Yunanistanda Ne Yenir

Yunanistanda Ne Yenir

Gezilip görülebilecek ülkeler arasında önemli bir yere sahip olan Yunanistanda ne yenir konusu da merak ediliyor. Hem ülkemize çok yakın bir konumda olması hem de tarihi ve turistik yapısı Yunanistan seyahatlerini kaçınılmaz kılıyor. Tarihi ve turistik cazibe alanları bu ülkenin dünyanın pek çok yerinden turist almasını sağlıyor. Pek çok antik kent, eski medeniyetlerin kalıntılarının sergilendiği kompleksler ve ünlü şehirleri ile Yunanistan gezginlerin de hayranlıkla döndüğü ülkeler arasında yer alıyor. Yunanistan seyahati için adım adım pek çok işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunları sırasıyla aşağıda özetleyebiliriz.

Vize Gerekli mi?

Yunanistan’a giriş yapmak istiyorsanız mutlaka vizeniz olmalıdır. Çünkü Yunanistan bir Avrupa Birliği ülkesidir ve aynı zamanda Schengen üyesidir. Bu nedenle bu ülkelere giriş yapabilmek için Schengen vizesi diye bilinen vizeden alınmalıdır. Bu vize ile bütün Avrupa Birliği ülkelerine giriş ve çıkış yapabiliyorsunuz. Seyahat edebiliyorsunuz. Fakat bu giriş ve çıkışlar süresiz değildir. Size verilen gün aralığında seyahatlerinizi gerçekleştirmeniz istenir. Yunanistanda ne yenir sorusuna geçmeden önce Yunanistan’a gidebilmenin yollarını bilmek gerekiyor.

Kapıda Vize: Yunanistan seyahatlerinizde en kolay vize yöntemi kapıda vizedir. Bu bizim için sağlanan bir kolaylıktır. Seyahat süresinden 3 gün önce seyahat edeceğiniz firmaya gereken evrakları teslim etmeniz gerekiyor. Böylece yaklaşık 15 günlük bir vize alıyorsunuz. Fakat bu vize sadece adalardan giriş ve çıkış yapabilmeyi sağlıyor. Yani Atina’dan giriş için kullanamazsınız. Schengen vizesine göre daha çabuk çıkıyor ve işlemler daha kolay yürütülüyor. Fakat tek sefer kullanabiliyorsunuz. Belli bir ücret de ödemeniz gerekiyor. Hâlbuki biraz vaktiniz varsa Schengen vizesini aynı ücrete ya da az bir farkla alabilirsiniz. Böylelikle bütün Avrupa ülkelerine daha uzun süreyle giriş hakkınız bulunur.

İncele!  New York Gezilecek Yerler

Yunanistanda Ne Yenir - Yunanistanda Ne Yenir

Yunanistan’da Ne Yenir?

Yunanistan’a giriş işlemlerini başarıyla gerçekleştirdiniz ve artık ülkeye vardınız diyelim. Bu ülkenin kültürü hakkında önceden biraz araştırma yapmanız ve özellikle de yemek kültürü hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Dışarıdan çok fazla turist alan bu ülkede çeşitli ülkelerin mutfaklarından örneklere de rastlayabilirsiniz. Yunanistanda ne yenir?

Kalamar Tava: Deniz memleketlerinde deniz ürünlerinin sofralarda daha çok yer etmesi normal bir durumdur. Yunanistan’da da en çok dikkati çeken seçeneklerden biri de kalamar tavadır. Eğer damak zevkinize uygunsa aklınızda bulunsun.

Kalamar demişken kalamar dolma da diğer bir yemek seçeneği. Calamari stuffed vith cheese adıyla servis edilen bu dolma adından da anlaşılacağı gibi peynir dolgusuyla yapılıyor.

Greek Salad: Bu Yunan salatası malzeme olarak sizi çok da şaşırtacak gibi görünmüyor. Bildiğimiz salata malzemeleri kullanılarak yapılıyor. Tek farkı iri doğranmış olması ve üstüne kalıp peynir konmasıdır.

Soulvaki: Atina’da en sık karşılaşılacak yemek türlerinden biridir. Tavuk şiş olarak da adlandırılabilir. Fakat sipariş verirken sadece tavuk etinden yapılmadığını domuz etinin de kullanıldığını bilmelisiniz. Ne eti olduğunu baştan sorarsanız sonradan rahat edersiniz.

Briam: Bu yemek aslında bir çeşit sebze yemeğidir. Sebzeler kızartılarak yemek hazırlanıyor. Genel olarak bizim de kullandığımız gibi patates, patlıcan, kabak ve domates gibi sebzeler tercih ediliyor.

Gopes: Yunanistanda ne yenir sorusuna cevap olarak balık en bilindik seçenekler arasındadır. Özellikle bütçeniz sınırlıysa ve uygun menüler arıyorsanız bu ucuz ızgara balıkları tercih edebilirsiniz.

 

Kahvaltı: Yunanistan komşu ülkemiz olduğundan birçok lezzet de benzerlik gösteriyor. Özellikle kahvaltı anlamında pek bir fark görünmüyor. Ancak küçük detaylardan bahsedebiliriz. Ya da çeşit bakımından bizdeki kadar yoğun servis olmadığını söyleyebiliriz.

Tabi bu kadarla da sınırlı değil. Yemek kültürü sarmalar, dolmalar ve musakkalar bakımından ülkemize çok benziyor. Dilerseniz bu lezzetleri de tadabilirsiniz.

İncele!  Rodos’ta Nereleri Gezebilirim?

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ