Turizm Literatürü

Bir tatile çıkmayı planlıyorsanız sizin de turizm literatürü hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Türkiye’de ve Dünya’da gezilecek yerler sizi bekliyor. Bir tatil acentasına giderek siz de görmek istediğiniz yeni yerleri keşfedebilir veya hep hayalini kurduğunuz bir yaz ya da kış tatiline çıkabilirsiniz. Kişisel ihtiyaçlarınıza göre belirleyeceğiniz mükemmel bir tatil için belli terimlerin ne anlama geldiği konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Elinize tutuşturulan formda ne yazdığını tam olarak anlayamıyor musunuz? O zaman yazımızın devamını okuyabilir ve eksiksiz bir tatil için ihtiyacınız olan her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tatile Çıkmadan Önce Öğrenmeniz Gerekenleri Biliyor musunuz?

Uluslararası otellerde geçerli kurallar, kahvaltı seçenekleri, uçak bileti tipi, rezervasyon işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak için üstünüze düşeni yapmalı ve bilmediğiniz konularda yardım almalısınız. Seyahat acentalarından hizmet alırken doğru adreste olduğunuzu belirleyebilmeniz için,

  • A Grubu acentaların tüm seyahatlerinizi organize edebilecek yetkiye,
  • B Grubu acentaların tüm seyahatlerin biletlerini satmakla yetkili olduğuna,
  • C Grubu acentaların yalnız Türk vatandaşları için yurt içi turlar düzenlemeye yetkili olduklarını baştan itibaren bilmelisiniz.

 

Bilet Satışlarında ve Rezervasyon İşlemlerinde Kullanılan Terimler Ne Anlam Taşır?

Adult, 12 yaşından büyükler için tam bilet uygulaması anlamına gelmektedir. Seyahatinizi organize ederken çocuklarınızın yaşlarına göre belli ücretleri ödemek zorunda kalmazken belli durumlarda da %50 eksik ödeme yapmanız gerekebilir. Turizm literatürühakkında yeterli ve doğru bilgilere sahip olmanız her anlamda avantaj sağlamanıza yardımcı olacaktır. check-in kayıt anlamına gelirken, check-out ise ayrılma anlamına gelmektedir. Bu iki terim özellikle otel giriş ve çıkışlarında kullanılmaktadır. Oteli terk edeceğiniz günde check-out saatine özenle uymak zorunda olduğunuzu sakın unutmayın. Confirme onaylama anlamına gelmektedir. Yani beklediğiniz haber olumlu olarak gelmiştir ve otel rezervasyonunuz onaylanmıştır. Destination, uçuşlarınızda bulunacağınız bölgeler anlamına gelmektedir.

İncele!  İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır

Varacağınız nokta bu alanda yazılı olacaktır. Siz de uçak bilgilerinizi hareket ekranından bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Infant, 0-2 yaş bebekler hakkında bilgi verilirken kullanılır. Sizin de bebeğiniz varsa bu alanda yer alan detayları net bir şekilde öğrenmelisiniz. Non-Stop flight, hiç durmadan uçacağınız anlamına gelmektedir. Yani ulaşmak istediğiniz yere gitmek için aktarma yapmak zorunda olmayacağınızı bu bilgi eşliğinde öğrenebilirsiniz. Pax, kişi sayısı anlamına gelmektedir. Tüm organizasyon boyunca yaptırdığını her aktivite için bu sayıyı kontrol etmeniz önemlidir. Transfer, Türkçede de kullanıldığı gibi otel ve havalimanı arasındaki taşınma anlamına gelmektedir. Voucher, ise işlemlerle ilgili tüm ödemeleri yaptığınızda almanız gereken belge anlamına gelmektedir. Bu tüm tatiliniz boyunca yanınızda olmalıdır. Bilet ve rezervasyon işlemleri ile ilgili olarak bilmeniz gereken en temel turizm literatürü bu şekilde özetlenebilir.

Konaklayacağınız Oteldeki Haklarınız Nelerdir?

Yapacağınız tatil ile ilgili olarak oteldeki haklarınızı da belli yabancı terimler eşliğinde net bir şekilde anlayabilirsiniz. Bunlar arasında en çok kullanılanlar ve bilinenler DBL’dir ve iki kişilik oda anlamına gelmektedir. SGL odada tek kişilik konaklama hakkına sahip olduğunuzu gösterir. TRPL ise aynı odada 3.kişinin de konaklayacağı anlamına gelir. 3.kişi için hazırlanacak yatakların çekyat olma ihtimali yüksektir. Elinizde olan voucherde yer alan BB konaklama şeklinizin sadece oda ve kahvaltıdan ibaret olduğunu, H/B ise yarım pansiyon yemek hakkınız olduğunu anlatmaktadır. All Inc olarak tanımlanan konaklama şekline ise her şey dâhil edilmektedir. Siz de yurtdışına çıkmadan önce turizm literatürü hakkında bilgi alabilir ve ihtiyaçlarınızı en ideal seviyelerde karşılayabilmek için yeterli donanıma sahip olabilirsiniz. Güzel bir tatil için tüm hazırlıkları yaptıysanız o zaman şimdi keyif sürme zamanı gelmiş demektir. İyi tatiller.

İncele!  Kapadokya Gezilecek Yerler
Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ