Yunanistana Vize Gerekir mi

Yunanistana Vize Gerekir mi

Yunanistana vize gerekir mi sorusu yurt dışı seyahatlerinde ve Yunanistan’a gitmek isteyenler için merak konusu olmaktadır. Ülkemizden bazı ülkelere seyahat sırasında vize istenmezken bazı ülkeler ise vize talep edebiliyor. En çok seyahat edilen ülkeler arasında Avrupa ülkeleri de yer alıyor. Avrupa ülkeleri arasında geçerli olan Schengen antlaşması gereği bu ülkelere seyahat etmek için vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Yunanistan da bir Avrupa Birliği ülkesidir. Yani aynı şekilde Schengen antlaşmasına tabidir. Bu nedenle Schengen vizesi olanlar Yunanistan’a rahatlıkla seyahat edebiliyor. Eğer ülkemizden Yunanistan’a giriş yapmak istiyorsanız ve bunun için havaalanındaki bir uygulama ile geçiş yapabileceğinizi düşüyorsanız mağdur olabilirsiniz. Çünkü bu tür uygulamalar vize istemeyen ülkeler için geçerlidir. Fakat Yunanistan seyahati için bu tür geçici izin söz konusu bile olmuyor. Seyahatiniz öncesinde vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Vize Nasıl Alınır?

Yunanistana vize gerekir mi sorusunu cevaplarken vizesi olmayanlar için izlenecek yollara da değinmek gerekiyor. Yunanistan konsolosluğundan, konsolosluğun internet sitesinden ve belli başlı danışmanlık merkezlerinden vize başvurusu yapmanız gerekiyor. İşlemlerinizin yetişmesi için erken başvuru yapmalısınız. Bu konuda detaylı bilgiyi konsoloslukları arayarak öğrenebilirsiniz.

Pilot Vize Uygulaması

Pilot vize uygulaması 2012 yılında Yunanistan tarafından başlatılmıştır. Türk vatandaşlarının Yunan adalarına geçişini kolaylaştırmak için başlattığı bu uygulama 2016 yılında da devam etmiştir. Bu uygulamada amaç Yunan adalarına kısa süreli ve turistik gezi yapmak isteyenlerin girişini kolaylaştırmaktır. Bu uygulamayı özellikle yaz mevsiminde ada turları yapmak isteyenler için kısa süreli giriş kolaylığı olarak tanımlayabiliriz.

Yunanistan Vizesi - Yunanistana Vize Gerekir mi

Sakız, Midilli, Rodos gibi Yunan adalarını gezip görmek isteyen Türk vatandaşları için bu pilot vize sistemi uygulanmıştır. Kapıda vize olarak da bilinen bu uygulama büyük ilgi görmüştür. 15 gün kadar kısa süre ile adalar aracılığıyla Yunanistan’a giriş ve çıkış yapabiliyorsunuz. Giriş için Schengen vizesine yakın bir ücret ödüyorsunuz.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Yönetmeliği

Kimler Vize Şartı Olmadan Yunanistan’a Geçiş Yapabilir?

Ülkemizden Yunanistan’a geçiş yapmak için önceden vize talebinde bulunmanız gerektiğini belirtmiştik. Diğer türlü havaalanında mağduriyet yaşayabilirsiniz. Yunanistana vize gerekir mi konusunda hiçbir vize sorgusu olmadan Yunanistan’a geçiş yapabilecek olanlar da var. Bunlar hususi pasaport sahibi kişilerdir. Genelde devlet görevinde çalışıp da özel görevlerde bulunanlardan sık sık yurt dışı seyahati yapanlar hususi ya da yeşil pasaport sahibidir. Tabi gri ve siyah pasaport sahipleri de yine geçici görevlendirme ya da devlet için yurt dışına gidenlere verilir. Bu üç pasaportun sahipleri sınırlı sayıda gün geçirmek üzere vize şartı olmaksızın yurt dışı seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Schengen vizesine sahip olanlar, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayıp da oturma izni olanlar ile yine aynı şekilde çalışma izni olan kişiler Yunanistan’a vize rahatça giriş ve çıkış yapabilecek kişilerdir.

Yunanistan’daki yakınları kaza geçirmiş olup da bu ülkeye ani giriş yapması gerekenlerden vize talep edilmiyor. Havaalanında bu işlemler gerçekleştiriliyor. Bunun dışındaki umuma mahsus pasaport sahibi kişiler vize talebinde bulunmalıdır.

Vizelerin kalkması ile ilgili bir haber duyarsanız da bu haberi iyi takip etmeniz gerekir. Çünkü böyle bir kararın alınması ve uygulanması arasında süre farkı olabilir. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için konsolosluklardan bilgi almadan seyahate çıkmamanızı öneririz. Vize işlemlerinin havaalanında gerçekleştirilmesi de herkes için geçerli değildir. Çünkü bu durum genelde yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri için geçerlidir. Bu kişiler sürekli olarak yurt dışı seyahati yaptıklarından vize işlemlerinden muaftırlar.

Yunanistana vize gerekir mi sorusunun cevabını özetle verdik. Yunanistan seyahati yapmak isteyenlerin vize sahibi olmaları gerekir. Bu konuda detaylı bilgi için de Yunanistan konsolosluğunu aramanız gerekmektedir. Bu bilgilerin sürekli değişebileceğini düşünerek kesin bilgiyi konsolosluklardan almalısınız.

İncele!  Uçakta Kabul Edilmeyen Ürünler

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ