Home » Vize İşlemleri

Vize İşlemleri

Yurtdışı seyahatlerinde önemli olan detayların başında vizeler geliyor. Vizelerin hazırlık aşamasında geçerli ülkenin istediği belgeleri temin etmelisiniz. Ülkelerin yanı sıra seyahat amacına göre de belgelerde değişimler olacaktır. Vize işlemleri için temel bir konunun parmak izi olduğunu da söylemekte fayda var. 25 Eylül 2014 tarihinden bu yana parmak izine yönelik kararlar alınmıştır.

Vize İşlemleri 4 - Vize İşlemleri
Vize İşlemleri

Vizeler için ilgili konsolosluğa parmak izinizi vermeniz gerekiyor. Konsolosluklar üzerinden vize adına geçerli olan tüm detayları da öğrenebilirsiniz. Anlaşmalı olunan seyahat acentaları da bu konularda bilgi aktaracaktır. Tüm bilgilerin elde edilmesi halinde aşamalı olarak vizeleri ele alabilirsiniz. Vizeler için istenilen belgelerin de koşullara uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Vizeler İçin Kontroller Ve Randevu

Başta vizeler adına kontrollerin yapılması faydalı olacaktır. Vize uygulamalarını ülkelere göre ele almalısınız. Burada vize kadar önemli olan bir detay da pasaportlar olacaktır. Pasaport sahibi değilseniz önceliğiniz bu konuda çalışmalara yer vermek olmalıdır. Ya da geçerlilik süresine bakarak pasaporta yer vermelisiniz. Mesela 10 yıldan eski olmasın halinde vize başvurularına yer veremezsiniz. Bu gibi durumlar adına yenilemelere yer vermeniz beklenir. Süresel olarak çıkış tarihlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Gittiğiniz ülkeden kışı yaptıktan sonra da 6 ay minimum olacak şekilde geçerli olması isteniyor. Bu duruma da sahip değilseniz yenilemeler önemlidir. Randevu sistemine gelecek olursak bu durum sıraların oluşmamasını sağlıyor. Yani elçiliklerde görüşmelerin yapılması için önceden randevu almalısınız. Ücretli olarak da bu randevuların alınması söz konusudur. Kimi ülkelerin vize başvuruları için randevu sistemine yer vermediğini de söyleyebiliriz.

Vize İşlemleri - Vize İşlemleri
Vize İşlemleri

Turistik Vize İçin Gereken Belgeler

Bireysel başvuruların yanı sıra tur firmalarından da ilerleyebilirsiniz. Tur firmaları ile ilerlemek hem hata yapmamanızı hem de zamadan kazanmanızı sağlayacaktır. Ancak belgelerin bilmeniz halinde bireysel olarak da randevu alarak başvurunuzu sunabilirsiniz. Vize işlemleri için başta kayıt formları önemlidir. Tur firmaları buradan program adına detaylara da yer veriliyor. Formlardan fiyatlar da sunuluyor. Ulaşım için geçerli olan rezervasyonlar ve biletler de tur firmalarınca ele alınıyor. Aynı şekilde konaklama belgeleri de önemlidir. Dilekçelerin de ayrıntılı olarak tercümeler üzerinden ele alınmasına dikkat edilmelidir. Biyometrik fotoğraf ise vizelerin olmazsa olmazları arasındadır. 2 adet temin etmeniz yeterli olacaktır. Kredi kartı kullanıcılarının ekstereleri de isteniyor. Minimum 3 aylık olanların ibraz edilmesi gerekecektir. İkametgah belgelerinin de hazırlanması gerekiyor. Nüfus kaydı için de belgelerini hazır ederek ilerleyebilirsiniz.

Vize İşlemleri 3 - Vize İşlemleri
Several customs stamps lying on an open passport

Vizeler İçin Seyahat Sigortaları

Başta Schengen olmak üzere Amerika ya da Japonya gibi merkezlere de gitmek için vizelere yer veriliyor. Nitekim bu vize işlemleri için önemli olan bir konu da seyahat sigortalarıdır. Seyahat sigortaları artık vize talepleri arasında yerini alıyor. Zorunlu hale gelen bu sigortalar için asgari tutarlara uygun olarak planlamalara yer veriliyor. Schengen vizesi için minimum tutar genel olarak 30.000 Euro şeklinde sunuluyor. Amerika ya da Kanada gibi merkezlerin 50.000 Euro şeklinde de olduğunu göreceksiniz. Vize işlemleri için seyahat acentalarından ya da konsolosluklardan bu konuda da bilgi alabilirsiniz. Nitekim ülkelerin kabul ettiği sigorta firmalarından ilerlemek daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde sunulan teminatları değerlendirebilir ve limitlere göz atabilirsiniz. Poliçelerin hem kişiler hem de kurum üzerinden incelenmesi halinde imzalar atılıyor. Prim ödemeleri sonucunda da seyahate başladıktan sonra sigortanız devreye girecektir.

Transit Vize İşlemleri Nasıl?

Birden fazla ülke adına seyahat programlarına yer verdiyseniz transit vizelere dikkat etmelisiniz. Aksi halde uçuşlarda sorun yaşayabilir ve planların suya düşmesine neden olabilirsiniz. Türkiye vatandaşlarının bazı ülkelere vize almadan da gittiğini görüyoruz. Ancak bazı ülkeler transit uçuşlar için de vize talep ediyor. Bu ülkeleri bilmek vize işlemleri adına avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Birleşik Krallık olarak transit vizelere yer verildiğini söylemeliyiz. İlginç gelse de Bulgaristan dahi transit vize taleplerine yer veriyor. Almanya üzerinden de transit vizelere yer vermeniz gerekiyor. Oturma izni olanların vize almasına gerek olmadığını da belirtmeliyiz. Yunanistan’da ülkemiz vatandaşlarından transit vize istiyor. Şartlarına bağlı olarak Çin’de de transit vizelere yer verildiğini öğreniyoruz. 24 saat sınırlarına bağlı olarak bu işlemlere yer vermeniz bekleniyor. 3. ülkeye 24 saat içinde gidecekseniz vize almanıza gerek yok. Direk olarak havaalanı üzerinden uçuşa katılabilirsiniz.

Vize İşlemleri 1 - Vize İşlemleri
Vize İşlemleri

Vize İşlemlerinde Danışmanlıkların Faydaları

Anlaşmalı olunan seyahat acentaları üzerinden de vize işlemlerine yer vermelisiniz. Bu şekilde zamansal olarak da tasarruf etmiş olacaksınız. Çünkü sizlere gerekli olan tüm belgeler sıralanıyor. Konsolosluk işlemlerinin çoğu ele alınıyor. Tercüme hizmetleri sayesinde de kısa sürede vizenizi alabilirsiniz. Danışmanlıklar sayesinde her türlü konuyu detayları ile öğrenmek mümkün. Bu şekilde vize ya da pasaport karmaşası altında kalmamış olacaksınız. Süreleri, belgeleri, giriş-çıkış işlemleri derken pek çok durum ile karşı karşıya kalacaksınız. Hepsinin akıl karıştırması halinde de bir takım sorunlar baş gösteriyor. Sorunlar yaşamak vize ya da pasaport alımlarında zorluk çekmenize neden olacaktır. Sonuç olarak da seyahat planlarınızı engellemiş olacaksınız. Turlar üzerinden ilerlemek bu konularda sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır. Tüm işlemlerin mutlaka anlaşmalı kurumlar üzerinden yapılmasına da özen göstermelisiniz. Bu durum seyahat sigortaları için de geçerlidir. Ülkelerin kabul ettiği firmalar üzerinden hareket etmelisiniz.

Vizesiz Gidilebilecek En Popüler Yerler

Vize işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız seçiminizi vizesiz olan ülkelerden yana yapabilirsiniz. Kısa sürede bu ülkelere planlarını yaparak harekete geçebilirsiniz. Mesela Lübnan vize istemeyen ülkelerden birisidir. Doğa şartlarının ibr hayli görkemli olmasından dolayı ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Nepal için de aynı durum geçerlidir. Turistik yerlerinin fazla olması da ilgi görmesine sebep oluyor. Maldivler özellikle de balayı amacıyla sık sık tercih edilen ülkelerden birisidir. İklim şartlarından dolayı da tercih edildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Tropikal bir merkez olmasının yanı sıra sessiz ve sakin bölgeler arasındadır. Vize istemeyen ülkeler arasında Tayland’da bulunuyor. Başta gece hayatından dolayı Tayland tercihen başta yer alan ülkeler arasındadır. Azerbeycan için de vize çıkartmanıza gerek yoktur. Makedonya seyahatlerinizde de seyahat pasaport yeterli olacaktır. Kosta Rika için de aynı durum geçerlidir. Jamaika ise güneyde olmasından dolayı yaz tatillerinde ilgi görüyor.

Vize Almak İçin Mali Durumlar

Vize alırken dikkat edilen detaylardan birisi de mali durumlar olarak biliniyor. Ekonomik durumun kanıtlanması halinde vize taleplerinizin daha kolay sonuçlanması söz konusudur. Bunun için tapu ya da banka cüzdanlarına yer verebilirsiniz. Hem orjinal olmaları hem de kopyalarının hazırlanması gerekiyor. Vize işlemleri için bankadan evrak alacaksanız vize başvurularından 5 gün önce olmasına da dikkat etmelisiniz. Buradan minimum 1000 Euro değerinde paranın hazır olması da önemlidir. Banka hesap durumunuzun da en az 6 aylık olması isteniyor. Bu şekilde hareket dökümünü alarak vize belgeleri arasında sunabilirsiniz. Kaşe işlemlerine de dikkat etmelisiniz. Hesap dökümanının kaşeler üzerinden onay almış olması da isteniyor. Orjinal belgeler için imzalar ve kaşelerin yer alması önem arz ediyor. Öyle ki vize işlemlerinin hem asıllarına hem de kopyalarına yer verildiğini de unutmamalısınız.