sigortasını alabilirsiniz. İstediğiniz bir banka şubesine giderek, bu işlemi yaptırabilirsiniz. Öncesinde iyi bir araştırma yapmak ve fiyat almak gerekmektedir. Çünkü her bankanın sağlık seyahat sigortası farklı meblağlar üzerinden ücretlendirilmektedir. Genel manada en az 15 günlük bir seyahat sigortası yaptırmanız gerekmektedir. En düşük teminat ücreti ise 30 bin Euro civarındadır. Yani 30 bin Euro’luk bir sigorta yaptırmış olacaksınız.

İncele!  Tatil Çantası

Yurtdışı Seyahat Sigortası Ne Tür Avantajlar Sağlamaktadır?

Yurtdışı seyahatlerde sağlık sigortası büyük avantajlar sağlamaktadır. Bunların başında ise her türlü hastalığa karşı sigortalanmanız gelmektedir. Gidilecek olan ülkenin sağlık sistemi bilinmediği için sağlık sigortası ile tedavi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra başınıza gelebilecek hırsızlık ya da gasp gibi durumlarda da eşyalarınız sigortalanmaktadır. Bavulunuz kaybolduğu zaman da 24 saat içerisinde yazılı bir kayıp raporunun tutulması lazımdır. Bu rapor neticesinde bavulunuzun masrafı ödenmektedir. Yurtdışına giden ve seyahat sağlık sigortası sahibinin vefat etmesi halinde de tüm masraflar sigorta tarafından ödenerek, cenaze ülkeye getirilmektedir. Tüm bunlar büyük avantaj ve fırsatlardır. O yüzden sağlık sigortası yaptırmak bir şart olarak koşulmuştur.

Yurtdışı Seyahat Sigortası Ücretleri Ne Kadardır?

Sigorta ücretleri farklıdır. Verilen hizmet neredeyse aynıdır ancak her banka ve sigorta şirketinin farklı tarifeleri vardır. Ücret değişikliği, kalınacak gün sayısına göre de değişmektedir. Ancak ortalama teminat aşağı yukarı aynıdır ve o da 30 bin Euro olarak belirlenmiştir. Yani bu meblağa kadar olan zararlar, başarılı bir şekilde giderilmektedir. Ortalama bir senelik sağlık sigortası 40 Euro civarındadır. Bunun üstünde meblağlar da mevcuttur.

Yurtdışına Giderken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Yurtdışı seyahatlerde sağlık sigortası konusu bu şekildedir. Yurtdışı çıkışlarında son olarak havaalanında çıkış ücretini yatırmalısınız. Yanınıza almanız gereken bir takım şeyler vardır. Kredi kartları hayati bir önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra mutlaka yanınızda döviz de bulundurmalısınız. Ayrıca diş fırçası, diş macunu, traş makinesi, terlik, havlu ve yastık kılıfını da eksik etmemelisiniz. Olası rahatsızlık ve hava değişikliklerine karşı ise mutlaka vitamin haplarını yanında bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca soğuk algınlıkları için çeşitli haplar da valizinizde olmalıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ