Home » Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışı için gerekli belgeler oldukça önemli bir konudur. Dikkatli bir şekilde hazırlanması gereken bu belgeler olmadan, herhangi bir ülkeye seyahat edebilmeniz mümkün değildir. Genel olarak bu belgeler pasaport, vize, seyahat poliçesi şeklinde özetlenmiştir. Bunun yanı sıra rezervasyon yaptırdığınıza dair bir belge ve gidiş dönüş bileti de zaman zaman talep edilen ve gümrük görevlileri tarafından sorulan belgelerdir.

Pasaport Nasıl Alınır?

Ülkemizde pasaport almak için Emniyet müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir. Bu kuruma bağlı pasaport şubesi tarafından pasaport verilmektedir. Pasaport başvurusuna giderken yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınız ve iki adet de biyometrik fotoğrafın olması gerekmektedir. Başvuru sürecinde sizden parmak izi alınacaktır. Bu rutin bir işlemdir. Ayrıca şube içerisinde bulunan vergi dairesine bağlı olan vezneye de pasaport harcı olarak bir miktar ücret yatırmanız gerekmektedir. İşlemlerin bitiminin ardından, pasaportunuz size kargo yolu ile yollanacaktır. Kargo süresi değişmektedir. En erken 3 gün en geç ise 7 gün içerisinde pasaportunuza kavuşmuş olacaksınız.

Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler 1 - Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler
Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler

Pasaport Süreleri Ve Harçları Nasıldır?

Yurtdışı için gerekli belgeler içinde yer alan pasaportun süreleri ve harçları farklıdır. En düşük süreli pasaport 6 aylıktır ve harç bedeli ise 120 Türk lirasıdır. Defter bedeli de 94 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Toplamda 214 Türk lirası gibi bir meblağ ortaya çıkmaktadır. 1 yıllık pasaport için ise toplamda 269,5 Türk lirası ödenmektedir. 2 senelik pasaportun harç ücreti 380,4 Türk lirasıdır. 3 yıllık pasaport için ise 500,7 Türk lirasın tutarında ücret yatırılmaktadır. 4 seneden 10 seneye kadar olan pasaportlar için toplamda 667,1 Türk lirası ödenmektedir.

Seyahat Sigortası Nasıl Alınır?

Yurtdışı için gerekli belgeler içerisinde seyahat sağlık sigortası da yer almaktadır. Vize işlemleri öncesinde bu belgenin alınması zorun kılınmıştır. Avrupa ülkelerine yapılacak gezilerde sağlık seyahat sigortası şartı getirilmiştir. Seyahat sigortası iki şekilde alınabilmektedir. Hem sigorta acenteleri hem de bankalar bu poliçeyi yapmaktadır. Teminat limiti 30 bin Euro ile 50 bin Euro arasında değişmektedir. Poliçe fiyatı da yine farklılık göstermektedir. Ortalama senelik 40 Euro civarında bir tutarı ödemek gerekmektedir.

Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler - Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler
Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler

Seyahat Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Seyahat sigortası, poliçe sahibini birçok olumsuzluk ve aksaklığa karşı korumaktadır. Bunların başında da sağlık problemleri gelmektedir. Yurtdışı için gerekli belgeler arasında yer alan poliçe sayesinde, gittiğiniz ülkede hastalandığınız zaman istediğiniz hastaneye gidip tedavi olabilirsiniz. Bu tedavinin masrafları sigorta poliçesi tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra her türlü hırsızlık ve gasp gibi olaylara karşı da sigorta sizin masraflarınızı ödemektedir. Valiz ve bavul kaybolmasında da benzer prosedürler uygulanmaktadır. Bazı bankaların vermiş olduğu seyahat sigortası ile hukuki danışmanlık hizmeti de alabilmeniz mümkündür.

Vize Nasıl Alınır?

Yurtdışı için gerekli belgeler arasında en çok uğraştıran belgelerden birisi de vizedir. Özellikle Avrupa’ya yapılacak gezilerde bazı ülkeler bu konuda zorluklar çıkarabilmektedir. Fakat turistik geziler konusunda vize alımı basit bir işlemdir. Birkaç farklı vize vardır. Eğitim, çalışma ve turistik gibi konularda farklı vizeler, farklı şartlar karşılığında verilmektedir. Vize için seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekmektedir. bu noktada sizden bir takım belgeler istenecek ve ziyaret amacınız sorulacaktır. Sonrasında ise turistik vizenin hazır olacaktır. Vizelerin geçerlilik süresi de değişmektedir. Vize alırken, sizin gerçekten turistik bir amaçla gidip gitmediğiniz önemli bir konudur.

Gidiş Dönüş Yolculuk Bileti

Seyahat edeceğiniz ülkeye hangi yol ile gidecekseniz, mutlaka gidiş dönüş biletinizin olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra o ülkede kalacağınız yere dair de bilgi paylaşımına gitmeniz şarttır. Bu durum genellikle tur ile gitmeyen ve bireysel olarak seyahat edenler için geçerlidir. Çünkü o ülkenin gümrüğüne vardığınız zaman, gümrük memuru sizin gerçekten turistik amaçlı olarak gelip gelmediğinizi anlamaya çalışacaktır. O görevliye kalacağınız otele dair rezervasyonunuzun olduğunu söyler ve gidiş dönüş biletinizi gösterirseniz herhangi bir problem çıkmayacaktır.

Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler 3 - Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler
Yurtdışı İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışına Nasıl Gidilmektedir?

Yurtdışına giderken hem tek başınıza bireysel olarak gidebilirsiniz hem de herhangi bir tur acentesi vasıtasıyla seyahat edebilirsiniz. İki durumun da kendisine göre farklı avantajları vardır. Eğer bireysel olarak acentesiz bir şekilde yurtdışına giderseniz, tüm vize, uçak bileti ve diğer bürokratik işlemleri kendiniz halletmelisiniz. Ancak bireysel seyahatlerin avantajları da vardır. Bunların başında da konaklama ve yeme içme hizmetleri gelmektedir. İstediğiniz oteli bu anlamda seçebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz yerde yiyip içebilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir tur grubuna dahil olmadığınız için canınız ne zaman gezmek isterse o zaman dışarı çıkarsınız. Saat sınırlamanız olmaz. Farklı bölgeleri ziyaret edebilir ve kendinize göre bir tur planı çıkarabilirsiniz. Tüm bunlar bireysel seyahati tercih edenler için büyük avantajdır.

Tur İle Seyahat Etmenin Avantajları Nelerdir?

Yurtdışı için gerekli belgeler, tur acentesi sayesinde daha kolay tamamlanmaktadır. Çünkü tur acenteleri her türlü vize, sağlık sigortası, uçak bileti, yeme ve içme ile konaklama işlemlerini sizin adınıza yapmaktadır. Sizin yapmanız gereken tek şey ise pasaport başvurusu yaptıktan sonra, pasaportunuzun size kargo ile teslim edilmesini beklemektir. Sonrasında ise bir tur acentesi ile görüşüp, sizin adınıza işlemleri halletmesini istemelisiniz. Tur acenteleri ilk iş olarak vize işlemlerini halletmektedir. Bunun için bizzat konsolosluğa giderek, turistik vize işlemlerini başarılı bir şekilde yürütmektedir. Ayrıca vize verilirken zorunlu olan seyahat sigortası da tur acentesi tarafından yaptırılmaktadır. Bu ödeme ve işlemler tur ücretine dahil edilmektedir. Bunun yanı sıra yurtdışı çıkış ücreti de bu şekilde acente tarafından karşılanmaktadır. Tur ile seyahatin bir diğer avantajı ise uygun fiyata bulunan bilettir.

Tur firmaları toplu bir şekilde bilet alımı yaptığı için çeşitli kampanyalardan da faydalanabilmektedir. Bunun sonrasında da ucuz bilet bulmak mümkündür. Acente sayesinde konaklama masrafları da düşük olmaktadır. Toplu bir şekilde yer ayırtılmakta ve bunun sonucunda da oteller bu tip rezervasyonlara indirim uygulamaktadır. Ayrıca tur ile rehberlik hizmeti de verilmektedir. Her tur şirketinin anlaşmalı olduğu turist rehberleri vardır. Gidilecek olan ülkenin tüm tarihi ve turistik mekanlarını bilmektedirler. Bundan dolayı da size yol gösterici olmaktadırlar.

Yurtdışına Giderken Neler Alınmalıdır?

Yurtdışı için gerekli belgeler halledildikten sonra yurtdışına nelerin götürülmesi gerektiğini bilmek gerekmektedir. Döviz ve kredi kartları mutlaka alınmalıdır. Ayrıca pasaport ve vizenin fotokopisi de çekilmelidir. Çünkü olası bir hırsızlık ve kayıp durumunda, mağdur olmanız bu şekilde engellenebilmektedir. Hırsızlığa karşı alınacak bir diğer önlem ise ipli cüzdandır. Bunu boynunuza asarak, hırsızlığı engelleyebilirsiniz. Bir takım malzemeleri de mutlaka yanınıza almalısınız. Terlik, havlu, yastık kılıfı, diş macunu, diş fırçası, traş makinesi, tırnak makası gibi malzemeleri unutmayınız. Hava değişimlerinden kolay bir şekilde etkileniyorsanız, vitamin haplarınızı ve soğuk algınlığına iyi gelebilecek ilaçları da yanınızda götürünüz. Diğer bir husus ise kıyafet konusudur. Avrupa ülkelerinin birçoğunda yaz ayları bile serin geçmektedir. Buna karşılık bir hazırlık yapmanız da şarttır. Seyahat öncesinde bavulunuza uzun kollu giyecekler koyarak önleminizi almanız oldukça akıllı bir seçim olacaktır.