Sierra Leone Nerede? Nasıl Gidilir?

11 Kasım 2016

Batı Afrika sınırları içerisinde yer alan ülkelerden birisi de Sierra Leone olmaktadır. Ülkenin ismi konusunda farklı lakaplar da ortaya atılmıştır. Şöyle ki içerisinde aslanların olmasından dolayı ‘aslanlı dağlar’ ya da ‘aslanlı sıradağlar’ şeklinde anılmaktadır. Gine komşuları arasında bulunuyor. Liberya ile de yakın olmaktadır. Güneybatısında ise Liberya’nın olduğunu göreceksiniz. İngilizler tarafından ele geçiren bu bölge 1962 yılında özgür kalmıştır. Sierra Leone Nerede? Nasıl Gidilir? adına tüm detayları öğrenerek seyahat edebilirsiniz.

Nüfusu

Hayat sürelerinin kısıtlı olmasından dolayı da nüfus değişkenlik göstermektedir. Son verilere göre ülkenin 6,092 milyon kişiye sahip olduğu iddaa edilmiştir. Ülkenin son yıllarda herhangi bir ölçümü olmadığı için bu rakamlar değişiklik gösterecektir.

Önemli Şehirleri

Freetown Şehri; Sierra Leone nerede? Nasıl gidilir? hakkında ki bilgilerden sonra en büyük şehirinin Freetown olduğunu öğreneceksiniz. Nitekim büyük olmasının yanı sıra ülkenin başkenti de olmaktadır.

Bo Şehri; Şehirleri arasında ikinci büyük kentte Bo olmaktadır. Yüz ölçümü ile doğru orantılı olarak nüfusu da fazladır.

Sierra Leone5 - Sierra Leone Nerede? Nasıl Gidilir?

 

Din ve Konuşulan Dil

Ülkede konuşulan dil İngilizce olmaktadır. Ancak bunun yanı sıra Krio diline de rastlanmaktadır. Güney bölgelerin Mende dilinin de hakim olduğu görülmektedir. Aynı zamanda Temne dilinin de Kuzey bölgelerinde ele alındığı görülmektedir. Sierra Leone nerede? Nasıl gidilir? adına din bilgilerini de öğrenmeniz de fayda vardır. Nüfusun çoğu müslüman olarak karşımıza çıkıyor. Hristiyanların da mevcut olduğu bilinmektedir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Nem ve sıcaklık dereceleri yüksek olan Afrika ülkelerinden birisidir. Bağlı olduğu eksenlere göre Tropikal iklime sahip olmuştur. Bu yüzden de yüksek sıcaklık dereceleri hakimdir. Nisan ayından da ülkenin yağışları başlamaktadır. Eylül ayına kadar bu yağışların devam ettiği biliniyır. Yağışın en fazla olduğu dönem ise Temmuz ve Ağustos şeklinde bilinmektedir.

İncele!  Gine Nerede Nasıl Gidilir

Sierra Leone Ülkesinde Nereye Gitmeli?

Ülkenin özellikle okyanusa yakın olan bölgeleri ilgi görmektedir. Nem oranının daha az olmasından dolayı okyanus seyahatleri ele alınmaktadır. Bu şekilde plajlarından da faydalanmanız mümkün olacaktır. Kırsala doğru inmeniz halinde yoğun sıcaklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden okyanusa yakın bölgeleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Sierra Leone - Sierra Leone Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler

Ülkede belli başlı yerler bulunmaktadır. Özellikle plaj turizminin ilgi gördüğü Freetown şehrine gidebilirsiniz. Sadece plaj değil alışveriş adına da bu merkezin ilgi gördüğü bilinmektedir. Kabala bölgesi de gezilecek alanlarından birisidir. Ülke de Makeni, Koidu, Kenema gibi alanların da seyahate açık olduğu bilinmektedir.

Tarihi Yerleri

Tarihi olarak Lake Sonfon ziyaretleri yapılmaktadır. Aynı zamanda Tiwai Island bölgesinin de ilgi gördüğü ifade edilmektedir. Sierre Leone nerede? Nasıl gidilir? adına Bunce Adası da yerini almıştır. Bu ada içerisinde de tarihi mekanların var olduğu görülmektedir. Loma Mountains içerisinden de dağlık evleri ve doğayı izleyebilirsiniz.

Gece Hayatı

Gece hayatının daha çok başkenti içerisinde olduğu görülmektedir. Freetown bölgesinde cafeler, barlar ve gece kulüplerine rastlanmaktadır. Buradan gelen turistlerin ya da yerli halkın zaman geçirmesi esas alınmaktadır.

Ne yenir/ Ne İçilir

Ülkenin pirinç üzerine yemeklerini ele aldığı bilinmektedir. Pirinç pek çok yemeğin yanında da ele alınmaktadır. Çorbanın yanında dahi pirinç görebilirsiniz. Balık ve et ürünleri ile güveç hazırlıklarına da yer verilmektedir. Baharat kullanımına da yer veren ülkelerden birisidir. Yeşillik üzerinden sunumları ile de dikkat çekmektedir. Organik besinlere de sahiptir. Okyanusa yakın olmalarından dolayı balık ve balık ürünlerinin sıklıkla yapılması söz konusudur.

Sierra Leone3 - Sierra Leone Nerede? Nasıl Gidilir?

Nasıl Gidilir

Tüm pasaport türlerine yönelik ülkenin vize zorunluluğu bulunmaktadır. Vize şartlarının yerine getirilmesi halinde ülkeye giriş yapabilirsiniz. Diğer var olan araçları üzerinden de şehirlerinde seyahat edebilirsiniz.

İncele!  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

Sierra Leona Ekonomisi Nasıl?

Ülkenin tarım faaliyetleri üzerine kurulu ekonomisi kalkınmaktadır. Özellikle pirinç üzerinden ilerlediklerini göreceksiniz. Yer fıstığı adına da üretimlere yer verilmektedir. Balıkçılık alanından da ilerleyen ülkelerden birisidir. Kahve yapımı konusunda da ekonomileri bulunmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ