Yurtdışı Seyahat Vergisi

Yurtdışına çıkış yapanların ödemeleri gereken harç bedeli 15 TL olarak biliniyor. Bu harcın ödenmesi halinde çıkış izinlerine yer verilecektir. Yurtdışı seyahat vergisinin Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan kişilerden alınması söz konusudur. Bu harcın verilmemesi halinde pasaport kontrollerinden geçmek imkansızdır. Pasaport kontrolü sırasında geçerli onayın mühür üzerinden verildiğini göreceksiniz. Ancak bu mühürün de atılması için vergilerin sunulmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için de başta vezneler üzerinden ödemelerin yapılması gerekiyor. Güncel olarak belirlenen tutarın sadece 15 TL olduğu biliniyor. Bu konuda acentalardan da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı Seyahat Vergisinden Muaf Olanlar

Bu verginin bazı durumlarda verilmediğini de göreceksiniz. Mesela yurtdışına oturma izni olanların vergi vermesi gerekmiyor. Ancak muaf olmak adına bir takım belgelerin ibraz edilmesi şartı koşuluyor. Yurtdışı seyahat vergisinin oturum izni belgeleri üzerinden alınmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında belirli yaş sınırlarına da şahit olacaksınız. 7 yaşının altından olan çocuklardan da vergi alınmıyor. Ticari ulaşım amacıyla yurtduşu çıkışına yer verecek olan çalışanlarında da bu vergileri vermesi istenmiyor. Hava, deniz ya da karayolu olacak şekilde mürettabattan talepler bulunmuyor. Aynı şekilde demiryolu için de çalışanların vergi vermesine gerek kalmıyor.

Yurtdışı Eğitimi İçin Vergi Ödemeleri

Muaflık durumları içerisinde bulunmayan öğrencilerin de ödeme yapmaları gerekiyor. Amerika ya da Kanada gibi ülkelere gidecek olanlar çıkış vergilerini sunmalıdır. İngiltere ile İrlanda için de aynı durum geçerlidir. Asıl olan tüm ülkelerin dil okulları için geçerlidir. Dil okulları üzerinden eğitim alacaksanız mutlaka ödmelerin yapılmasına dikkat etmelisiniz. Çifte vatandaş durumları için de vergi ödemelerinin alınmadığı söylemeliyiz. Bu kişilerin de harç ödeme zorunlulukları bulunmuyor. Resmi görevlerde çalışanların da vergi ödemeleri gerekiyor. Kuma görevinde dahi olanların mutlaka pasaport işlemleri adına bu harcı ödemeleri bekleniyor. T.C. Dışişleri Bakanlığı üzerinden bu konuda ki açıklamaları da inceleyebilirsiniz.

İncele!  Yurtdışı Gemi Seyahatleri

n 2874 yurtdisi seyahat harcamalari - Yurtdışı Seyahat Vergisi

Yurtdışı Çıkış Vergisi Ödeme Yerleri

Çıkış vergilerinin ödenmesi gerekilen yerler havaalanları olarak biliniyor. Havaalanı içerisinde bulunan veznelerden ödemeleri yapmalısınız. Burada ödeme sonucunda sizlere harç pulu verilecektir. Harç pulları olmadan pasaport kontrol bölgesinden geçiş yapamazsınız. Yurtdışı seyahat vergisi olarak karşımıza çıkan tutar 15 TL olarak biliniyor. Verilen pullar da bir nevi makbuz görevi görüyor. Ödemelerin karşılığında çıkış yapacak olan kişilere pullar verilecektir. Pasaport kontrolleri öncesinden yapılması öneriliyor. Çıkış işlemleri adına geçerli olan detaylar birisi de bu pullardır. Pulların olmaması halinde sorun yaşayabilirsiniz. Özellikle de zamandal olarak sorunların yaşanmaması için erkenden bu işi de halletmek faydalı olacaktır.

Yurtdışı Harç Pullarının Verilmesi

15 TL karşılığında verilen pulların pasaport ile ibraz edilmesi gerekiyor. Bunun için de pasaport kontrol bölgesine geçiş yapmalısınız. Bu bölgede polisler üzerinden kontroller sağlanıyor. Polis gişelerine hem pulu hem de pasaportu vermeniz isteniyor. Son kontrollerin buradan yapılması söz konusudur. Yurtdışı seyahat vergisinin verilmesi halinde pulları almak kısa sürecektir. Kontrollerin de polisler üzerinden birkaç saniye olması sağlanıyor. Sonuç olarak kabul gören pasaportların mühürlenmesine yer veriliyor. Mühür vurulduktan sonra da tüm çıkış işlemleri sona erecektir.

Yurtdışı Çıkış Ödemeleri Bankalardan

Genel olarak havaalanı pul vezneleri çok kalabalık olmuyor. Ancak yine de önlem almak amacıyla bankalardan da bu pulları alabilirsiniz. Bankalar üzerinden de ödemelere yer veriliyor. Baştan da belirttiğimiz gibi vezneler kalabalık olmadığı için daha çok bu işlemlerin havaalanları üzerinden yapıldığını göreceksiniz. Yurtdışı seyahat vergisini gerek vezneler gerekse bankalar üzerinden ele alarak çıkış işlemlerine yer verebilirsiniz. Bankalardan da sizlere geçerli pulların takdim edilmesi sağlanıyor. Burada da hiçbir değişiklik olmadan aynı ödemelerle kabul gören pulları elde edebilirsiniz.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Bavulunda Olması Gerekenler

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ