Yurtdışı Seyahatinde Alınması Gerekenler

Yurtdışı seyahatinde alınması gerekenler son derece önemli bir konudur. Gerek belge gerekse de eşya olarak bir takım materyalleri hazırlamak şarttır.

Yurtdışı Seyahati Nasıl Yapılır?

Yurtdışına seyahat etmek için yapılması gereken şeyler vardır. İlk önce kendi adınıza bir pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Sonrasında ise vize başvurusu yaparak, seyahat etmek istediğiniz ülkenin başkonsolosluğuna gitmeniz lazımdır. Tüm bu süreç içerisinde işlemleri kendi adınıza bir acente ya da aracı firmaya da yaptırmanız mümkündür. Böylelikle zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.

Yurtdışı Seyahati İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yurtdışı seyahatinde alınması gerekenler denilince akla gelen ilk belge pasaporttur. Pasaportlar farklı şekillerdedir. Umuma özel, diplomatik, hizmet gibi çeşitleri vardır. Bunların süresi de değişmektedir. 6 aydan 10 seneye kadar geçerliliği olan pasaportlar mevcuttur. Pasaport çıkarmak için harç yatırmak ve biyometrik fotoğraf çektirmek gerekmektedir. Yurtdışına giderken alınması gereken bir diğer belge ise vizedir. Özellikle Avrupa ülkelerinin büyük kısmı ülkemize vize uygulamaktadır. Vize almak için seyahat edilecek olan ülkenin konsolosluğuna başvurmak gerekmektedir. Vize alırken de seyahat amacınız size sorulacaktır. Tatil ya da gezmek için gidiyorsanız, size turistik vize verilecektir. Turistik vizeler kısa sürelidir. Bir diğer belge ise rezervasyon ve bilettir. Özellikle tek başınıza yolculuk yaptığınız zaman yani herhangi bir tur şirketi vasıtası ile seyahat etmiyorsanız, bu belgelere ihtiyacınız yoktur. Çünkü gideceğiniz ülkeye vardığınız zaman gümrük polisi tarafından size geliş amacınız sorulacaktır. Gidiş dönüş biletiniz ve rezervasyon belgenizi göstererek, turistik amaçlı olarak geldiğinizi belirtebilirsiniz.

Yurtdışına Giderken Neler Alınmalıdır?

Yurtdışı seyahatinde alınması gerekenler, gidilecek ülkeye göre de değişmektedir. Eğer bir Avrupa ülkesine ziyarette bulunuyorsanız, mevsim ne olursa olsun kıyafet olarak sizi sıcak tutacak bir şeyleri de almanız gerekmektedir. Her şeyden önce yurtdışına çıkarken, yanınızda yeterince döviz de bulundurmanız gerekmektedir. Her türlü hırsızlık önlemine karşı, boyundan askılı bir cüzdanı da tercih etmeniz lazımdır. Gümrük görevlileri ile sorun yaşamamak için kalacağınız otele dair rezervasyon bilgilerini içeren belgeleri de yanınızda bulundurmanız şarttır. Seyahat edeceğiniz ülkenin dilinde bir el kitapçığı bulundurmanız, sizin her zaman yararınıza olacaktır. Böylelikle o ülkenin ana dilinde ihtiyacınız kadar konuşabilecek ve derdinizi anlatabileceksiniz.

İncele!  Roma'da Gezilecek Yerler

Yurtdışı Seyahatinin Acente İle Yapılmasının Faydaları Nelerdir?

Yurtdışı seyahatinde alınması gerekenler konusu halledildikten sonra, acente ile seyahatin faydalarından bahsetmek gerekmektedir. Tur acenteleri her türlü hizmeti vermektedir. Hizmet verme işlemi henüz yurtdışına çıkmadan başlamaktadır. Özellikle vize, seyahat sigortası ve ulaşım bileti konusunda acentelerin verdiği hizmet son derece kalitelidir. Bu tip hizmetleri zaman kaybı olmadan ve farklı yerlere gitmek zorunda kalmadan halledebilirsiniz. Tur acenteleri ile seyahat etmek ayrıca gidilecek yerin daha iyi tanınmasını da sağlayacaktır. Çünkü acenteler ile çalışan birçok tur rehberi vardır. Bu rehberler sayesinde o şehrin güzel ve turistik mekanlarını rahatlıkla gezebilirsiniz.

Yurtdışı Seyahatinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurtdışı seyahatinde alınması gerekenler sadece belge ve evraklardan ibaret değildir. Kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için de birçok eşyayı götürmeniz gerekmektedir. Bunların başında ise kıyafetler gelmektedir. Gideceğiniz ülkenin iklimine göre kıyafet tercihi yapmak lazımdır. Ancak her ne olursa olsun uzun kollu bir kıyafeti, yazın bile yapacağınız gezilerde yanınızda bulundurmalısınız. Kişisel bakım malzemeleri olan tıraş takımı, diş macunu, diş fırçası, sabun, parfüm ve krem gibi ürünleri de unutmamak gerekmektedir. Ayrıca havlu ve yastık kılıfı da mutlaka alınması gereken ürünlerdendir. Herhangi bir rahatsızlığa karşı ise vitamin ve soğul algınlığı hapları da alınabilmektedir.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ