Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’nin komşuları ve dünyanın en ücra köşelerinde bulunan ülkelerin bazıları Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesine dâhildir. Vize istemeyen ülkeler tanımını, pasaport çeşitlerine göre genişletebiliriz. 4 çeşit pasaport bulunan Türkiye’den vize istemeyen ülkeler, her pasaport çeşidine farklı bir yaptırım uygulayabilir. Ancak tatil amaçlı kullanılan ve ülke genelinin sahip olduğu bordo pasaport yani umuma mahsus pasaport için istenilen vize daha zor alınabilmektedir. Komşu ülkelerden başlayacak olursak, pasaportlara göre ayırarak Türkiye2den vize istemeyen ülkeleri şöyle sıralayabiliriz;

— Gürcistan, Türkiye’ye sadece vizeyi değil pasaport zorunluluğunu da kaldırmış bir komşu ülkedir. Gürcistan sınırından kimlik ile geçilebilir. 90 gün boyunca Gürcistan’da kalınabilir.

— Azerbaycan, Türkiye’ye uyguladığı vize politikası biraz karmaşıktır. Bordo pasaport sahibi kişiler Bakü’deki Haydar Aliyev havaalanında vize alabilir. 30 günlük bir süresi vardır. Diğer pasaport sahiplerine vize uygulaması yoktur ve 90 günlük süresi vardır.

— Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’ye vize ve pasaport zorunluluğu yoktur. Serbest dolaşım bölgesi olan ada ülkesinde sınırlı bir ikamet süresi yoktur.

— İran, Türkiye’nin doğu sınırı komşusu olan ülke Türkiye’ye vize uygulamamaktadır. 90 günlük süre boyunca İran’da kalınabilir.

Sınır komşuları içerisinde Türkiye’den vize istemeyen ülkeler bu kadardır. Yunanistan, Bulgaristan, Ermenistan, Suriye ve Irak vize uygulamasına devam etmektedir.

images 1 - Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler

Yakın ve seyahati kolay olan ülkeler arasında vize istemeyen ülkeler nelerdir?

Türkiye ile kara sınırı bulunmayan birçok ülke Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasındadır. Türkiye’ye vize istemeyen, yakın sayılabilecek ve çokça ziyaret edilen ülkelere ise şöyle örnekler verebiliriz;

— Ukrayna, bordo pasaport ve diğer pasaportlara vize uygulaması olmayan Ukrayna’da vize süresi farklıdır. Bordo pasaportun vize süresi 60 günken, diğer pasaportların vize süresi 90 gündür.

İncele!  Mavi Yolculuğa Çıkarken Dikkat Edilecek Hususlar

— Libya, Türkiye ile özellikle büyük şirketler vasıtasıyla sınırını meşgul eden Libya, Türkiye’den gelen ziyaretçilerine 90 gün boyunca ülkelerinde kalabilme ayrıcalığını tanımıştır.

— Karadağ, turistik olarak en ilgi çekici ülke olan Karadağ, Türkiye’deki herhangi bir pasaporta sahip vatandaşları 90 güne kadar misafir ediyor.

Tunus, Afrika kıtasının Akdeniz kıyısında bulunan ülke her pasaporta 90 günlük vize serbestliği tanımıştır.

— Kosova, Avrupa’nın en yeni ülkesi her türlü pasaporta 90 günlük giriş çıkış izni sağlamıştır.

— Makedonya, Balkan ülkesi her pasaporta 90 günlük vize hakkı vermiştir.

— Lübnan, bir diğer Kuzey Afrika ülkesi olan Lübnan da Türkiyeye vize istemeyen ülkeler arasındadır. Vize süresi ise oldukça uzundur. 6 aylık bir süre boyunca Lübnan’da hiçbir pasaporta vize sorun olmaz.

— Fas, tarihiyle ünlü ülke hangi pasaport olursa olsun 90 günlük süre boyunca vize konusunda herhangi bir sorun çıkarmaz.

— Bosna Hersek, Balkanlarda Türk kültürüne en yakın ülkelerden biri olan Bosna Hersek 90 gün boyunca Türk vatandaşlarından vize istemez.

— Sırbistan, Balkan ülkesi Türkiye’den 90 günlük süre boyunca vize istemez.

— Arnavutluk, bu ülke de Türkiye’den 90 gün süresince vize istemez.

Denizaşırı ülkeler arasında vize zorunluluğu olmayan ülkeler nelerdir?

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında okyanus ötesindeki ülkeler de bulunmaktadır. Güney Amerika’dan Okyanusya’ya kadar birçok ülke vize istememektedir. Bu ülkelerin en önemlileri ise şöyle sıralanabilir;

— Japonya, Uzakdoğu ülkeleri denince ilk akla gelen yer olan ülke Türkiye’den giden ziyaretçilerden 90 gün boyunca vize istememektedir.

— Kore Cumhuriyeti, Türkiye’yle savaş zamanından beri iyi anlaşan ülke de 90 günlük süre boyunca vize hiçbir pasaporttan vize istememektedir.

— Arjantin, Güney Amerika’nın en önemli iki ülkesinden biri olan Arjantin 90 gün süresinde hiç pasaport sahibi Türk vatandaşından vize istemez.

İncele!  Vize başvurusu nasıl yapılır

— Brezilya, Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya 90 gün boyunca pasaport ayırmaksızın vize rahatlığı sağlar.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ