Transit vize isteyen ülkeler

Transit vize isteyen ülkeler

Bir ülkeden başka bir ülkeye aktarmalı olarak uçuş yapmak için, transit vize isteyen ülkeler hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Transit vize; gidilecek ülkeye gidiş yolunda durulan, durulan ülkeye girebilmek için alınan vizedir. Denizaşırı yolculuklarda kullanılır. Süre açısından da normal vizeden farklıdır ve daha azdır. Her ülke transit vize istemez ancak transit vizenin talep edildiği ülkelerin bu vizeleri pahalı olabilir. Transit vize ücreti, bordo pasaportu olan yolculardan talep edilir.

Transit vize kimlerden talep edilmez?

Transit vize isteyen ülkelerin bazı şartlar yerine getirildiğinde bu vizeleri istememe durumu da vardır. Transit vizenin gerekliği olduğu ülkelerin bazıları, muafiyet durumları ve vize için istenen belgeler şunlardır;

İngiltere’nin transit vize muafiyeti şartları nelerdir?

Birazdan belirtilecek olan şartlar sağlansa bile İngiliz Hükümeti transit vize isteyebilir. Avustralya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri veya Yeni Zelanda’ya yolculuk ediliyorsa veya bu ülkelerin birinden yolculuğa başlanıp herhangi birine en az 6 ay önceden giriş yapılmışsa, Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada’da oturma izni alınmışsa, Avrupa Ekonomik Alanı’na girişi sağlayan D seviyesi vize sahibi olunmuşsa İngiltere transit vize uygulamasından muaf olunabilir. Transit vize ücreti ise yaklaşık olarak 120 TL’dir.

Almanya’nın transit vize uygulaması nasıldır?

Transit vize isteyen ülkeler arasında bulunan Almanya’nın şartları biraz daha uygundur. Schengen vizesine sahip olma, Andorra, Kanada, Monako, San Marino, Amerika Birleşik Devletleri veya Japonya’da oturma iznine sahip olma, Avrupa Birliği’ne veya Avrupa Ekonomik Alanı’na üye bir ülkeye ait bir oturma iznine sahip olma veya Avrupa Birliği’nin sağladığı serbest dolaşım hakkına sahip birinin akrabası olma durumlarında transit vize uygulaması geçerli olmayabilir. Transit vizeye başvurmak için de belirli belgeler gerekir. Bu belgeler arasında Almanca olan bir başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport, rezervasyon belgeleri ve gidilecek ülkenin vizesinin pasaporttaki halinin fotokopisi bulunmaktadır. Vize ücretini konsolosluk belirlemektedir.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Harcırah Tutarları

 

Çek Cumhuriyeti’ndeki transit vize muafiyeti nasıl olur?

Yeni adıyla Çekya olan ülke Schengen vizesi sahibi olanlara transit vize uygulamıyor. Ancak Schengen vizesi olmayanlar için muaf olma durumu şu şartlarda oluyor; yeşil, gri veya siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları, uçak kadrosunda olan vatandaşlar ile Avrupa Birliğine üye ülkeler, Norveç, İzlanda, Andorra, Japonya, Kanada, Liechtenstein, Monako, San Marino, Amerika Birleşik Devletleri ve İsviçre’de kalmaya izin veren belgeleri olan vatandaşlar.

İsviçre’de transit vizeden muafiyet şartları nelerdir?

Transit vize isteyen ülkelerden biri olan İsviçre’de muafiyet şartları çok basittir. Schengen vizesi sahibi olmak veya Schengen ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere veya Kanada’da oturma ya da çalışma izni sahibi olmak transit vizeden muafiyet için aranan şartlardır. Transit vize alabilmek için belirli belgelere sahip olmak gerekir. Bu belgeler diğer ülkelerdeki belgelerle benzerlik göstermektedir. Vize başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, vize talep dilekçesi, uçak bileti, gidilecek ülkenin giriş belgeleri, kimlik fotokopisi ve seyahat sigortası belgeleri istenen belgelerdir.

 

Yunanistan’ın transit vize uygulaması

Yunanistan’da transit vizeden muaf olabilmek için Schengen vizesi sahibi olmak yeterli. Aksi takdirde belirli belgeleri toplayarak vize başvurusu yapılabilir. Başvuru için gereken belgeler ise; 2 adet vesikalık fotoğraf, gidilecek ülkedeki vize geçerliliği belgesi ve vize talebi dilekçesidir.

Kanada’nın transit vize uygulaması

Kanada vizesi sahibi olmak, Kanada’da transit vizeden muaf olmanın en önemli yoludur. Amerikan yeşil kartına sahip olmak da Kanada’da transit vizeden muaf olabilmenin yollarından biridir. Başvuru ise herhangi bir ücret ödenmeden internetten yapılabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ