Sgk Yurtdışı Seyahat Sigortası

Sosyal Güvenlik Kurumu adı verilen kurumun ülkemizdeki tüm vatandaşların haklarını koruyarak, sağlıkları da dahil olmak üzere birçok alanda sorunlarını çözmek amacıyla çalışmaları sigortalar aracılığıyla sürdürülüyor. Sosyal güvenlik sözleşmesi olarak adlandırılan ve günümüzde 28 tanesi yürürlükte olan maddelerin, birçok ülkeyle imzalanmış olan sağlık sigortası bulunuyor. Sgk yurtdışı seyahat sigortası kişilerin ve kurumların her türlü seyahatlerinde yaşanabilecek sağlık problemlerinde para ödemeden tedavi olmalarını sağlıyor. Gidilecek olan ülkede yaşanan ani sağlık problemi, bulunulan sağlık kuruluşu tarafından ücretli olarak tedavi edildiği taktirde bu ücretin Sgk tarafından karşılanacağı açıklanmıştır.

Yurtdışı Seyahati İçin Sgk Sigortası

Almanya, Makedonya, KKTC, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda, Azerbaycan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Lüksemburg, Hırvatistan, Karadağ, İtalya ve Sırbistan’da SGK sağlık sigortası imzalanmıştır. Sgk yurtdışı seyahat sigortası bu ülkelerdeki tüm kurumlarda sağlıkla ilgili yaşanabilecek sorunların ve maliyetlerin ortadan kaldırılabilmesi için her türlü işlem tamamen kuruma ait olacaktır. Mevzuatların özellikleri ve nedenleri incelenerek karşılıklı olarak sigorta kullanımına imkan tanınmıştır.

Sgk Sigortasının Geçerli Yurtdışı Geçerliliği

Sigortayı alacak olan kişilerin belirli özelliklere ve durumlara göre başvuru yapması gerekiyor. Sgk yurtdışı seyahat sigortası için geçici bir görevle yurtdışına gönderilecek olan sigortalılar da dahil olmak üzere birçok Sgk’ya mensup kişinin yararlanabileceği durumlar bulunuyor. Turistik amaçla gidilecek olan ülkelerde Sgk’ya dahil olan kişi ve yanında bulunan aile bireyleri sigortaya dahildir. Öğrenim amacıyla gidecek olan sigortalılar ve emeklilerin aile bireyleri sigortaya dahildir. Sürekli olarak yurtdışında ikamet edenler ve bakmakla yükümlü oldukları her aile bireyi; tedavi edilmek için yurtdışına gönderilen bireyler gibi sigortaya dahildir. Sigortaya dahil olabilmek için özel kurumlar yerine Sgk sigortasını tercih eden herkesin, sigortalarını sadece anlaşmalı ülkelerde kullanabilmeleri mümkün olacaktır.

İncele!  Yurtdışı Seyahatlerde Sağlık Sigortası

Sgk Yurtdışı Seyahat Sigortası - Sgk Yurtdışı Seyahat Sigortası

Yurtdışında Sağlık ve Seyahat Sigortası

Sözleşmeli ülkelere seyahat edilmek istenmesi durumunda kurumun genel sağlık sigortası uygulamaları sağlık hakkının talebinde kendini gösterecektir. Yurtdışında seyahatin ve bu esnada sağlığın güvence altına alınabilmesi için; Sosyal Güvenlik Merkezince belirlenen örnek raporlar göz önünde bulundurularak sigortaya dail olup olmayacak durumlar belirlenecektir.

Seyahat Sigortasının Günlük Ortalama Ücretleri

Seyahat sigortasının günlük olarak belirli bir miktar ücret ödenerek alınmasını şart koşan bazı maddeleri bulunuyor. Ssk ve Sgk’ya bağlı olak kişilerin her biri için yurtdışında seyahat sigortası dikkatli bir şekilde temin edilmelidir. Sgk yurtdışı seyahat sigortası alınmak istendiği taktirde, sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca birçok maddenin kabul edildiği beyan edilmektedir. Yurtdışında birçok kez sağlık problemi yaşanmış ve bu problemler çoğu hastanın sigortası olmadığı için, son derece yüksek bedelleri ödemelerine neden olmuştur. Yurtdışında vize süresi boyunca her bir gün için günlük sigorta bedeli istenecektir. Bu bedel ödendiği taktirde, aynı zamanda sigortaya dahil olunmuş olacaktır.

Sgk İle Seyahat Sigortasının Yurtdışı Prosedürleri

Sosyal Güvenlik Kurumu için belirlenen prosedürlerin her biri, sigortaya sahip olmak ve yurtdışında sağlık sorunlarında ücret ödemek istemeyen kişiler için uygun maddelere sahiptir. An itibariyle Sgk yurtdışı seyahat sigortası talebinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için ülkelerin kendine has kriterleri dikkate alınmalıdır. Örneğin Almanya için YUPASS olarak tanımlanan numaranın bulunması gerekiyor. Diğer ülkelerde Sosyal Güvenlik Sözleşmesine göre sağlık yardım belgesi bulunmalı ve anlaşmalı olunan özel ya da üniversite sağlık kuruluşlarına başvuru yapılmalıdır. Kurumun anlaşma sağlayabilmesi için tüm maddelerin kabul edilmiş olması gerekir. Eğer yurtdışında Sgk sigortası bulunmasına rağmen ülkeyle bir anlaşma yapılmamışsa, sadece acil bir durum olduğu sürece sigorta devreye girecektir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ