Ukrayna’ya Nasıl Ulaşabilirim?

Ukrayna’ya Nasıl Ulaşabilirim?

Bu yazımızda Ukrayna’ya nasıl ulaşabilirim? sorusunu cevaplamaya çalışacağım. Ukrayna, günümüzde savaşla yüz yüze gelen bir ülke. Savaşın yaptığı tahribat gerçekten belirli şehirlerde çok net görülebilir. Hatta bir ara ülkeye giriş çıkış çok büyük sorun oluyordu. Savaşın hala devam ettiği Ukrayna’ya gidiş konusunda ise Türkiye’ye bir ayrıcalık tanınmış. Ukrayna, Türkiye’den turistik amaçla giden ziyaretçilerden vize istemiyor. Daha doğrusu 60 gün boyunca vizeniz sorun olmuyor. Mayıs ayında vize süresinin 90 güne çıkarılması konusunda görüşmeler yapılmış, hatta prensipte anlaşmaya varılmıştır. Ancak yürürlüğe girip girmediği konusunda bir fikrim. Biliyormuş gibi yaparak sizi yanıltmak da istemem. Yanınızda pasaportunuzun olması, vizesiz geçiş için yeterli. Şimdi Ukrayna’ya gidiş yollarını anlatmaya çalışacağım.

Ukrayna’ya şahsi araba ile yolculuk çok mu zor?

Ukrayna’ya şahsi arabayla gidiş yapabilmek için vize işlemlerini halletmeniz öncelik sahibi. Ukrayna’ya geçişiniz konusunda vizenin sorun çıkarmadığı doğrudur ancak şahsi arabayla yapacağınız yaklaşık olarak 1500 kilometre yolun üstünde vize uygulaması devam eden birçok ülke var. Bu yolculuk için geçeceğiniz her ülkeden Schengen vizesi almanız gerekiyor. Zaten yolculuğunuzu Avrupa rotası üzerinden yapmanız durumunda İpsala Sınır Kapısını kullanabilirsiniz. Yunanistan sınırımızda bulunan İpsala Sınır Kapısı’ndan geçmek için Yunanistan vizesi almanız gerekiyor. Edirne’de bulunan Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçmek için Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor. Yunanistan sonrasında Bulgaristan’a oradan Moldova’ya oradan da Ukrayna, Odessa’ya geçebilirsiniz. Schengen vizesi almanız durumunda birçok Avrupa ülkesinin sınırından rahatça geçebilirsiniz. Ancak unutmayın ki Bulgaristan sınırı biraz sorunludur ve yapacağınız yol çok uzun. Gerçekten sabırlı ve araç kullanmayı seven biriyseniz bu yolculuk eğlenceli olabilir. Yine de ülkedeki savaş durumunu gözeterek yolculuk planı yapmanız çok önemli. Odessa sınır kapısı savaş nedeniyle zor durumda olabilir ve geçiş izni alamayabilirsiniz. O kadar yolu boşuna gitmek ve çok masraf etmek hiç hoş bir deneyim olmayacaktır.Ukrayna’ya nasıl ulaşabilirim sorusunun en zorlu cevabı bu olsa gerek.

İncele!  Kapadokya Gezilecek Yerler
Ukrayna’ya nasıl ulaşabilirim 1 - Ukrayna’ya Nasıl Ulaşabilirim?

Ukrayna’ya Nasıl Ulaşabilirim?

Feribotlar tehlikeli mi?

Ukrayna’ya feribotlar gidiş seçeneği birkaçgüzergâh üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu güzergâhlar arasında varış noktalarınız Odessa, Sevastopol ve Yalta olabilir. Bu yolculukların kesinlikle tehlikesi vardır. İlk tehlike, Karadeniz üzerinden yolculuk yapıyor olması. Karadeniz ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir denizdir. Özellikle havaların soğuk olduğu dönemlerde feribot yolculukları gerçekten korkutucu bir hale gelebilir. İkinci tehlike ise ülkenin içinde bulunduğu durum. Savaş hali devam eden ülkede milyon dolarlık futbol kulüpleri bile ayakta duramazken sınırdan geçmeye çalışan bizler çok daha ciddi zorluklarla karşılaşabiliriz.

Uçak seferleri bolca var

Ukrayna’ya gitmenin en zahmetsiz ve kolay yolu hava yollarını kullanmak olsa gerek. Ukrayna’ya Türkiye’den birçok havayolu sefer düzenlemektedir. İnternette yapacağınız basit bir arama işlemi ile ucuz veya konforlu her çeşit bileti bulabilirsiniz. Türkiye’den uçak seferleri Ukrayna’nın birçok kentine var, bu kentler arasında Odessa, Donetsk, Lviv, Kiev, Herson, Simferopol ve Dnipropetrovsk bulunmakta. Bilet fiyatları ise firmaya göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak siz eğer önceden alırsanız ciddi indirimlerden faydalanabilirsiniz. 400 TL’den başlayan tek yön biletleriyle seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize işlemi gerekmediği için havaalanında pasaport göstermeniz ve sorulacak sorulara tatmin edici cevaplar vermeniz gerekiyor. Sorulacak sorular arasında klasik olarak Ukrayna’ya gidiş amacınız olacaktır. Kendiniz kasmadan ne amaçla gittiğinizi anlattığınızda zaten bir sorun çıkmayacaktır. Ancak gittiğinizde kalacağınız otel bilgileri veya arkadaşınızın yanında kalacaksanız arkadaşınızın yolladığı belgeyi mutlaka yanınızda götürün. Geçiş işlemleriniz için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.Ukrayna’ya nasıl ulaşabilirim sorunuzu cevaplayabilmiş olmak isterim.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ