Yurtdışı Seyahati İçin Gerekli Evraklar

Yurtdışı seyahati için gerekli evraklar oldukça önemli bir konudur. Yurtdışına çıkmadan önce bu evrakların temin edilmesi gerekmektedir. Eksik bir tane bile evrağın olması, gideceğiniz ülkenin gümrüğünden geçememenize sebep olabilmektedir. Bundan dolay yolculuk öncesi tüm evrakları dikkatli bir şekilde hazırlamak lazımdır.

Yurtdışına Nasıl Gidilir?

Yurtdışına gitmek için birçok farklı yol vardır. Gidilecek olan ülkenin uzaklığına göre farklı seçenekler mevcuttur. Örneğin Yunanistan ya da Bulgaristan gibi ülkelere kara yolu ile gidebilirsiniz. Elbette bunun öncesinde vize başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında Yunanistan adalarına vizesiz veya günü birlik vize içeren turlar vardır. Adalara gideceğiniz zaman mecburen deniz yolunu tercih etmelisiniz. Gideceğiniz ülke uzak ise muhakkak uçak kullanmak zorundasınız. Okyanus ötesinde yer alan ülkeler için bu durum geçerlidir. Bunun yanı sıra tren ile de seyahat etmek mümkündür. Tüm bu yolculuklardan önce bir takım belgeleri hazırlamanız lazımdır. Yurtdışı seyahati için gerekli evraklar bu anlamda oldukça önemli bir konudur.

Yurtdışına Gitmek İçin Hangi Evraklar Hazırlanmalıdır?

Yurtdışı seyahati öncesinde hazırlanması gereken ilk evrak pasaporttur. Ülkemizde pasaport almak için Emniyet müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir. Burada sizden istenilen bir takım bilgi ve belgeler olacaktır. Bunların başında da fotoğraf gelmektedir. Fotoğrafın mutlaka biyometrik olması gerekmektedir. Fotoğrafçılara giderek biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz. Pasaport süreleri değişmektedir. En fazla 10 senelik pasaport alabilirsiniz. Yurtdışına çıkarken yanınızda bulunması gereken bir diğer evrak ise vizedir. Günümüzde ülkemize vize uygulamayan ülkeler vardır. Ancak bunun yanı sıra birçok Avrupa ülkesine halen vize ile gidilmektedir. Bundan dolayı da seyahat öncesinde vize başvurusu için o ülkenin konsolosluğuna gitmeniz lazımdır. Vizeler, amaca göre değişmektedir. İş, öğrenci ve turistik vize gibi değişik vize çeşitleri vardır. Bir diğer belge ise sağlık sigortasıdır. Özellikle Avrupa ülkeleri bunu şart olarak sunmuştur. Vize alırken sizden sağlık sigortası poliçesi de istemektedirler. Bunun bir diğer ismi ise seyahat poliçesidir. Bu poliçe, herhangi bir kaza, kayıp ya da hastalığa karşı önlemdir. Bu poliçe sayesinde rahatsızlandığınız zaman tedavi olabilirsiniz. Yurtdışı seyahati için gerekli evraklar arasında yolculuk bileti ve kalacağınız otele dair rezervasyon da olmalıdır.

İncele!  Yunanistanda Ne Yenir

Yurtdışı Turlarının Avantajları Nelerdir?

Yurtdışına seyahat etmek için herhangi bir tur programını seçmek size birçok avantaj sağlayacaktır. Bunların başında ise vize ve seyahat poliçesi gelmektedir. Tur acentesi ile tatil yapmak isterseniz, bu işlemlerin hepsi acente tarafından halledilecektir. Böylelikle siz de zaman kaybı yaşamamış olacaksınız. Ayrıca tur acenteleri, yurtdışında gezilecek yerleri daha iyi bilmektedir. Bundan dolayı acente ile seyahat ettiğiniz zaman, hemen hemen tüm turistik mekanları da gezme fırsatını bulacaksınız. Yurtdışı seyahati için gerekli evraklar, tur acenteleri tarafından hazırlanmaktadır. Siz, herhangi bir şekilde konsolosluk ile muhatap olmayacaksınız.

Yurtdışı Ziyaretlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurtdışı ziyareti sırasında yabancı dil bilmek önemlidir. Bunun yanı sıra yanınızda mutlaka yeteri kadar döviz de bulundurmalısınız. Başka bir önemli nokta ise kalınacak olan otel ya da pansiyondur. Yüksek güvenilirlikli ve merkeze yakın işletmeleri tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Yurtdışına çıkışlarda paranızı ve pasaportunuzu taşımak için boyna asılan cüzdanlardan tercih etmeniz de iyi bir seçim olacaktır.

Hangi Ülkelere Seyahat Edilebilir?

Eğer paranız ve zamanınız var ise kuzey Avrupa ülkelerine gidebilirsiniz. Buralar nispeten sakin ve huzurlu bölgelerdir. Bunun yanı sıra doğu kültürünü yakından tanıyabileceğiniz İran ve Çin gibi ülkelere de gitmek mümkündür. Yurtdışı seyahati için gerekli evraklar halledildikten sonra istediğiniz yere tatil için gidebilirsiniz.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ