Home » Yurtdışı Seyahat

Yurtdışı Seyahat

Yurtdışı seyahatleriniz adına başta geçerli belgeleri temin etmelisiniz. Bunların başında da pasaportlar geliyor. Pasaport olmadan seyahatlerin yurtdışına yönelik olması imkansızdır. E-pasaport sistemlerinden faydalanarak ilerleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra vize işlemlerine de yer vermek gerekiyor. Bazı ülkelerin vize talepleri de olmuyor.

Yurtdışı Seyahat 4 - Yurtdışı Seyahat
Yurtdışı Seyahat

Vizesiz olarak da sadece pasaport üzerinden seyahat edebilirsiniz. Gideceğiniz ülkenin bu konuda ki tutumunu öğrenerek harekete geçmelisiniz. Bunun için seyahat danışmanlıklarından da faydalanabilirsiniz. Turlar üzerinden seyahatlere yer vermek daha faydalı olacaktır. Özellikle daha ekonomik olması için çoğu kişinin bu şekilde planlama yaptığını göreceksiniz. Evrakların yanı sıra bütçeler de seyahatler için önemlidir.

Yurtdışı Seyahatleri İçin Pasaportlar

E-pasaport sistemi sayesinde artık yurtdışı seyahatleri daha kolay hale gelmiştir. Yurtdışı seyahat programlarında öncelikli olarak pasaportlara yer vermelisiniz. Bunun için de belirli bir ödemenin yapılması gerekiyor. Harç ödemelerine yönelik anlaşmalı bankalar üzerinden ilerleme gösterebilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra da beklemeniz gerekecektir. Çünkü aynı gün içerisinde pasaportların alınmaması söz konusudur. Yaklaşık olarak 3 gün içinde pasaportlarınızı alabilirsiniz. E-pasaport sistemlerinde çipler önemlidir. Bu çipler kişinin tüm bilgilerini saklıyor. Öyle ki pasaport kontrolleri sırasında da bu çipler üzerinden analizler yapılıyor. Analizler sayesinde de kontrolden geçerek seyahate yer vermiş olacaksınız. Umuma Mahsus pasaportlar ile Hususi pasaportlar bulunuyor. Hususi pasaporta sahip olan kişiler memur anne ve babaya sahiptir. Bu durum pek çok konuda muaf olmalarını sağlıyor. Mesela Avrupa ülkelerine gitmek adına vize başvurularına yer vermeleri istenmiyor. Umuma mahsus pasaportlar ise vize işlemlerine yer vermek zorundadır.

Yurtdışı Seyahat 3 - Yurtdışı Seyahat
Yurtdışı Seyahat

E-Pasaport Almak İçin Ne Yapmak Lazım?

E-pasaport sahibi olmak isteyenlerin belirli evrakları toplamaları isteniyor. Bu belgelerin arasında nüfus cüzdanının aslı bulunuyor. Burada önemli olan ise kimlik numarasıdır. Eğer ki kimlik numaranız yazmıyorsa ya da belirgin değilse bu işlemler adına yenilemelere yer vermelisiniz. Son 6 ay içinde çekilen biyometrik fotoğraflara da ihtiyaç duyulacaktır. Bu tür fotoğraflardan 2 adet hazırlamış olmalısınız. Eski pasaportlar da lazım olacaktır. Önceden çıkarmış olduğunuz ama süreleri dolan ya da yıpranan pasaportlarınız varsa götürmelisiniz. Harç yatırmış olduğunuz bankadan da almış olduğunuz dekontu temin etmelisiniz. Vizeler gibi pasaportlar için de randevu sistemine yer veriliyor. İnternet üzerinden bu konuda ilerleyebilirsiniz. Sonuç olarak belgelerin ise yurtdışı seyahati için pasaportlarınızı hazır edebilirsiniz. Minimum 6 aylık süreleri bulunan pasaportlar seyahatlerde kabul ediliyor.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Pasaportunuzu aldıktan sonra geriye vize işlemleri kalacaktır. Avrupa ülkelerine gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka vizelerinizi hazır etmelisiniz. Bunun için de Schengen vizesine yönelik harekete geçebilirsiniz. Başta da vize formlarını doldurmak ile yola koyulabilirsiniz. Yurtdışı seyahat amacıyla formların hatasız ve eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz. Formun ülkelere özel konsolosluk siteleri üzerinden sunulması sağlanıyor. Kısa sürede ulaşım sağlayarak doldurmaya başlayabilirsiniz. Tüm vize işlemlerinde olduğu gibi fotoğraflarınızı da istenilen adete ve ebatlara göre ayarlamalısınız. Nüfus cüzdanı kopyaları ile seyahat sigortalarını da temin etmiş olmalısınız. Vize için geçerli olan seyahat sigortası limiti 30.000 Euro olarak biliniyor. Ekonomik durumunuzu da gösteren bir takım evrakları hazır etmeniz isteniyor. Bunlar tapu ya da banka hesapları gibi detaylar olabilir. Otel rezervasyonlar için de belgeleri temin ederek kısa sürede vizelerin alınmasını mümkün hale getirebilirsiniz. 

Yurtdışı Seyahat 2 - Yurtdışı Seyahat
Yurtdışı Seyahat

Yurtdışı Seyahatlerinde Önemli Tüyolar

Öncelikli olarak uçuşlar adına geçerli olan bir takım tüyolar sunacağız. Buradan en önemlisi de bavul ya da çanta hazırlıklarıdır. Çünkü uçuşlarda kabul edilmeyen bir takım malzemeler bulunuyor. Bunlara dikkat etmeniz gerekecektir. Yurtdışı seyahat planlarınız adına yanınızda mutlaka resmi olan tüm belgeleri taşımalısınız. Ancak bunları bavula değil yanınıza aldığınız çantanız içerisinde koymalısınız. Kolay ulaşılabilir olması zaman kazanmanızı ve herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlayacaktır. Mesela kimlikler, seyahat çekleri ya da ehliyet gibi önemli belgeleri yanınızda tutmalısınız. El bagajı alacaksınız içerisinde kozmatik ürünleri koymamaya özen göstermelisiniz. Uçak içerisinde bu tarz ürünler kabul edilmeyecektir. El bagajı içerisinde seyahat için gerekli olan bir takım malzemeleri koyabilirsiniz. Varsa ilaçlarınızı ya da şemsiye gibi anlık ihtiyaç ürünlerini ekleyebilirsiniz. Dövizin de mutlaka yanınızda olması gerektiğini söylemeliyiz. Sıvı olmayacak şekilde el bagajının hazırlanmasına dikkat etmelisiniz.

Yurtdışı Seyahat 1 - Yurtdışı Seyahat
Yurtdışı Seyahat

Vize Başvuru Adımları Nelerdir?

Turistik, ticari ya da ziyaret amaçlı vize türleri bulunuyor. Transit olarak da uçuşlara bağlı olarak bazı ülkelerin vizelerini almak zorundasınız. Bu konuda her ülkenin farklı belge talepleri bulunuyor. Gideceğiniz ülkelerin konsolosluklarını ziyaret ederek konuyla alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yurtdışı seyahati amacıyla belge işlemleri en zor kısım olacaktır. Danışmanlıklar sayesinde bu işlemlerin de kolay olması sağlayabilirsiniz. Vize için yapmanız gerekenler sizlere açıkça ifade edilecektir. Temel adımlarına da göz atarak ilerleyebilirsiniz. Mesela öncelikli olarak belgeler adına kontrollerin yapılması özen göstermelisiniz. Tüm belgelerin geçerli koşullara uygun olup olmamasına bakmalısınız. Arkasından radevulara yer vermek gerekecektir. Nitekim bazı konsolosluklar randevu sistemine de yer vermiyor. Bu konuda da internet üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Vize ödemelerini de yapmayı unutmamalısınız. Son olarak da görüşmelere yer verilmelidir. Randevuya bağlı olarak da belli başlı mülakatların olması söz konusudur.

Yurtdışı Seyahatlerin Uçak Deneyimleri

Henüz hiç uçuş deneyiminiz yoksa size söyleyeceğimiz önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz. İlk defa deneyim sahibi olacakların çok fazla heyecan yapmamaları gerekiyor. Nitekim bu durum sorunlar yaşamanıza sebep olabilirsiniz. Öncelikli olarak mutlaka havaalanına erken gitmeyi unutmamalısınız. Özellikle koltuk seçimini yapmadıysanız erken gitmekte fayda vardır. Bunun için yeni deneyimlerin cam kenarı üzerinden olması mantıklı olacaktır. Ancak uçağın sizi tutma ihtimalini düşünüyorsanız koridor daha mantıklıdır. Bu şekilde lavaboya gitmek daha kolay olacaktır. Yurtdışı seyahatinizin süresi de önemlidir. Uzun bir yolculuksa müzik listenizi hazırlamayı unutmamalısınız. Müzik dinleyerek yolculuk yapmak stresinizi alacak ve daha keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır. Bunun dışında sevdiğiniz dergi ya da kitapları da alabilirsiniz. Zamanın daha hızlı geçmesi adına birşeylerle meşgul olmak en mantıklı olanıdır. Uçuş sırasında bol bol sıvı tüketmeye ve ara ara hareket etmeye de özen göstermelisiniz. Bu durumlar gittiğiniz ülkede daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

Yurtdışı Seyahat - Yurtdışı Seyahat
Yurtdışı Seyahat

Gezilecek Avrupa Merkezleri Hangileri?

Schengen vizeleriniz hazırsa Avrupa üzerinden turlara katılabilirsiniz. Ekonomik olması amacıyla turlar üzerinden ilerlemek daha mantıklı olacaktır. Mesela Kiev bu merkezlerden birisidir. Ekonomik olmasından dolayı da ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Müzelerini gezebilir ya da eğlenceli gece hayatına göz atabilirsiniz. Yurtdışı seyahat amacıyla ekonomik olarak Santorini de mantıklı olacaktır. Yunanistan, Türkiye’ye yakın olduğu için de ülkemizden pek çok turist bulunuyor. Doğa şartları ile mevsim koşulları üzerinden ilgi gördüğünü öğreniyoruz. Budapeşte son yıllarda ilgi gören bir diğer merkezdir. Düşük bütçeler üzerinden burada da keylif günler geçirmek mümkün. Budapeşte hem kültürel değerleri hem de tarihi yerleri ile tercih ediliyor. Mevsim şartlarına bağlı olarak seyahat turlarına katılmak mantıklı olacaktır. Üstelik rehber imkanları sayesinde daha rahat edeceksiniz. Bu sayede dil sıkıntısı yaşamadan ülkelerin tanımanız ve zaman geçirmeniz söz konusudur.