Viyana Hakkında Genel Notlar Gezilecek Yerler

Avusturya’nın başkenti olan Viyana ülkenin hem başkenti hem de yüzölçümü en küçük kenti. Ancak kentin yüzölçümünün küçük olması nüfusu üzerinde etkili değil. 1.705.000 nüfusa sahip olan şehir ülkenin en kalabalık şehri olarak biliniyor. Oldukça eski bir tarihe sahip olan şehrin tarihi ve kültürel zenginlikleri oldukça fazladır. Bu anlamda şehir 1. Dünya Savaşı’na tanıklık etmiş ve oldukça büyük bir nüfus kaybı yaşamıştır. Viyana hakkına genel notlar ve gezilecek yerlerin birçok alanı da bu nedenle oldukça tarihidir.

Viyana’nın Gezilmesi Gereken Yerleri:

Schönbrunn Sarayı: Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olarak nitelendirilen bu saray Viyana içerisinde gezilecek yerler listesinin en başında yer alıyor. Görkemli yapı görenleri büyüleyecek şekilde inşa edilmiş. Sarayın yapım aşaması 1744-1749 yılları arasında tamamlanmıştır. Yapımı aşamasında etkili olan isim ise Maria Theresia’dır. Saray 1400’den fazla oda ve birçok bahçe ile birlikte 1960 yılından itibaren ziyaret ediliyor.

vienna3 0 - Viyana Hakkında Genel Notlar Gezilecek Yerler

Hofburg Sarayı: Şehir içerisinde yer alan bir diğer görkemli saray yapısı ise Hofburg Sarayı’na ait. Fransız Kraliçesi Mario Antoinette’nin dünyaya geldiği bu saray, hanedanlar tarafından kışlık olarak kullanılıyordu. Şuan ise birçok tarihi eser ve bünyesinde bir müze ile ziyaretçilerini karşılıyor.

Volksoper Binası: Şehrin kültürel yanlarını bünyesinde bulunduran bina içerisinde opera, müzik, dans gibi çeşitli faaliyetler sergileniyor. Bina içerisinde her gün farklı bir faaliyeti farklı saatlerde bulabilmek mümkün.

Arsenal Müzesi: Arsenal müzesi olarak bilinen bu müze de Viyana’nın en çok ziyaret edilen alanları içerisinde yer alıyor. Yeni gotik tarzında yapılan bu bina içerisinde çok eski dönemlere ait savaş araç ve gereçleri yer alıyor. Askeri tarihe ışık tutan müze 1850 ve 186 yılları arasında inşa edilmiş.

Votiv Kilisesi: Kilisenin ışıklı ve görkemli yapısı turistlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor. Ringstrabe’de bulunan kilise Neo-Gotik tarzı ile birlikte inşa edilmiştir. Kilisenin görüntüsü kadar yapılma hikayesi de oldukça ilginç. İmparator Franz Josep’in bir suikast sırasında kurtulması ile birlikte kardeşi Ferdinand Tanrı’ya şükür amaçlı olarak bu kiliseyi yaptırır. Özellikle kuleleri ile ilgi çeken, boylarının 99 metreye ulaştığı bu kilise 26 yaşında bir mimar tarafından yapıldı. Onlarda eser arasından ise birinci seçildi. Viyana hakkında genel notlar ve gezilecek yerler listesi hazırlayan herkesin bu kiliseyi ziyaret etmesi gerekir.

İncele!  Belek Otelleri

Türkenschanzpark: Özellikle Türk turistlerin en çok ziyaret etikleri bu park “Türklerin şansını kaybettiği yer” olarak nitelendiriliyor. Çünkü Türkler Viyana kuşatması sırasında en çok bu alana kadar gelebilmişler. Sonuç itibari ile kuşatma başarısız olmuş.

Viyana’nın Cafe Kültürü

Viyana sadece gezilecek alanları ile değil aynı zamanda kahve kültürü ile birlikte de biliniyor. Şehrin birkaç bölgesinde yer alan bilindik cafelerde içebileceğiniz kahvelerin tadını başka yerlerde bulamayabilirsiniz. Kahvaltılarınızda kahve ile birlikte kruvasan ve sandviç tüketebilirsiniz. Viyana’da cafeler içerisinde en çok tüketilen yiyecekler ise şinitzel ve hot dog birinci sırada yer alıyor. Belki de en güzel tatları tadabileceğiniz cafelerde mutlaka şinitzelin tadına bakmalısınız.

Viyana Pazarları ve Marketleri

Viyana hakkında genel notlar ve gezilecek yerler arasına kesinlikle pazarlar da alınabilir. Çünkü şehir içerisinde belirli günlerde bizim kültürümüze benzer olarak pazarlar kuruluyor. Bu alanlardan insanlar organik gıdaları satın alıyor. Market açısından da şehrin oldukça şanslı olduğunu söyleyebiliriz. İstediğiniz alanlar içerisinde büyük marketleri bulabilmeniz de mümkün. Ancak Viyana içerisinde Pazar günleri alışveriş için uygun değil. Tam bir tatil havası içerisine girilen Pazar günlerinde bütün pazarlar ve marketler kapalı oluyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ