Yurtdışı Seyahat Sigortası Zorunlu Mu

 Vize sahipleri adına zorunlu kılınmasa da son yıllarda bir hayli üzerine düşüldüğünü söyleyebiliriz. Öyle ki pasaport kontrolleri sırasında dahi bu konuda sorularla karşı karşıya kalablirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamamak için cüzzi değerlerde olan sigorta programlarına dahil olmakta fayda vardır. Yurtdışı seyahat sigortaları zorunlu mu merak ediyorsanız konsolosluklar üzerinden bilgi almalısınız. Sizlere bu konuda yönlendirmeler dahi yapılacaktır. Kabul görülen sigorta acentalarına giderek işlemlere yer verebilirsiniz. Shcengen ülkeleri için bu işlemin zorunlu olduğu biliniyor. Bu vizeye sahip olmak isteyenlerin sigortaları ile konsolosluklara başvurmaları gerekiyor.

Vize Alırken Gerekli Olan Belgeler

Vize işlemlerinin artık acentalar üzerinden de ele alındığı biliniyor. Ancak bireysel başvuru kabul eden konsolosluklardan da vize başvurunuzu sunabilirsiniz. Başvurular sırasında Yurtdışı seyahat sigortası zorunlu mu gibi sorulara da yanıt bulabilirsiniz. Gerek konsolosluklar gerekse acentalar üzerinden bilgi sahibi olarak bu konuda ilerleme gösterebilirsiniz. Bankalardan ya da sigorta merkezlerinden geçerli poliçeleri inceleyebilirsiniz. Teminatlar ve limitler için sizlere yazılı sözleşmeler sunulacaktır. Genel kural ve şartlarında buradan temin edilmesi söz konusudur. Sonuç olarak incelemeler üzerinden sigortanızı alabilirsiniz. Kimlik, ikametgah, öğrenci belgeleri gibi çeşitli evraklardan veniz çıkacaktır.

Yurtdışı Seyahat Sigortası Limitleri Nasıl?

Limit değerlendirmeleri teminatlara göre belirleniyor. Poliçelerden de bu konuda açıklamalara yer veriliyor. Schengen ülkelerinin 30.000 Euro karşılığında olan sigortaları geçerli gördüğünü göreceksiniz. Bu konuda sigorta merkezleri de sizlere geçerli bilgileri sunacaktır. Güncel bilgiler üzerinden kabul gören sigortaları oluşturmak daha mantıklı olacaktır. Bu sayede vize alırken ve seyahat sırasında herhangi bir sorun yaşamamış olacaksınız. Yurtdışı seyahat sigortası zorunlu mu konusunda da ülkelere göre farklı detaylar karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden de gideceğiniz ülke adına temel bilgileri elde etmek ve belgeleri hazırlamak daha doğrudur.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Sigortası Akbank

 

Yurtdışı Seyahat Sigortası Gerekli Mi?

Yurtdışı seyahat sigortası zorunlu mu sorusundan ziyade gerekli olduğunu söylemeliyiz. Çünkü hastalık gibi durumlar sonucunda hastanelere ciddi paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu ödemelerin ilaçlar üzerinden de olması söz konusudur. Limitlerin ülkemize göre yüksek olması da seyahat planlarınızında sıkıntı yaşamanıza sebep olabilirsiniz. Bu yüzden sigorta yaptırarak tüm planların suya düşmesini engelleyebilirsiniz. Nitekim hiçbir ödeme yapmadan da tedavi olabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Bunun için başta sigorta teminatlarının olduğu poliçeleri incelemek ve sonrasında da imza atmak gerekiyor. Tüm detayları bilerek prim ödemeleri yapmalı ve sigortanızı başlatmalısınız.

Sigortaların Geçerli Olduğu Ülkeler

Seyahat acentaları ile işe başlamak daha avantajlı olacaktır. Çünkü ülkeler ve geçerli belgeler konusunda tüm içeriklere sahip olduklarını göreceksiniz. Bu şekilde sigorta konusunda da sorun yaşamadan vizenizi alabilir ve yolculuğa başlayabilirsiniz. Yurtdışı seyahat sigortası zorunlu mu hakkında ülkeleri de temel almak gerekiyor. Bazı ülkelerin vize için böyle bir şartı bulunmuyor. Bazıları ise alınan sigortaları geçerli görmüyor. Sigortanızın gideceğiniz ülke ile anlaşmalı olup olmamasına da dikkat etmelisiniz. Hem seyahat acentaları hem sigorta merkezleri hem de konsolosluklar bu konularda yardım alabileceğiniz birinci derece bölgelerdir. Geçerli görülen sigorta acentelarına yönlendirilerek ilerleyebilirsiniz.

Seyahat Sigortası İçin Belge Bildirimleri

Sigortanın ödemeleri karşılaması adına mutlaka bildirim yapmalısınız. Mesela hastaneye yattıysanız mutlaka doktorlar üzerinden raporun sunulması gerekiyor. Sadece ilgili kurumun bu konuyla alakalı bilgilendirme yapmaları isteniyor. Orjinal imzalar üzerinden sigorta firmasına bu belgeleri ibraz etmelisiniz. Polislik bir durumun olması halinde de aynı şeyler geçerlidir. Tutanakların dahi gönderilmesi gerekecektir. Tüm bu belgelerin incelenmesi sonucunda teminatlarda göz önüne alınarak ödemelere yer verilecektir. Sigorta şirketleri durum analizleri sonucunda masrafları karşılıyor.

İncele!  Uygun Yurtdışı Turları

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ