Yunanistan’a Nasıl Gidilir

Yunanistan’a Nasıl Gidilir

Seyahat planlarınıza Yunanistan’ı da dâhil ettiyseniz Yunanistan’a nasıl gidilir sorusunun cevabını da öğrenmek isteyeceksiniz. Yunanistan, ülkemize en yakın ülkelerden biridir. Bu nedenle hâliyle bu ülkeye seyahat etmek isteyen, tarihi ve turistik yerlerini görmek isteyenler seyahat planları yapıyor. Gerek kendi çabalarıyla gerekse turlar vasıtasıyla bu ülkeye gitmek isteyenler ilk olarak vize konularını araştırıyor.  Çünkü Avrupa olsun, Amerikalar olsun ya da Asya olsun. Birçok ülkeye vizesiz giriş çıkış yapabiliyoruz. İstediğimiz zaman bu ülkelere seyahatler düzenleyebiliyoruz. Fakat bazı ülkelere vizesiz giriş yapmak mümkün olmuyor. Bunların başında da Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler geliyor. Bu üye devletlerden olmayan Avrupa devletlerine vizesiz giriş yapılabilirken Schengen Anlaşması dâhilinde olan devletler vizesiz giriş kabul etmiyor. İşte Yunanistan da Schengen Anlaşması kapsamında yer alan devletlerden olduğu için bu ülkeye de vize alarak seyahat etmeniz gerekiyor.

Yol Güzergâhı Nedir?

Yunanistan ülkemiz için oldukça yakın bir ülkedir. Bu nedenle seyahat denince ilk akla gelen yerler arasındadır. Yunanistan’a nasıl gidilir diyorsanız bu konuda hem hava hem kara hem de deniz yolunu kullanabilirsiniz. Özel aracınızla ya da firmalar aracılığıyla kara yolundan Yunanistan’a ulaşmak mümkündür. Deniz yolu da Ayvalık, Çeşme gibi sahil kıyılarından feribotla ulaşmak isteyenler için uygun bir seçenektir. Buralardan Yunan adalarına seyahat yapabilirsiniz. En kolay ve kısa yolculuk ise uçakla yapılandır. Uçakla kısa sürede Atina’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul Atina arası yaklaşık 1,5 saat olmakla birlikte İzmir’den bu süre yarım saate kadar düşmektedir.

Yunan Adalari Vizesi - Yunanistan'a Nasıl Gidilir

Yunanistan Seyahati İçin Nasıl Hazırlık Yapılmalı?

Yunanistan’a nasıl gidilir sorusu çok kapsamlı bir sorudur. Bu soruya vize ve pasaport işlemleriyle yol tarifleri de dâhil edilebilir. Kimlerin Kolayca giriş yapabileceği ve vize kapsamında olmayan kişiler de bilinmelidir. Çünkü Schengen prosedürü bu ülkede de işlemektedir. İlk olarak pasaport ve vize durumunuz önemlidir. Çünkü pasaport çeşitleri bu ülkeye giriş çıkışlarınızı etkiliyor. Örnek verecek olursak bazı devlet görevlileri ve sürekli yurt dışına giriş ve çıkış yapmak durumunda olan bazı kişiler vizesiz giriş yapabiliyor. Tabi bu sınırsız bir seyahat değildir. Bulundukları görev gereği rahatça giriş çıkış yapabilecekleri bir süre tanınıyor. Bunun gibi hususi ya da gri, siyah pasaport kullanan kişiler kendilerine verilen süre içinde Yunanistan’a giriş ve çıkış yapabiliyorlar. Bu pasaport türleri vize gerektirmeyen pasaportlardır. Bir de bordo pasaport var. Umumi pasaport da deniyor. Kapsamı en sınırlı olan pasaporttur. Bu pasaporta sahip olan kişilerin vize talebinde bulunarak vizelerini almaları gerekiyor. Seyahatten mümkün olduğunca erken başvuru yapmaları gerekir. Çünkü vize işlemleriniz tamamlanmadığında seyahatiniz ertelenebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak adına vaktinden erken başvuru yapmanız gerekmektedir. Net tarih için konsolosluklardan yardım alınması gerekir.

İncele!  New York Gezilecek Yerler

Vize Başvurusu: Vize başvurusunu Yunanistan konsolosluğundan ya da konsolosluk sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Eğer danışmanlık merkezleri varsa oradan da vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Online olarak yapılan başvurularda size yöneltilen soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde cevaplamasınız gerekmektedir. Yine konsolosluk aracılığıyla yapacağınız başvurularda da verdiğiniz bilgiler doğru olmalıdır. İstenen bilgileri eksiksiz doldurarak başvuru işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Vize alırken pasaportunuzun süresi de dikkate alınmaktadır. Aldığınız vize size seyahatiniz için bir süre verecektir.

Yunanistan’a nasıl gidilir sorusunun cevabını ararken vize işlemlerini havaalanında yapamayacağınızı bilmelisiniz. Bu tarz işlemler hususi pasaportu olan kişiler içindir. Yani aslında onların vize ihtiyacı yoktur. Herhangi bir sorun yaşamamak için gitmeden önce konsolosluklardan bilgi almanız gerekir. Sürekli değişen bilgiler nedeniyle kesin bilgi merkezi konsolosluklardır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ