Vize başvurusu nasıl yapılır

Vize başvurusu nasıl yapılır

Vize başvurusu nasıl yapılır Vize, temelde bir ülkeden başka bir ülkeye geçebilmek için başvuru yapan kişinin, kendi ülkesinden diğer ülkeye geçebilmesi için aldığı izindir. Vize dünya üzerinde devletler arasındaki anlaşmalarla kaldırılabilir ancak her devletin birbiriyle anlaşması çok zordur. Ayrıca ülkeler birbirlerine güvense bile, kendi ülkesine alacağı bir yabancının ülke düzeninde sorun çıkarma ihtimali varsa o ülke vize uygulamasında esneklik sağlamayabilir.

Vize alabilmek için temel gereklilikler nelerdir?

Vize alabilmek en temel gereklilik pasaporttur. Pasaportu olmayan bir kişinin vize başvurusu yapması bile söz konusu olamaz. Vize başvurusu sırasında istenilen belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Vize başvurusu yapılmadan gereken belgeleri öğrenmek için önce seyahat edilecek ülkenin konsolosluğuna gidilebilir, konsolosluğun numarası varsa aranıp bilgi talep edilebilir veya internet üzerinden gerekli belgeler öğrenilebilir.

Vize alabilmek için nereye başvuru yapılmalıdır?

Vize alabilmek için başvuru yapılacak yerler; gidilecek ülkenin olmak şartıyla ve ülkeden ülkeye uygulamanın değişmesi koşuluyla Başkonsolosluklar, konsolosluklar, Büyükelçiliğin konsolosluk bölümleri veya fahri Başkonsolosluk ve konsoloslukladır.

Vize başvurusu nasıl yapılır1 - Vize başvurusu nasıl yapılır

Vize başvurusu yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Vize başvurusu nasıl yapılır Vize başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken maddeler şöyledir;

— Başvuru şahsen yapılmalıdır

— Başvuru için götürülen pasaport eğer yırtıksa ve yıpranmışsa vize başvurusu reddedilebilir. Bu işlem vizeyi alırken sorun çıkarmasa bile, ülkeden ayrılırken veya gidilen ülkede yapılan vize ve pasaport kontrolü işlemleri sırasında sorun çıkarabilir.

— Başvuru için götürülen pasaportun süresinin başvurunuzdan itibaren en az 1 yıl boyunca geçerliliği olması tercih edilir. Vize işleminin yapılması istenen ülkenin yetkili makamlarından da bu işlemle ilgili bilgi alınabilir.

— Pasaportun yanında bir vize talep formu doldurulması gerekir.

Vize başvurusu nasıl yapılır Vize başvurusundan belirli bir süre sonra mülakat işlemleri başlar. Mülakat esnasında sorulan sorulara doğru ve samimi cevaplar vermek önemlidir. Mülakat sonucunda çıkacak olan vizenin uygunluğu, mülakatı yapan ekibin görüşmesiyle belirlenir. Mülakat sırasında sorulacak sorular, o ülkeye girip girmemeye uygunluğu tespit etmek içindir. Mülakata belgeler eksiksiz olacak şekilde gidilmelidir ve asla sahte belge götürülmemelidir. Sahte belge götürmek yasalarca suçtur ve cezası vardır.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Sigortası Neleri Kapsar

— Mülakat sonucunda başvurunun reddedilmesi ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

— Seyahat için ekonomik olarak sorun teşkil edecek bir durum olmadığı belgeler yardımıyla kanıtlanmalıdır. Örneğin; seyahat yapılacak uçağın bileti veya gidilen ülkede kalınacak yerden bir belge bu işleri halletmede yardımcı olabilir.

— Göçmen olarak değerlendirilme ihtimali vardır. Bir iş sahibi olmayan veya maddi bir güvencesi olmayanların vize işlemlerinde sorun çıkma ihtimali oldukça yüksektir.

Vize uygulaması hakkında belirli ülkelerin istekleri

Vize başvurusu nasıl yapılır Türkiye’de bordo, yeşil, gri ve siyah olmak üzere 4 pasaport çeşidi bulunur. Siyah pasaport, bakan ve meclis üyeleri gibi devlet görevlisi kişilere verilir. Gri pasaport, uluslararası alanda devlet görevlisi olanlara verilir. Yeşil pasaport, devlet memurları ile belirli sınırlarla belirlenmiş olan yakınlarına verilmektedir. Bordo pasaport ise harcı ödeyen herkes için çıkarılabilir. Bordo pasaporta sahip kişiler eğer gidilecek ülkeyle Türkiye arasında vize muafiyeti anlaşması yoksa vize başvurusu yapmak zorundadır.

Avrupa ülkelerinden, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden Schengen vizesi alınabilir. Schengen vizesi, anlaşmalı ülkeler arasında vize süresi boyunca sınırsız geçiş yapabilme imkânı sağlar. Türkiye’ye Afrika ülkelerinin birçoğu vize uygulamaktadır. Avrupa’da ise sayılı ülkeler vize muafiyeti sağlamıştır. Komşularımız içindeyse bordo pasaporta vize uygulayan ülkeler şunlardır; Suriye, Yunanistan, Ermenistan, Bulgaristan ve Irak. Bu ülkelerin bir kısmı sınırda vize işlemleri halletmektedir, Yunanistan ve Bulgaristan ise Schengen vizesini kabul etmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ