Vizesiz Avrupa Nasıl Gezilir

Vizesiz Avrupa

Avrupa Birliği’nde 1995 yılında yapılmış olan Schengen Sözleşmesi sayesinde bu sözleşme içerisinde bulunan ülkeler de vize sınırı kaldırıldı. Avrupa da halen Türklere vize uygulayan çok sayıda ülke bulunmasına rağmen, vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler de yer alıyor. Vizesiz Avrupa ülkelerinin sayısı ise gün geçtikçe artıyor.

Vize işlemleri ve bu işlem sırasında olan süreçler birçok insanın seyahat etmesini zorlaştırıyor. Ücretler ve evrak toplama süreçleriyle uğraşmak istemeyen kişiler vizesiz ülkelere seyahat etme imkanı buluyor. Yanı başımızda bulunan Avrupa ülkeleri ise bu konuda oldukça tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Özellikle son dönemlerde dış politikada oldukça önemli adımların atılmasının yanı sıra sayısı artan vizesiz ülkeler tarafından uygulanan Vize uygulamaları Türk vatandaşlarını oldukça yoruyor.

Avrupa’da Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Avrupa ülkelerine vizesiz olarak gitmek birçok insanın hayali arasında bulunuyor. Vize pek çok insanı seyahat etmekten alıkoyan bir durum olsa da Vizesiz Avrupa ülkeleri sayesinde bu sorun az da olsa ortadan kalkabiliyor. Umuma mahsus pasaportla birlikte vize isteyemeyen Avrupa ülkeleri ise şunlardır;

 • Bosna Hersek
 • Arnavutluk
 • Karadağ
 • Kosova
 • KKTC
 • Makedonya
 • Sırbistan
 • Moldova
 • Ukrayna
 • Azerbaycan
 • Belarus

Screenshot 1 - Vizesiz Avrupa Nasıl Gezilir

En Güzel Avrupa Ülkeleri

Vize olmadan gidilebilecek en güzel seçenekler arasında Sırbistan yer alıyor. Gece hayatını doyasıya yaşamak, hafta sonu kaçamağı yapmak adına akla gelen yerlerin içerisinde bulunan Karadağ; doğal yapısı, eşi benzeri olmayan koyları ve korunmuş doğası sayesinde Vizesiz Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Henüz keşfedilmemiş olsa da görülmeye değer yerlerin başında geliyor.

Rusya’ya vizelerin kalkmasıyla birlikte talep oldukça artmış durumda. Başkent Moskova’dan tutun, tarihinden sanatına, edebiyatından siyasetine kadar keşfedilmesi gereken bir ülke olan Rusya’ya gitmek herkesin hayali olsa gerek. Bir diğer komşumuz olan Ukrayna, liman şehri olan Kiev ve Odessa önerilebilecek yerlerin başında geliyor.

İncele!  Almanya Vize Başvuru Formu

Hayalleriniz Gerçekleşsin

Kardeş ülkelerimiz arasında olan Bosna Hersek, vizesiz seyahatlerin başında gelen en güzel Balkan toprakları arasında yer alıyor. Osmanlı izlerini görmenin ve leziz yemeklerin tadına bakabilmenin ilk seçeneği olan ülke, gidilmesi gereken Avrupa ülkeleri arasında bulunuyor.

Gece hayatı ve ticari ilişkileriyle çok fazla turist çeken Moldova, karşılıklı olarak gelişen işbirliği çerçevesinde vizelerin katlığı ülkelerin başında geliyor. Balkanların aslanı olarak bilinen Arnavutluk’a yapılacak olan ziyaretin içerisinde oldukça muhteşem detaylar yer alıyor. Avrupa’da bağımsızlığını son olarak ilan eden Kosova, fırsatı olan kişilere önerilebilecek ülkeler arasında bulunuyor.

Yurt Dışında Tatilin İlk Tercihi

Oldukça büyük ilgi gören vizesiz Avrupa seyahatleri özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte yurt dışında tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihleri içinde yerini alıyor. Farklı kültürleri deneyimlemek isteyen kişiler bu deneyimi yaşama fırsatı bulmalarının yanı sıra vize işlemleriyle de uğraşmak zorunda kalmıyor. Ülkemizin Avrupa’ya coğrafi olarak yakın konumlanması Vizesiz Avrupa ülkelerinin tercih edilmesin de oldukça önemli bir faktör olarak göze çarpıyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

 1. FETHI yayci dedi ki:

  Yunanistana dedeagac gitmem gerekiyor yabanci plaka arabam orda alip istanbula donecegim ingliz pasaportum var

BİR YORUM YAZ