Vizesiz ülkelere giriş şartları

Vizesiz ülkelere giriş şartları

Vizesiz ülkelere giriş şartları nelerdir? Vize, bir ülkeden başka bir ülkeye tatil veya çalışma gibi çeşitli amaçlarla yapılacak olan seyahatlerin en önemli noktasıdır. Vize işlemleri en basit anlatımıyla gidilecek ülkenin, gidecek kişinin ülkeye girip giremeyeceğinin iznidir. Gidilecek ülke tarafından süresi ve gereklilikleri belirlenir. Vize almanın şartları konsolosluklar tarafından belirlenir ve vize alım sürecinde belge yoluyla başvuru sonrasında mülakat işlemleri vardır. Belge yoluyla başvuru yaparken pasaportunuzun olması şarttır. Pasaportun yıpranmış olmaması önemli bir gerekliliktir. Mülakat işlemlerinde ise konsoloslukta gerçekleşir. Mülakata girdiğinizde o ülkeye uygun olunup olunmadığına yönelik sorular sorulur. Ancak son yıllarda yapılan anlaşmalarla birçok ülkeye vize şartı olmaksızın seyahat edilebilir. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler, pasaporta göre vize süresini uzatabilir, kısaltabilir veya herhangi bir süre talebinde bulunmayabilir bile.

Türkiye’nin vize uygulaması olmayan komşularına giriş şartları nelerdir?

Vizesiz ülkelere giriş şartları. Türkiye’nin sınırının bulunduğu ülkelerin bazıları vize uygulamasını kaldırmıştır. 2 tanesi sınırda pasaport dahi istememektedir. Vizesiz girilebilen sınır komşularının giriş şartları neredeyse aynıdır. Ancak bazıları uygulamada kolaylık sağlayarak sınır işlemlerinin çabuk bitmesini sağlayabilir. Türkiye’nin vize serbestliği alabildiği ülkeler bordo pasaport yani ülkede en yaygın kullanılan pasaport türüne göre listelenmiştir. Temelde bütün ülkelerin aradığı en önemli şart, pasaportun yırtık veya hasar görmüş olmamasıdır.

— Gürcistan vize ve pasaport uygulamasını kaldırmış bir ülkedir. Kapıda gösterilecek bir kimlik ile Gürcistan’a geçilebilir. Ülkede kalma süresi 90 gündür.

— Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem vize hem de pasaport uygulamasını kaldıran ikinci ülkedir. Gösterilen kimlikle giriş yapılan ülkede serbest dolaşım vardır. Türk vatandaşları bu serbest dolaşım hakkı sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde diledikleri kadar kalabilirler.

— Azerbaycan vizesi Bakü’deki havaalanında kapıdan alınabilir. Pasaport götürmek yeterlidir. Bu vizenin 30 günlük bir süresi vardır.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Sigortası Ücretleri

— İran vize konusunda esneklik sağlamış son sınır komşusudur. Pasaportla gitmek yeterlidir. Burada sağlanan süre ise 90 gündür.

Vizesiz ülkelere giriş şartları 1 - Vizesiz ülkelere giriş şartları

Türkiye’ye yakın olan ve yolculuk yapmak kolay olan ülkelerin giriş şartları nelerdir?

Vizesiz ülkelere giriş şartları komşu olmayan ülkelerde de vardır. Türkiye’nin komşusu olmayan ancak uçak yolculuğuyla kısa sürede gidilebilecek ülkelerde de vize uygulaması olmayan ülkeler vardır.

— Ukrayna 60 günlük vize süresi vermiştir. Seyahat edecek kişinin giderken yanında otel rezervasyonuna dair belge veya yanında kalacakları kişinin belgesi ile dönüş uçak biletine dair bir belgeyi bulundurmaları gerekmektedir.

— Karadağ 90 gün boyunca kalabilmeyi sağlayan bir vize muafiyet programı uygulamaktadır. Sağlam bir pasaport, orada geçireceğiniz sürede yetecek miktarda para ve seyahat bilgilerinin olduğu bir belge bulundurmak avantajdır.

— Sırbistan da eskiden aynı toprakları paylaştığı Karadağ gibi 90 günlük süre boyunca vize talep etmez. Sınırda ise pasaportların en az 6 ay geçerli olması ile otel rezervasyonu veya uçak biletleri gibi belgelerin olması aranan şartlardandır.

— Tunus 90 gün boyunca vize muafiyeti sağlamış ülkelerden biridir. Ancak ülkeye giriş yapmadan önce 2500 Euro civarında bir döviz varlığı olanlar, sahip oldukları miktarı resmi yollarla belirtmek zorundadırlar. Ülkenin parası olan Tunus Dinarı ise ülkeden çıkarılamamaktadır.

Okyanus ötesi ve vize uygulamayan ülkelerin giriş şartları nelerdir?

Vizesiz ülkelere giriş şartları

— Japonya 90 gün boyunca ülkeyi ziyaret edecek Türk seyahatçilere vize uygulamamaktadır. Sınırda çok zorlanmayacağınız ülkeye girişte en önemli unsur pasaportunuzun çipli olmasıdır. Çipli olmayan eski tip pasaportlar için vize almak zorunludur.

— Brezilya 90 günden fazla olmama şartıyla Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Seyahat sigortası ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport istenen şartlardır.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Sigortası Zorunlu Mu

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ