Vizesiz Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli

28 Kasım 2016

Vizesiz Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli

Vize nedir? Vizeyle Uygulamasıyla Ne Amaçlanır?

 İnsanlar genç yaşlı fark etmeden dünyadaki yerleri görmek ve gezmek istiyor bu yüzden vizesiz geçişte nelere dikkat edilmeli iyice araştırmalıdır. Eskiden ülkeler arasıdaki bu nüfus hareketliliği ticari ilişkiler neticesinde olurken yavaş yavaş turizm amaçlı hareketlenmeler olmaktadır. Özellikle turizm ve ticaret için önemli konumdaki ülkeler aşırı nüfusların ülkelerine gelmesi nedeniyle rahatsız olmaktadır. Kişi başına düşen milli geliri yüksek bu ülkeler kendilerine gelebilecek kişilerden bazı kriterleri uymasını isteyebilmektedir. Bunun amacı ülkesine gelecek kişinin ülkesinin standartlarını düşürülmemesidir. Belirledikleri standartlara uygun olmayan kişileri sınırda bırakırken uyan kişileri de ülkesinin kurallarına uyma koşuluyla ülkesine kabul etmektedir.

Vizesiz Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli1 - Vizesiz Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli

Vize, bir devletin dış temcilikleri (konsoloslukları) ile ülkesine seyahat etmek veya çalışmak isteyenlerin pasaportuna koyduğu yeni kriterlerden ibarettir. Vize uygulaması 2010 sonrasında yaşanan dünya ekonomik krizinde kaybolan ticari kazançlar yüzünden bazı ülkeler kısmen rafa kaldırmış olsa da bazıları tamamen kaldırmıştır. Dünyadaki ekonomik krizin etkilerini ülkelerine çektikleri turistin parasıyla biraz olsun rahatlatmayı hedeflemiştir. Bir başka nedende ülkeler arasındaki ticari anlaşmalar ya da siyasi anlaşmalar gereği vizeler askıya alınabilmektedir. Shengen vizesi bunların başında gelir. Shengen Vizesi ile tüm Avrupa’yı gezmek, ticaret yapmak serbest olmaktadır. Yalnız bunların belli bir süresi vardır ve vizesiz geçişte nelere dikkat edilmeli sorusuna ilk örnek bu olabilir.

Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Vizesiz geçişte nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap verilmek estersek şöyle sıralayabiliriz

  • Belli bir süresi var mı? Daha önce söylediğimiz gibi vizesiz geçişler için belli bir süreyi koyabiliyorlar. Bun sürülerek dikkat edilmelidir.
  • Vizesiz geçiş kimler için uygulanacağı. Bazen vizesiz geçişler belli kesime verilmektedir. Bunlar öğrenci, ticaretle uğraşan işadamları, sanatla uğraşan sanatçılar.
  • Devlet kademesinde çalışanlar. Devletin üst düzey yöneticileri, ataşeleri, büyükelçileri gibi devlete hizmet eden ve iki devlet arasındaki görüşmeler nedeniyle.
  • Vizesiz geçişle birlikte hangi tür şeyler kısıtlamalar içine dâhil edilmiştir.
  • Vizesiz geçişin ne kadar süreceği
İncele!  Malavi Nerede Nasıl Gidilir

Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilebilir?

Vizesiz geçişte nelere dikkat edilmeli hususunu anlatırken son zamanlarda gerek yaşanan savaşlar, gerek yaşanan krizler, gerekse ülkelerin siyasi olarak birlikte hareket etme istekleri nedeniyle karşılıklı vizeleri kaldırmıştır. Bu ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Türkiye yaklaşık 10 senedir birçok ülkeyle karşılıklı vizeleri kaldırmış bulunmaktadır. Böylelikle bireysel olarak baş edemediği sorunları ülkeler arasında birlik ve beraberlik ruhu içinde halletmek istemektedir. Bu durum ülkeleri birbiriyle iletişim kurmasına neden olurken birbirleriyle kaynaşmaları, birbirlerini tanımalarına da vesile olmaktadır. Sadece barışta ticarette değil olası bir savaş halinde de birbirlerine destek olunmak amacı taşımaktadır. Bu yüzden Vizelerin ülkeler arasında kalkması çok olumlu bir durumdur. Türkiye ile karşılıklı vizelerini kaldıran ülkeler şunlardır: Andora, Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Belarus, Belize. Bolivya, Bosna Hersek, Botswana, Brezilya, Britanya Virjin Adaları, Cook Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Fas, Filipinler, Filistin, Guatemala, Güney Kore, Gürcistan, Hong Kong, İran, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Kosta Rika, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Libya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Malezya, Meksika, Moldova, Paraguay, Peru, Suriye, Şili, Tayland, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Uruguay, Ürdün, Vatikan, Venezuela…

Bu ülkelerin yanı sıra başka ülkelerde vizesiz geçişi uygun görmekle birlikte yaşanan siyasi dinamikler nedeniyle bazı vizesiz geçişlerin ya süresi azaltılmıştır ya da vizesiz geçiş engellenmiştir. Bu durumun yarattığı diplomatik kriz ülkelerin diplomatları tarafından incelenmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ