Turizm İçin Küresel Etik Kuralları

Yurtdışı tatiline çıkmadan önce Dünya Turizm Örgütü tarafından belirlenmiş turizm için küresel etik kuralları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. 144 ülkenin üye olduğu WTO dünya barışının ve karşılıklı anlayışın tatil esnasında da her misafiri kapsaması için gerekli önlemlerin alınmasını sağlamakla görevlidir. Uluslararası ticaretin gelişmesinde büyük katkı sağlayan turizmin teşvik edilmesi için konulan kurallar tatiliniz sırasında sizi de koruma altına almaktadır. Turizm dendiğinde akla bu işi yapan kişiler gelse de her birimizin yeri geldiğinde bir turizm hizmet aldığı unutulmamalıdır.

Turizmin Toplumların Birbirini Anlamasına Olan Katkıları Nelerdir?

Olayı sadece yurtdışı turlar ile sınırlamamak gerekir. Ülkemizin batı bölgelerinde yaşayanların doğu bölgelere yaptıkları geziler sayesinde orada yaşayan halkı daha yakından tanıdığı, gelenek ve görenekler hakkında daha fazla bilgi edindiği, yemek kültüründen eğlence kültürüne kadar farklı deneyimler yaşadığı kesindir. Hal böyle olunca aynı sistem ile yurtdışında gittiğiniz bölgede yaşayan toplumlar hakkında da daha fazla bilgi edinir ve onları daha fazla anlamaya çalışırsınız. Toplumların birbiri ile etkili bir iletişim içine girmesini sağlayan turizm bu gibi nedenlerle son derece önemlidir. Turizm için küresel etik kuralları nın etkili bir şekilde uygulanabilir olması tatil şartlarının daha mükellef olması üzerinde de etki sağlayacaktır. Turistlerin her türlü zarardan korunmasının yanı sıra can ve mal güvenlikleri de kamu görevlilerin ilgi alanına girmektedir. Ülkelerin görevleri olduğu gibi turistlerinde gittikleri ülkenin genel ahlak kuralları ve sağlık sistemleri hakkında da yeterli bilgiyi edinmesi zorunludur.

Bugün işinde kaliteli hizmet veren turizm şirketleri özellikle Avrupa dışı bölgelere gidecekler için gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Sağlık gereksinimlerinden güvenlik kurallarına, yiyecek şartlarından hava durumuna kadar her türlü bilginin verildiği toplantılar ile tura katılacak olanlar için gerekli her türlü bilgi verilmektedir. Örnek vermek gerekirse trafiğin ülkemiz için tersten aktığı Malta’ya gidecek olanlar karşıdan karşıya geçme aşamasında son derece dikkatli olmaları konusunda düzenli olarak uyarılmaktadır.

İncele!  Danimarka Vize Nasıl Alınır

Turizm İçin Küresel Etik Kuralları 1 - Turizm İçin Küresel Etik Kuralları

Turizmin Kültürel Miras Üzerindeki Değeri Nedir?

Turizm eserleri dünya mirası olarak görülmektedir. Ülkelerin turizm politikalarını turizm için küresel etik kuralları çerçevesinde yürütmeleri gerekmektedir. Özel mülke ait olan tarihi alanların desteklenerek halka açılması ve tüm sanat eserlerinin koruma altına alınması gerekmektedir. Kültürel alanların gezilmesi ile elde edilecek gelirin bir kısmının bu alanların korunması, geliştirilmesi ve bakımı için harcanması zorunluluk haline getirilmiştir. Turizm konusunda yetkililerin, görevlilerin ve halkın bilinçlenmesi ekonominin de şekillenmesi üzerinde etkili olacaktır. Turizm faaliyetlerinin bölge halkının yaşam standartlarını bozmayacak şekilde planlanması ise karşılıklı olarak herkesin hakkının gerektiği gibi korunması ilkesine dayandırılmaktadır. Turizmin yarattığı etkilerden faydalanacak olan yer halk için bir iş kaynağı ve gelir kapısı açılacaktır. Pek çok farklı alanda turizm bilincinin gelişmesi ülkelerin gelişmesi ile doğru orantılı olarak önem arz etmektedir.

Sorunsuz Bir Tatil Geçirebilmek Mümkün mü?

Yapılan tüm planlardan sonra tatil tarihinin gelip çatması ile birlikte heyecanlı dakikalar yaşanmaya başlar. Ülkelerin imzaladıkları turizm için küresel etik kuralları çerçevesinde sorunsuz bir tatil geçirmek son derece mümkündür. Güvenilir bir şirket tarafından gerçekleştirilecek olan işlemler ile anılar biriktirebileceğiniz, yeni yerler görebileceğiniz, yeni tatlar deneyeceğiniz ve belki de yeni arkadaşlıklar edineceğiniz bir tatile gidebilirsiniz. Yazılı olan kurallar dışında yazılı olmayan etik davranışlarında sergilenmesi gereken özel durumlarda örnek davranışlar gösteren ülkemiz misafirlerini her zaman en iyi şekilde ağırlamaktan gurur duymaktadır.  Yakın zamanda görmek istediğiniz bir ülke varsa hazırlıklarınızı hemen yapmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın ülkemizin de içinde olduğu tam 144 ülkede küresel etik kurallar uygulanmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ