Yurtdışı Seyahatlerde Pasaport Süresi

Yurtdışı seyahatlerde pasaport süresi değişmektedir. Her ülkenin kabul ettiği bir süre vardır. Özellikle sık bir şekilde yurtdışına gidenlerin bu süreyi dikkate alması gerekmektedir. Dışişleri bakanlığının resmi web sitesi üzerinden bu sürelere ulaşmak mümkündür.

Pasaport Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport almak için gerekli olan bir takım evraklar vardır. Bunlardan ilki ise nüfus cüzdanıdır. Ancak nüfus cüzdanının üzerinde kesinlikle TC kimlik numarasının bulunması ve fotoğraf olması şarttır. Ayrıca 5*6 boyutlarında 2 tane biyometrik fotoğrafın da olması gerekmektedir. Bu fotoğraf için herhangi bir fotoğrafçıya giderek, pasaport fotoğrafı çektirmek istiyorum demeniz yeterlidir. Biyometrik fotoğrafın cepheden çekilmesi lazımdır. Arkasında ise beyaz renkte bir fonun bulunması lazımdır. Yurtdışı seyahatlerde pasaport süresi, gidilecek olan ülkeye göre değişmektedir.

Pasaport Harç Bedelleri Kaç Liradır?

Pasaport harç bedelleri her sene güncellenmektedir. Son güncellemelerden sonra 6 aylık bir pasaport için 111,70 Türk lirasında bir ödeme yapmanız gerekmektedir.1 sene için 163,30 Türk lirası, 2 sene için 266,40 Türk lirası, 3 sene için 378.30 Türk lirasını ödemeniz gerekmektedir. 3 seneyi geçen pasaport süreleri için ise 533,10 Türk lirasının ödenmesi şarttır.

Yurtdışı Seyahatlerde Pasaport Süresi Ne Kadardır?

Yurtdışı seyahatlerde pasaport süresi değişmektedir. Her ülkenin kabul ettiği farklı bir yasal süre söz konusudur. En az süre 1 ay olarak belirlenmiştir. Azerbaycan ve Güney Afrika gibi ülkelere gidildiği zaman pasaportsun süresi 1 aydır. Ancak bu örnekler istisnadır. Çünkü 1 ay süre sınırlaması koyan ülke sayısı oldukça azdır. Genel olarak süre 3 ay ile 1 sene arasında değişebilmektedir. Mesela ABD, bu süreyi 6 ay olarak belirlemiştir. Birçok Avrupa ülkesinde de süre 6 aydır. 1 aya kadar olan seyahatler için Almanya 3 aylık bir süre belirlemiştir. Ancak seyahat 1 ayı aşıyorsa, süre de 1 seneye çıkmaktadır. Komşularımız Bulgaristan ve Yunanistan ise 3 aylık bir süre zarfı koymuştur.

İncele!  Yurtdışı Seyahatlerde Sağlık Sigortası

Pasaport Harcı Nereye Yatırılır?

Yurtdışı seyahatlerde pasaport süresi en az 1 aydır. Pasaport harcını yatırabilmek için pasaport defter bedeli altında bir ödeme yapmak gerekmektedir. Bu ödemenin yapılacağı yerler bütün banka şubeleri ve Emniyet müdürlüklerinin içinde yer alan vergi dairelerinin açtığı veznelerdir. İnternet üzerinden de pasaport harcı yatırılabilmektedir. Ancak bu işlemin ardından kesinlikle makbuz almak gerekmektedir.

Pasaport İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle Emniyet müdürlükleri bünyesindeki pasaport şubeye gitmek gerekmektedir. Müracaatınızı buradan yapabilirsiniz. Sonrasında ise parmak izi alma işlemi yapılmaktadır. Parmak izi alma işlemi; sürücü belgesi, pasaport ve silah ruhsatı alırken uygulanan bir işlemdir. 7 yaşından büyük olan herkesin parmak izi alınmaktadır. Tüm işlemler bittikten sonra ise epasaport adlı internet sitesi üzerinden süreci takip etmek mümkündür. Bu noktada işlemlerin hangi aşamada olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Pasaportun teslim süreci ise değişmektedir. Yeni olan çipli pasaportlar Ankara’da hazırlanmaktadır. Hazırlanan pasaport, PTT Kargo aracılığı ile teslim edilmektedir. Teslimat süresi ise yoğunluğa göre değişmektedir. Normal şartlar altında 3 gün içerisinde pasaport teslimatı yapılmaktadır. Fakat yoğun dönemlerde bu süre bir haftaya kadar sarkabilmektedir. Yurtdışı seyahatlerde pasaport süresi, ziyaret edilecek olan ülkeye göre değişmektedir. Bu noktada hangi ülkeyi ziyaret edeceğiniz önemlidir. En kötü olasılık üzerinden olaya bakarsan, minimum pasaport süresi 1 ay olarak bazı ülkeler tarafından belirlenmiştir. Fakat genellikle 3 ve 6 aylık süreler daha fazladır. Bunun yanı sıra 1 seneye kadar olan sürelere sahip ülkeler de bulunmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ