Vizesiz ülkelere pasaport gerekli mi

Vizesiz ülkelere pasaport gerekli mi

Vizesiz ülkelere pasaport gerekli mi Vize; bir ülke vatandaşının başka bir ülkeye gitmesini sağlayan, gittiği ülkenin konsolosluğu tarafından o ülkede zaman geçirip geçiremeyeceğinin kararlaştırıldığı işlemdir. Vize devletlerin başka devletlere tanıdığı bir izindir. Her devlet birbiriyle anlaşamayabilir. Anlaşma sağlayamayan ülkeler arasında geçiş yapabilmek için her ülkenin kendi belirlediği bir ücret ödenmelidir. Vize uygulamasının olmadığı ülkelere yolculuk yapmak hem ekonomik açıdan hem de zaman kaybetmeme açısından önemli bir avantajdır. Vize uygulaması, ülkelerin başkonsoloslukları, konsoloslukları, ülkesine göre değişmek üzere valilikleri, emniyet müdürlükleri ve kaymakamlıkları tarafından düzenlenir.

Vizesiz ülkelere pasaport gerekli mi - Vizesiz ülkelere pasaport gerekli mi

Türkiye’nin yabancı ülke pasaportuna sahip vatandaşlara uyguladığı 3 tip vize vardır. Bu vizeler tek giriş vizesi, sayısız giriş vizesi ve transit vizedir. Verilen vizeler çalışma imkanı sağlamaz. Türk vatandaşlarının yurtdışında karşılaştığı vizeler ise gidilecek bölgeye göre ve vatandaşın sahip olduğu pasaport türüne göre değişmektedir. Avrupa’da, Avrupa Birliği’ne üye bir ülkeye gidebilmek için Schengen vizesi veya o ülkeye mahsus vize gereklidir. Schengen vizesiyle, seyahat edecek Türk vatandaşları Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yolculuk yapabilirler. Schengen vizesinin geçerli olması için, ilk girilecek ülkenin vizenin alındığı ülke olması şartı vardır. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerde ise vize şartları o ülkenin konsolosluğu tarafından belirlenmiştir. Vize sahibi olmadan başka bir ülkeye geçiş yapmak yasal değildir. Bu yasallığı sağlayan vize sayesinde transit yolculuklar da yapılabilir. Örneğin, Kanada vizeniz varsa aktarmalı yaptığınız uçak yolculuğu sırasında İngiltere’den aktarma yapabilirsiniz. Transit vize işleminden muaf olmuş olursunuz.

Vizesiz ülkelere pasaport gerekli mi Pasaport; bir ülkeden başka bir ülkeye gidecek olan vatandaşlara, vatandaşı oldukları ülke tarafından verilen, gittikleri ülkede kimlik yerine geçecek olan bir cüzdandır. Türkiye’de 4 farklı pasaport çeşidi bulunur. Bunlar bordo, yeşil, gri ve siyahtır. Bordo pasaport en yaygın olan pasaport türüdür. Bordo pasaport alırken başvuru yapan kişi belirli bir harç ve cüzdan bedeli ödemek zorundadır. Diğer pasaport türlerinde bu bedellerden sadece cüzdan bedeli ödenir. Ancak diğer pasaportların da yerine getirilmesi gereken meslek ve yaş gibi şartları vardır.

İncele!  Yurtdışı Seyahatlerde İstenen Belgeler

Ülkelerarası seyahatin şartları nelerdir?

Vizesiz ülkelere pasaport gerekli mi Bir vatandaşın kendi ülkesinden çıkıp başka bir ülkeye gitmesinin şartlarından biri pasaport olduğu gibi vizedir de. Her ülkenin vize uygulaması farklı olabilir. Vize, başka bir ülkeye gidecek olan vatandaşın, gideceği ülkeden o ülkeye giriş için aldığı izindir. Bazı devletler anlaşmalı olarak vize uygulamasını esnetebilir. Türkiye’nin de dünyada birçok ülkeye vize engeli kalkmıştır. Ancak vize sahibi olmak demek birçok ülke için, o ülkeye giriş yapmaya yeterlidir demek değildir. Vizesiz ülkelere pasaport gereklidir. Türkiye’ye sadece 2 ülke giriş çıkışlarda pasaport zorunluluğu getirmemiştir. Bu ülkeler Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir.

Pasaportsuz seyahat etmek için gereken belgeler nelerdir?

Pasaportsuz seyahat etmek demek, vatandaşların hiçbir işlem olmadan istediği yere gitmesi demek değildir. Pasaportu olmayan vatandaşlar Gürcistan veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giderken yanlarında mutlaka kimlik bulundurmalıdır. Ehliyet, internette bulunan bazı belgelerde kabul ediliyor yazsa da resmi olarak kabul edilmemektedir. Yurt dışına çıkış harcı ödenmemektedir. Pasaportla çıkışta ödenen bu bedel, kimlikle çıkarken ziyaretçiden alınmaz.

Türkiye’den seyahat edenler vize istemeyen hangi sınır komşularına pasaportsuz gidebilir?

— Gürcistan; Türkiye’den giden ziyaretçiler için hem vize hem de pasaport zorunluluğunu kaldırmıştır.

— Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; yavru vatan olarak da bilinen ülke giriş çıkışlarda Türkiye’den hem vize hem de pasaport istememektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ