Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır

28 Kasım 2016

Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır

Son aylarda yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye ve Rusya arasında geçen gergin zaman Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır sorusunun cevabını da karmaşıklaştırmıştır. Rusya vizesi iki ülkenin arası bozulmadan önce tüm pasaportlara uygulanmak üzere genişletilmişti ancak uçak düşürme olayı bu çabaların sonuçsuz kalmasına neden oldu. Şimdilerde tekrar ekonomik işbirliği yapmaya başlayan iki ülke arasındaki vize uygulaması pasaport türüne göre değişmektedir. Sadece siyah pasaportlu Türk vatandaşları 90 gün süresince vizeden muaftır. Gri, yeşil ve bordo pasaportlar ise vize işlemlerini yapmak zorundadır. Vize işlemleri Rusya konsoloslukları ve temsilcilikleri üzerinden yapılabilir. Temsilcilikler İstanbul, Ankara, Antalya ve Trabzon’da bulunur.

Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır1 - Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır

Rusya’ya gitmek için gereken vizeler nelerdir ve süreleri ne kadardır?

Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı birçok vize çeşidi vardır. Bunlar; Rusya akraba veya tanıdık ziyareti vizesi, Rusya ticari vizesi, Rusya hümanistler vizesi, Rusya turist vizesi, Rusya transit vize, Rusya eğitim vizesi ve Rusya tır şoförü vizesidir. Ayrıca vize türleri tek girişli ve çok girişli vize olmak üzere süre bakımından ikiye ayrılır. Tek girişli vizenin süresi 30 gündür. Çok girişli vizenin süresi ise 90 gündür.

Rusya vizesinde gerekli belgeler ve yapılacak işlemler nelerdir?

Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır? Türkiye’den Rusya’ya alınacak vizeler için temelde istenen belgeler Rusya vizesi başvuru formu ve 10 yıldan eski olmamak suretiyle pasaporttur. Bunun yanında vize için gerekli belgeler ve yapılacak işlemler vize türüne göre değişmektedir.

Ticari vize nasıl alınır?

Ticari vize iş görüşmesi amacından işe başlama amacına kadar olan vize türüdür. Ticari vize almak için pasaporta, vize başvurusu formuna, 1 adet fotoğrafa, AIDS olunmadığına dair sağlık raporuna ve görüşme veya işe alımın yapılacağı firmanın davet mektubuna ihtiyaç vardır.

İncele!  Burkina Fasoya nasıl gidilir

Akraba veya tanıdık ziyareti vizesi nasıl alınır?

Rusya’da yaşayan bir tanıdığı veya akrabası olan kişilerin başvuracağı bir vize türüdür. Akraba veya tanıdık ziyareti vizesi almak için pasaporta, vize başvurusu formuna, 1 adet fotoğrafa, AIDS olunmadığına dair sağlık raporuna ve davet eden akraba veya tanıdığın bizzat Rusya’daki kurumlara göndereceği davet yazısına gereklilik duyulur.

Tır şoförü vizesi nasıl alınır?

Tır şoförlüğü transit geçişlerle gerçekleştirildiği için ticari vizeden farklı bir şekilde alınır. Tır şoförü vizesi almak için pasaporta, vize başvuru formuna, 1 adet fotoğrafa, AIDS olunmadığına dair sağlık raporuna ve nakliyat şirketi yetkilisi tarafından hazırlanacak olan gönderilen malı alacak kişinin detaylarının bulunduğu bir yazı, Tır karnesinin aslı ve fotokopisi, CMR Hamule senedinin aslı ve fotokopisi ile tır şoförünün pasaportunda meslek kısmındaki şoför ibaresinin yazılı olmasına ihtiyaç vardır.

Turist vizesi nasıl alınır?

Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır? Turist vizesinin temel şartları pasaport, vize başvuru formu ve 1 adet fotoğraftır. Pasaportun Türkiye’ye dönüşten sonra da 6 ay geçerli olması zorunluluktur. Bu belgelerin dışında eğer uçak bileti Rusya ile anlaşmalı yabancı bir firmadan alınmışsa Rusya’da anlaşmalı olunan firmanın teyit belgesi, aynı firmanın adının bulunduğu rezervasyon belgesi ve yolcunun alacağı hizmetlerin listesinin bulunduğu bir belge de istenir. Eğer uçak bileti Türkiye’de temsilciliği bulunan bir Rus firmasından alınmışsa firmanın rezervasyon fişinin aslı ve fotokopisi istenir. Üçüncü bir seçenek olan biletin Rusya’da bulunan bir Rus firmasından alınması durumunda ise ülkeye girecek olan Türk vatandaşının kalacağı yerin adres bilgilerini onaylayan bir rezervasyon fişinin aslı ve fotokopisi ile firmanın sunduğu hizmetlerin belirtildiği belge istenmektedir.

Rusya vizesinin ücreti ne kadardır?

Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır? Rusya’nın Türk vatandaşlarına vereceği vizede talep edeceği ücret vize kategorisine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Ortalama fiyat 60 Euro civarındadır. Ancak konsolosluk harcı ve vize işlem ücreti başvuru esnasında ödenmektedir.

İncele!  Bosna Hersek Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ