Yurtdışı Seyahat Harcırah Tutarları

Yurtdışına gidilmek istenmesi ve sigorta talep edilmesi halinde ihtiyaç duyulacak olan harcırah bedelleri birbirinden farklı olabiliyor. Bu durum, gündelik tutar cetvelinde kendini belli etmektedir. Amerika Birleik Devletleri de dahil olmak üzere, birçok ülkenin gündelik tutarını belirleyebilirsiniz. Brüt aylık tutarın belirli bir tutar üzerinden fazla olması halinde Yurtdışı seyahat harcırah tutarları güncel verilere göre belirlenecektir. Tutarların belirlenebilmesi için her bir ülkenin kendi para birii ve kendi vergi durumu göz önünde bulunduruluyor. Daha sonra ise, seyahate çıkılacak ülke için belirlenecek olan tutarın hesaplanabilmesi için birçok değer biraraya getiriliyor.

Yurtdışı Seyahat Harcırah Tutarı Nedir?

Harcırah tutarlar, yurtdışına veya yurtiçine herhangi bir bölgeye seyahat edilmesi durumunda gündelik olarak hesaplanan yevmiye de dahil olmak üzere birçok kriterin çarpılarak bulunduğu toplam tutardır. Yurtdışı seyahat harcırah tutarları gelir vergisinden istisna tutar hesaplanarak, brüt aylık gelirin ortalama 2200 Türk Lirası’nın üzerinde kişiler için belirlenen bir tutardır. Gündelikler ve gelir vergisinden istisna harcırah olarak gösterilecek tutarları, ülkede bulunulacak gün sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Harcırah Tutarları Hangi Unsurlara Göre Belirlenir?

Birkaç gün için yurtdışına çıkılmak istenmesi halinde, şahsın geliri göz önünde bulundurularak bir harcırah bedeli belirlenecek ve bu bedel neticesinde ülkeye giriş için verilecek gündelik tutar ortaya çıkacaktır. Ülkelerin konaklama, seyahat ve daha birçok özelliği karşılaştırıldığında, yapılacak yolculuklar için verilmesi gereken gündeliklere dair karar değişiklik gösterebilir. Çoğu zaman personellere ödenen tutarların belirlenebilmesi için esas alınan gün sayısı bazı durumlarda 10 gün olarak sabitlenirken, bazı durumlarda 1 gün olarak da belirlenebiliyor. Aylık gelir seviyesinin 2234 Türk Lirası’nın üzerinde olduğunun belirlenmesi, gündeliğin ödenmesine zemin hazırlayacaktır. Yurtdışı seyahat harcırah tutarları için gelir vergisinden, çalışanlar için yıl içerisinde belirli dönemdeki istisna yurtdışı değerleri cetvel şeklinde tanımlanacaktır.

İncele!  Mavi Yolculuğa Çıkarken Dikkat Edilecek Hususlar

Yurtdışı Seyahat Harcırah Tutarları - Yurtdışı Seyahat Harcırah Tutarları

Yurtdışı Harcırah Yol Mesafe Ücreti

Uluslarası değere ve öneme sahip olan bedelin ödenebilmesi için gerekli görülen gündelik tutarlar çoğu zaman yurtdışı değerlerini ortalama düzeyde koruyorlar. Amerikan Doları, Euro, Avustralya Doları, Danimarka Kronu, Sterlin, İsveç Kronu, İsviçre Frangı, Japon yeni, Kanada Doları, Kuveyt Dinarı, Norveç Kronu, Suudi Arabistan Riyali gibi para birimleriyle ödeme yapılabilmektedir. Yurtdışı seyahat harcırah tutarları güncel döviz dengesine ve durumuna göre belirlenerek, alınan kararın 4. Maddesi gereğince seyahatin ilk on günü için belirlenecek olan gündeliklerin %50 arttırılması sonucunda açıklanıp uygulamaya konuluyor.

Ülkelere Göre Hesaplanan Gündelik Tutarlar

Amerika Birleşik Devletleri için belirlenen gündelik harcırad tutarı 182 Dolar olarak belirlenmiştir. Bunun yanısıra Almanya, 164 Euro olarak belirlenmiş bir günlük harcırah tutarına sahiptir. Belçika 161, Finlandiya 148, Fransa 160, İrlanda ise 155 Euro harcıraha sahip durumdadır. Bu tutarların belirlenmesi ülkelerin kullanmakta oldukları para birimlerine göre belirleniyor. Ayrıca güncel brüt aylık tutarın bu ülkelerdeki durumları da göz önünde bulundurulduğu için, vergiden müstesna gündelikler tutarı maaşın yüksekliğiyle doğru orantılı olarak artış gösterebiliyor. Yurtdışı seyahat harcırah tutarları için görülen aynı durum, yurtiçi vergiden müstesna gündelikler tutarı için de benzer özelliklere sahiptir.

Harcırah Tutarları İçin Esas Alınacak Cetvel

Resmi gazetede yayınlanan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de dahil olmak üzere birçok ülkeye yönelik alınacak olan harcırah tutarları, çalışanların kıdem aylıkları da göz önünde bulundurularak değişiklik gösterebilecektir. Yurtiçinde çalışılacak olan kurumun farklı bir ile aktarılması halinde brüt ayrlık tutarında bazı değişiklikler yaşanabiliyor. Aynı değişikliklerin yurtdışında esas alınacak olan cetvelin belirlenmesine de etki edebilmesi mümkündür.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ