Yurtdışı Seyahat İzin Belgesi

Yeşil pasaport sahipleri tarafından herhangi bir iş gezisi veya şahsi gezi için izin alınabilmesi çok kolay birkaç işlemin ardından tamamlanabiliyor. Bordo pasaport sahipleri ise yurtdışına çıkabilmek için bazı durumlarda Yurtdışı seyahat izin belgesi temin etmek durumunda kalabiliyorlar. Gün içerisinde önemli miktarda değişim gösteren birkaç madde, yeni ıslak imza kurallarının tekrar belirlenmesini sağlamıştır. Çoğu ülkede izin belgesi olarak tanımlanan şeyin herhangi bir hukuki zorunluluk olarak görülmese de, birçok firma tarafından izinli olduğunun belirtilebilmesi için gerekli olduğu açıklanıyor.

Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli İzin Belgesi

Türkiye’de yurtdışına çıkmanızı sağlayacak olan sigorta bilgileri, genel tarama bilgileri, pasaport ve vizeyle ilgili tüm işlemler bu süreçte değişmez maddeler arasında yer alıyor. Gerekli görülen izin belgesi ise her türlü iş kolunun o an görevli olan en yetkili kişisinden alınacak olan “Yurtdışına çıkmasına engel bulunmuyor” tarzında ıslak imzalı bir yazıyla işlemlerini tamamlaması gerekebiliyor. Kamu çalışanları, öğretmenler, memurlar veya çalıştıkları işyerinin izin belgesinin bulunmasını talep ettiği her çalışan tarafından sıkça görülen ıslak imzalı belge, işlemlerin tamamlanabilmesini sağlayacaktır. Yurtdışı seyahat izin belgesi bulundurmakla mükellef olan çalışanlar gibi, iş yeri belgelerini bulundurması ve onaylatması gereken işyeri sahipleri de bulunuyor.

Seyahat İçin İzin Belgesi Neden Gerekli?

Yaşanan olumsuz olaylarla birlikte çok daha sık bir şekilde yapılmaya başlanan güvenlik çalışmaları, yurtdışına çıkmak isteyenleri de etkilemiştir. Yurtdışına çıkışların engellenmesi yerine daha sık bir denetim altına alınması, işlemlerin yavaşlamasına ve önemli ölçüde duraksamasına neden olabiliyor. Çalışmalarınızı Yurtdışı seyahat izin belgesi aracılığıyla sonuca ulaştırabilmek için öncelikle mutlaka firmanızın müdürlüğünden izin belgesi almalısınız. GBT’nize bakıldıktan sonra incelenecek olan ıslak imzalı izin belgeleri çok önemlidir. Islak imzanın net olarak tanımlanamaması ve başkasının adına atılması, işleminizin 5-6 saate varan duraksamalar yaşamasına neden olacaktır.

İncele!  Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

yurtdisina cikis izin belgesi indir - Yurtdışı Seyahat İzin Belgesi

Yurtdışı Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Uluslararası bir turnuvaya, eğitime, yarışmaya veya benzer bir aktiviyeye katılmak istenmesine rağmen birçok engelle karşılaşılabilir. Öğrenci olunduğunda bu engel okul, herhangi bir sektörde görevli olunduğunda ise, firmanın izin belgesidir. Bordo pasaport sahiplerinin alması gereken bu belge, Yurtdışı seyahat izin belgesi olarak adlandırılır ve her kurumun hizmetini denetleyen müdürden alınabilir. Çoğu zaman öğrenciler ve öğretmenler tarafından alınmak isteyen bu belge, an itibariyle okul müdürlüğü veya il yada ilçe eğitim müdürlüğünden alınabilmektedir. Belgenin alınabilmesi için sadece bordo pasaport sahibi olunması gerekmiyor. Yeşil pasaport sahipleri de bu belgeyi almak zorunda kalabiliyor.

Islak İmzalı Yurtdışı Seyahat İzni Belgesi

İzin belgesinin gerekli görülen izin yazısının alt kısmına müdür tarafından bir adet isim soyisim ve ıslak imza atılması gerekiyor. Bu sayede yurtdışına çıkabilmek için firmanız tarafından da herhangi bir sorun bulunmadığı anlaşılabilecektir. Gideceğiniz ülkenin uçağı kalkmadan yaklaşık olarak 4-5 saat önce havaalanında olmanız gerekeceği için, işlemlerinizin ve kimlik taramanızın yapılma süresince yaşanabilecek olumsuz durumların çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Yurtdışı seyahat izin belgesi sayesinde işleminiz ve taramanız kolaylaşacak, gerekli belgelerin tamamı bulunduğu taktirde uçağınızı beklemeye başlayabileceksiniz.

Seyahat İzni Belgesiyle Hangi Ülkelere Gidilir?

Seyahat için gerekli olan sigorta belgesinin yanında bulunması gereken izin belgesi öğrencilerin, memurların ve işçilerin yurtdışına izinli olarak çıkabilmesini sağlayacaktır. Bu sayede birçok durumdan sorumlu tutulamayacak ve sigortada buna bağlı olarak işlemler yapılacaktır. Seyahatin tamamlanabilmesi için tüm belgelerin hazır tutulması, vizenin de bulunması halinde tüm ülkelere giriş yapılabilmesine imkan tanıyacaktır. İşlem süresi güvenliğin durumuna göre değişiklik gösterebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ