Sırbistan Nerede? Nasıl Gidilir?

11 Kasım 2016

Balkanlar üzerinde nüfus eden ülkelerden birisi de Sırbistan Cumhuriyeti olmaktadır. Sırbistan başta Karadağ ile birleşik olarak ele alınıyordu. Ancak devamında ayrılmış ve tek başına bir ülke olmuştur. Kuzeyinde yer alan ülke Macaristan olmaktadır. Batısında da Karadağ ile Hırvatistan bulunuyor. Doğu komşuları ise Romanya ile Bulgaristan olmaktadır. Sırbistan Nerede? Nasıl Gidilir? hakkında bilgilerinizi topladıktan sonra şehirlerini ziyaret edebilirsiniz.

Nüfusu

Son ölçümlerden sonra ülkenin nüfusu 7,163 milyon şeklinde ele alınmaktadır. Birkaç sene önce yapılan bu incelemelerden sonra yaklaşık 8 milyona eriştiği de biliniyor. Son verileri adına herhangi bir değerlendirme bulunmamaktadır.

Önemli Şehirleri

Belgrad; Ülkenin başkenti olan bu bölge nüfus olarak da oldukça yaygındır. Tuna ile Sava nehirlerinin de birleştiği alanda olmasından dolayı ilgi görmektedir.

Novi Sad; Ülkenin nüfus anlamında ikinci büyük merkezi ise Novi Sad olarak karşımıza çıkmaktadır.

Din ve Konuşulan Dil

Sırbistan nerede? Nasıl gidilir? soruları için dil ve din içeriklerine de göz atmalısınız. Sırpça ülkenin resmi dili olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda Makedonca ile Boşnakça da sıklıkla ele alınmaktadır. Hırvatça’nın da olduğunu göreceksiniz. Din olarak da Katoliklerin bulunduğu ülkelerden birisidir. Protestanların da yer aldığı bilinmektedir. Ancak genel olarak Ortodokslara bağlı oldukları biliniyor. Türk asıllı müslümanlarada rastlanmaktadır.

Sırbistan Nerede Nasıl Gidilir - Sırbistan Nerede? Nasıl Gidilir?

İklim/ Ne Zaman Gidilir

İklimi karasal olan ülkelerden birisi olmaktadır. Kışların soğuk olduğu biliniyor. Sert kışlara alışkın olan burada ki nüfus yazları da sıcak iklime kavuşmaktadır. Ülkenin engebeli bölgeleri de bulunuyor. Sırbistan nerede? Nasıl gidilir? sonucunda da dağlık bölgelerin kar aldığını öğreneceksiniz.

Sırbıstan’nın Aktiviteleri Neler?

İklimlerden yola çıkacak olursak ülkenin kayak sporuna yatkın olduğu bilinmektedir. Özellikle dağlık bölgelerin bu sporun ele alınması söz konusudur. Aralık ayların kayak konusunda çalışmalara başlanmaktadır. Mart başına kadar uygun hava şartları yer alıyor. Bu yüzden kayak adına ziyaret edebilirsiniz.

İncele!  Küba Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Ülkenin başta Belgrad bölgesinde gezebilirsiniz. Burada nehir, müze ve anıt yapılarının olması da söz konusudur. Niş diğer bir ilgi gören bölgesi olmaktadır. Aynı zamanda Subotica’nın da mimarlık konusunda yerleri bulunmaktadır. Derdap National Parkı üzerinden de seyahatlerin yer alması sağlanıyor.

Sırbistan Nerede2 - Sırbistan Nerede? Nasıl Gidilir?

Tarihi Yerleri

Sırbistan Nerede? Nasıl Gidilir? hakkında tarihi mekanlarını da dile getirmek gerekmektedir. Burada Prizren bölgesi ilgi görüyor. Pek çok kilisenin de yer aldığı bu bölge de müzelerin ve kültür alanlarının da olduğu ifade edilmektedir. Novi Sad bölgesinde de müzelerin olduğunu göreceksiniz. Sanatsal olarak bu alandan da turistlerin çekilmesi söz konusudur.

Gece Hayatı

Sabaha kadar açık olan gece kulüpleri de bulunmaktadır. Ülkenin en fazla kulüp barındıran şehri ise Belgrad olmaktadır. Bu merkezden pek çok kulübün ziyaret edildiğini göreceksiniz. Hakkında forumlardan da bilgi alabilirsiniz. Öyle ki renkli gece hayatına sahip olduğunu buradan da öğrenebilirsiniz.

Ne yenir/ Ne İçilir

Yemek anlamında zengin bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Özellikle baharat anlamında farklı lezzetlerin ortaya çıkması sağlanmıştır. Bol baharat kullanan mutfak kültürüne ev sahipliği yapılmaktadır. Paprika özellikle çoğu yemeğin içerisinde yer alan acılı baharatlardan birisidir. Et yemeklerinin meşhur olduğu görülüyor. Buradan baharatlı et yemeklerini deneyebilirsiniz. Tatlı anlamında da ilgi çekicisidir. Sütlü tatlıların meşhur olduğu biliniyor.

Sırbistan Nerede3 - Sırbistan Nerede? Nasıl Gidilir?

Sırbistan’da Ne Meşhur?

Ülkenin Sırp Rakiyası bulunmaktadır. Sert bir alkol olarak biliniyor. Farklı aromalara da sahip olan bu meşrubattı tadabilirsiniz. Erikli ya da armutlu olarak da tüketilmesi söz konusudur. Meyve aromaları sayesinde tatlandırılan bu içkinin yanı sıra baklavaları da meşhurdur. Balık çorbası da ülkede ilgi gören diğer bir lezzet olmaktadır.

Nasıl Gidilir

Umuma, Geçici ve Seyahat pasaportları bulunan kişiler 90 gün boyunca vize almak zorunda kalmıyor. Muaf oldukları için bu konuda çalışmalara yer verilmemektedir.

İncele!  İrlanda nerede nasıl gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ