Yunanistan Adalarına Nasıl Gidilir

28 Kasım 2016

Yunanistan Adalarına Nasıl Gidilir

Yunanistan adalarına nasıl gidilir Türkiye’ye yakınlığı dolayısıyla Türk tatilcilerin de oldukça sık tercih ettiği yerlerden bir tanesi olan Yunan adaları her kesimden tatilciler tarafından yoğun ilgi ve beğeni kazanıyor. Bu yazımızda Yunan adalarına gitmeye karar verirseniz nasıl gidersiniz, gittiğiniz zaman nerelerde kalabilirsiniz ve bu yıl vize veren Yunan adaları hangileri bu konular hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Yunan adaları için vize işlemleri

Yunanistan ve Yunan adalarına yapacağınız ziyaret de bir sıkıntı yaşamamanız için vereceğimiz bilgi öncelikle vizeler ile alakalı olacaktır. Avrupa Birliği üyesi bir ülke olan Yunanistan Schengen vizesi ile ülkeye ve adalara giriş yapmak isteyen ziyaretçileri kabul ediyor. Yunanistan ziyareti yapmaya karar veren veya da bu ülkeden transit geçiş yapacak olan umama mahsus pasaporta sahip vatandaşlar için de vize zorunluluğu vardır. Diplomatik pasaport, hizmet ve hususi pasaporta sahip olan vatandaşlar ile birlikte Schengen vizesi uygulamasına sahip olan vatandaşlar ise vize almaktan muaflardır. Yani yeşil pasaport sahibi iseniz vizesiz geçiş hakkına sahipsiniz demektir.

Yunanistan Adalarına Nasıl Gidilir1 - Yunanistan Adalarına Nasıl Gidilir

Yunanistan kapı vizesi

Yunanistan adalarına nasıl gidilir? Vize süreçlerini kolaylaştırma yöntemi ile ülkeye gelecek turist sayısını arttırmaya amaçlayan Yunanistan 2012 senesinden beri ülkeye giriş yapmak isteyen ziyaretçilere kolaylık sağlamak amacı ile bir pilot proje olarak kapıda vize yöntemini uygulamaya koymuştu. Yunan adalarına yapılacak olan yaz sezonu kısa süreli turistik geziler için vize uygulaması şu şekildedir;

  • Kapıda vize uygulamasının geçerli olduğu 5 Yunan adası; Kos, Midilli, Samos, Rodos ve Sakız adasıdır.
  • Yunan adalarına seyahat planlayan umuma mahsus pasaportu olan vatandaşlar Dikili, Marmaris, Foça, Kuşadası, Bodrum, Fethiye, Çeşme, Ayvalık, Kaş gibi tatil bölgelerinden adaları ziyaret etmeyi istedikleri tarihten en az 3-4 gün öncesinden başvuru yaparak biletlerini satın alıp gerekli belgeleri tamamlayıp vize harçlarını ödeyerek bu vize sürecini kolaylıkla atlatabilir.
  • Bu başvuru esnasında en az 6 ay süreyle geçerli olan pasaport, pasaportun fotoğrafının bulunduğu kısmın renkli fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, elektronik ortamda doldurulmuş olan vize başvurusu, yapılan otel rezervasyonun belgesinin bir örneği, gidiş ve dönüş bileti, vize ve acenta hizmet harcı belgeleri ile seyahat acentaları tüm bu belgeleri en geç seyahat tarihinden 24 saat önce Yunan makamlarına göndererek gerekli izinleri alır.
İncele!  Malezya Nerede Nasıl Gidilir

Nasıl gidilir?

Yunan adalarına gitme kararı aldınız. Aklınıza takılacak olan ilk soru Yunanistan adalarına nasıl gidilir Olacaktır şüphesiz. Ülkemizden Kos adalarına yapılacak olan en kolay seyahat yöntemi Bodrum- Kos gemi seferleri ile sağlanmaktadır. Bu gemi seferleri karşılıklı olarak yapılmaktadır. Ege adalarının en büyüğü ve en çok turist alanı olan Rodos adalarına gitmek için ise Marmaris’ten kalkan Türk şirketleri tarafından seyahat planlaması yapılan katamaran tarzı tekneler kullanılan seyahat şekli en uygun olanıdır. Kuşadası ve Seferihisar-Samos adası seferleri ise yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir. Küçük ve oldukça sevimli olan Sakız adasına ulaşımın en kolay yolu ise Çeşme’den kalkan ve 2 farklı sefer tipine sahip olan feribotla ulaşım yöntemidir. Seçeceğiniz sefer tipine bağlı olarak 45 dakika veya 90 dakikada ulaşım mümkündür.

Yunan adalarına gidildiği zaman nerede kalınır?

Yunanistan adalarına nasıl gidilir Sorusuna cevap aldıktan sonra bir diğer soru da gidildiği zaman nerelerde kalınabilir olacaktır. Seyahat acentaları her bütçeye uygun paket turlar ayarlamaktadır. Sizler de Yunan adalarına gitmeye karar verdiğinizde bir acenta ile konuşarak gideceğiniz adalarda bulunan çok sayıda otellerden birisinde kalabilirsiniz. Veya tercihe bağlı olarak küçük pansiyonlar ve kamp alanları da Yunan adalarında oldukça tercih edilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ