Yurtdışı Seyahat ipuçları

Yurtdışı Seyahat ipuçları

İlk kez yurtdışına çıkacaklar için yurtdışı seyahat ipuçları bilmek önemlidir. Daha önce seyahate çıkanların da bu bilgilere ihtiyacı olabilir. Fazla ihtiyatlı davranmayıp gelişigüzel yaptığınız seyahatlerde mutlaka sıkıntı çekmişsinizdir. Önceden araştırma yapılmadan gidilen seyahatlerde konaklama ve ulaşım sorunu yaşamanız muhtemeldir. En önemli ihtiyaçlarınızı evinizde bırakmış ve gittiğiniz ülkelerde bu eşyalarınızın benzerini bulmakta zorlanmış olabilirsiniz. Bu nedenle özellikle elektronik eşyalar konusunda tedbir almanız gerekiyor. Ayrıca yanınıza almak istediğiniz bazı temel ihtiyaçlarınız havaalanında x-ray cihazlarına takılıyor ve güvenlik vasıtasıyla sizden alınıyor. İşte bu gibi sorunlar yaşamamak adına yurtdışı seyahati için gitmeden önce yapmanız gerekenleri makalemizden bulabilirsiniz.

Nerede Konaklayacaksınız?

Yurtdışı seyahatlerinizde en önemli konu konaklamadır. Bu nedenle bu işi son zamana bırakmamalısınız. Gitmeden önce internet üzerinden ya da daha önce aynı ülkeye seyahat eden tanıdıklarınızdan konaklama konusunda yardım almalısınız. Özellikle sitelerdeki yorumlar çok önemlidir. Konaklama konusunda bütçenizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bu konuda size hem konaklama yeri hem de taksi ve eğlence mekânı ihtiyaçlarınız için yardımcı olacak siteler var. Önceden bütün bu yurtdışı seyahat ipuçları detaylı olarak araştırılarak seyahate çıkılmalıdır.

Yurtdışı Seyahat ipuçları - Yurtdışı Seyahat ipuçları

Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Uzun bir yolculuğa çıkacaksınız. Hem de kendi ülkenizden tamamen farklı, dili farklı ve uygulamaları farklı olacak. Bu durumda bagaj ya da eşya kaybetme durumunda zararınızı karşılayacak bir seyahat sigortası yaptırmanız yararınıza olacaktır. Sigortanız Neyi Kapsıyor?

Seyahate çıktığınızda hastalanabilir ve aniden hastane arayışına girebilirsiniz. Gideceğiniz hastanede bütçenizi aşan masraflar çıkabilir. Bu nedenle sigortanızın ne kadar kapsamlı olduğunu ve hangi durumlarda kullanılabildiğini bilmeniz gerekiyor. Özetle hem maddi kayıp ve zararlarınızı ödeyecek hem de sağlık masraflarınızı karşılayacak bir seyahat sigortası yaptırırsanız bu yolculuk başınızı ağrıtmamış olacaktır.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Vergisi

 

Plan Yapın

Yurtdışına çıkmadan önce plan yapmalısınız. Sınırlı sayıdaki günün her dakikası kıymetli olacağından bu vakti nereye gideceğinizi düşünerek harcamamalısınız. Gideceğiniz ülke ve şehirleri, bu şehirlerdeki tarihi ve turistik bölgeleri önceden araştırmalısınız. Kalacağınız otel ya da evden gideceğiniz yerlere kadar her şey önceden planlanmış olmalıdır. Böylece zaman kaybetmeden ve daha fazla masrafa girmeden seyahatinizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Ayrıca gideceğiniz ülkeye vardığınızda ilk olarak hop on hop of turlarına katılıp sonradan bu yerleri uzun uzadıya gezebilirsiniz. Bu turları gerçekleştiren otobüsler genelde çift katlı otobüslerdir. Üstü açık olan bu otobüslere günlük ya da iki günlük bilet alarak bu süre içinde istediğiniz kadar binebilirsiniz. Bu turlar size şehri tanıtmaya yardımcı olacaktır. Yanınızda bir de rehberiniz olursa daha verimli bir seyahat geçirebilirsiniz.

Mobil Uygulamalar

Yurtdışı seyahat ipuçları arasında gelişen teknolojinin fırsatlarından biri olan mobil uygulamalar da yer alıyor. Üstelik şehir rehberi niteliğinde olan bu uygulamalar çevrimdışı çalışabiliyor. Böylece internet harcamadan işlemlerinizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Yol haritalarını, metro duraklarını, kafe ve restaurant adreslerini buranda bulabilirsiniz.

Uçak Biletini Nereden Alacaksınız?

Uçak biletleri erken dönemde alındığında daha ucuza geliyor. Eğer seyahat planınızı önceden belirlediyseniz uçak biletleri de önceden alınmalıdır. Son güne bırakılan biletler tahmin edemeyeceğiniz kadar artabiliyor. Bilet araştırırken toplu karşılaştırma yapabileceğiniz sitelere göz atmalısınız. Çünkü bu sitelerde bütün firmaların kampanyaları ve bilet fiyatları aynı anda görüntülenebiliyor. Bu siteler aracılığıyla en uygun bileti erken zamanda alabilirsiniz.

Valizinize Almanız Gereken Eşyalar Nelerdir?

Seyahate çıkarken mümkün olduğu kadar az ve gerekli eşyaları almalısınız. Telefonunuzun şarj cihazını ve gideceğiniz ülkenin prizlerine uygun priz çeviricileri de bulundurmanız size kolaylık sağlayacaktır. Bazı eşyalarınızı el çantanızda bulundurmalısınız. Yolculuk sırasında basınç değişimine karşı sakız bulundurabilirsiniz. El çantaları ve valizler için verilen kg sınırını aştığınızda ekstra ücret ödeyebilirsiniz. Ayrıca belli oranı geçen su şişeleri ya da sıvı şişeler de size sorun yaşatabilir. Bu duruma dikkat etmelisiniz. Valiziniz kaybolmasın diye bir etiket ya da belirti koyduğunuzda da seyahate hazırsınız demektir. Yurtdışı seyahat ipuçları ile daha rahat bir seyahat geçirebilirsiniz.

İncele!  İlk Yurtdışı Seyahati Nereye Yapılmalı

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ