Yurtdışı Seyahatlerde İstenen Belgeler

Yurtdışı seyahatlerde istenen belgeler, herkesin bilmesi gereken dokümanlardan oluşmaktadır. Bu belgeleri hazırladıktan sonra seyahat için önünüzde herhangi bir engel kalmayacaktır. Belgelerin listesini çıkardıktan sonra, dikkatli bir şekilde bu belgeleri almanız gerekmektedir.

Yurtdışı Seyahat Nasıl Yapılır?

Yurtdışı seyahat genel manada iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birisi sizin bireysel girişiminiz ile gerçekleşmektedir. Herhangi bir tur şirketi ya da acenteye gerek duymadan, tek başınıza yurtdışı çıkış işlemlerini halletmeniz mümkündür. Ancak bu durum genellikle fazla zaman almaktadır. Tek başına yapacağınız işlemler bir hayli fazladır. Bunların başında ise pasaport almak gelmektedir. Gerekli harcı yatırdıktan sonra pasaportunuzu alabilirsiniz. Sonrasında ise gitmek istediğiniz ülkeden vize almanız şarttır. Bunun için de o ülkenin konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. bu işlemlere gidilecek olan ülkeye göre değişmektedir. Bazı ülkeler kolay bir şekilde vize verirken, bazıları ise biraz uğraştırmaktadır. Sonrasında alacağınız bilet ile yurtdışına seyahat edebilirsiniz. Yurtdışı seyahatlerde istenilen belgeler de bu şekilde tamamlanmış olmaktadır.

Yurtdışına Giderken Hangi Belgeler Gereklidir?

Yurtdışı seyahatlerde istenen belgeler önemli bir konudur. Bunların başında ise pasaport gelmektedir. Emniyet müdürlüklerine giderek, kendi adınıza pasaport çıkarabilirsiniz. Pasaportların süresi ve harcı değişmektedir. En kısa süreli pasaport 6 aylıktır. 6 ay sonra pasaportu yeniletmeniz gerekmektedir. En uzun süreli olan ise 10 seneliktir. Pasaport alırken biyometrik fotoğraf çektirmeniz gerekmektedir. Bir diğer gerekli belge ise vizedir. Avrupa ülkelerinin büyük bir kısmı ülkemize vize uygulamaktadır. Vize almak için de konsolosluğa gitmek lazımdır.

Farklı vize çeşitleri vardır. Bunların başında turistik vize gelmektedir. Yurtdışına gezmek için gidenlere bu vize verilmektedir. Bir diğer önemli belge ise seyahat sigortasıdır. Tüm Avrupa ülkeleri bu belgeyi şart koşmaktadır. Vize alırken, bu belgenin de hazırlanmış olması lazımdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesi bankalar tarafından verilmektedir. Bunun yanı sıra gideceğiniz ülkede, kalacağınız yere dair rezervasyon ve gidiş dönüş bileti de gerekmektedir. Yurtdışı seyahatlerde istenilen belgeler bu şekilde belirtilmiştir.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Sigortası Garanti

Gezmek İçin Hangi Ülkelere Gidilebilir?

En çok tercih edilen ülkeler genellikle Avrupa ülkeleridir. Ayrıca balkan ülkelerine de yoğun bir ilgi söz konusudur. Buralara gittiğiniz zaman tarihi ve turistik birçok yeri rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Özellikle Balkan ülkelerinde Türklere karşı büyük bir hoşgörü söz konusudur. Doğu komşularımızdan İran da gerek tarihi eserleri gerekse de yüksek kültüre sahip şehir ve insanları ile oldukça cazip bir coğrafyadır.

Yurtdışına Tur Acentesi İle Gitmenin Faydaları Nelerdir?

Tur acentesi ile yapılacak olan seyahatlerde büyük avantajlar kazanabilirsiniz. Bunların başında ise bürokratik işlemlerin halledilmesi gerekmektedir. Çünkü yurtdışına çıkılacağı zaman birçok belge ve evrak gerekmektedir. Bu noktada sadece pasaport aldıktan sonra diğer işlemleri tur acentesine bırakabilirsiniz. Acente sizin yerinize hem vize, hem bilet hem de sağlık sigortasını alacaktır. Bundan dolayı da herhangi bir zaman kaybı yaşamayacaksınız. Böylelikle yurtdışı seyahatlerde istenilen belgeler de tamamlanmış olacaktır. Tur acenteleri konaklama konusunda da kaliteli hizmetler sunmaktadır. Özellikle merkeze yakın olan otelleri seçerek, güvenliği de ön planda tutmaktadır. Bunun yanı sıra tur acenteleri ile neredeyse tüm tarihi ve turistik yerleri gezebilirsiniz.

Yurtdışına Giderken Neler Almalıyız?

Tüm belge ve evraklar tamamlandıktan sonra kesinlikle kişisel bakım ürünleri unutulmamalıdır. Örneğin traş makinası, havlu, havlu kılıfı, diş fırçası ve diş macunu eksik edilmemelidir. Bunun yanı sıra kredi kartları ve döviz de mutlaka bulunmalıdır. Pasaportunuzun bir adet fotokopisi de her ihtimale karşılın yanınızda olmalıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ