Home » Seyahat Rehberi

Seyahat Rehberi

Seyahat planlamalarınızı yaparken size yol gösteren rehberlere göz atmak faydalı olacaktır. Ancak bu şekilde eksiksiz olarak tüm işlemleri ele alabilir ve eşyalarınızı hazırlayabilirsiniz. Her türlü durum göz önüne alınarak rehber hizmetleri sunuluyor. Başta ilk defa yurtdışına gidecek olanların mutlaka bu konulara göz atması mantıklı olacaktır. Bunun yanı sıra izinler, pasaportlar ya da eşyalar için de detaylara yer veriliyor. Bilmeniz gerekenlere göz atarak ilerlemek zamandan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

seyahat - Seyahat Rehberi

Kısa sürede programınızı hazırlayabilir ve yola çıkabilirsiniz. Seyahat planlarınızı yapmadan önce gideceğiniz ülkenin dil, din ya da kültürel öğelerine göz atmak daha avantajlı olmanızı da sağlayacaktır. Önceden yapılan araştırmalar sayesinde zamanınızı daha verimli bir şekilde ele alabilirsiniz.

Yurtdışına Çıkmadan Önce Önemli Detaylar

Başta resmi tüm evraklarn hazır olmasına dikkat etmelisiniz. Bunlarda öncelik ise pasaportla ile uçak biletleri olarak biliniyor. Önemli olan evrakların sırt çantalarında temin edimesi daha doğrudur. Giriş ve çıkış işlemleri sırasında sürekli olarak belgelere ihtiyacınız olabilir. Kolay bulabileceğiniz yerlerde güvenle temin etmek gerekecektir. Seyahat rehberi olarak burada yanınıza almamanız gerekenlerden de bahsetmeliyiz. El bagaji içerisinde kozmetiklerin olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde hepsi çöpe gidecektir. Yolculuk sırasında kullanacağınız tüm ürünleri de yanınıza alacağınız çanta içerisine koymalısınız. Sıvı ürenlerin bagajlar içerisinde olmaması daha doğrudur. 20 kilogramı aşmamak şartıyla bavulunuzu özenle yerleştirmelisiniz. Para birimine bağlı olarak dövüz taşımak da gerecektir. Ancak belirli miktarda olması yeterlidir. Çoğu işlemin kredi kartı üzerinde yapılması daha mantıklıdır. El bagajı içerisine kimyasal ürünler koymamaya da dikkat etmelisiniz. Gazlı ürünlerin de kabul edilmediğini söylemeliyiz.

Vizesiz Ülkelere Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vizesiz olarak giriş yapılan ülkeler daha fazla ilgi görüyor. Ekstra evraklarla uğraşmak zorunda kalmayacak ve birden fazla ülkeyi gezmiş olacaksınız. Nitekim bu seyahatler için de belli başlı detaylar bulunuyor. Seyahat etmeden önce tüm detayları öğrenmek vizesiz de olsa sorun yaşamamanızı sağlayacaktır. Seyahat rehberi üzerinden ilk olarak pasaport detaylarını söylemeliyiz. Minimum 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlar üzerinden seyahatlerin kabul edilmesi söz konusudur. Ülkelerin dönüşler konusunda belgeler istedikleri biliniyor. Bunun için uçak dönüş biletleri ile rezervasyon detayları gösteren çıktıları yanınıza almalısınız. Pasaport memurları bazı konularda sorular sorabilir. Konaklamaya kadar tüm içeriklerin belgeler üzerinden kanıtlanması işinizi daha kolay hale getirecektir. Gümrük formunun da gittiğiniz ülkede doldurulması bekleniyor. Bu sorular üzerinden hataya yapmamaya özen göstermelisiniz. Vize istemeyen ülkeler adına da önceden dil ya da kültür gibi öğeleri incelemek faydalı olacaktır.

Seyahat Rehberi - Seyahat Rehberi
Seyahat Rehberi

Yurtdışı Seyahatlerinde Önemli Evraklar

Seyahat rehberi kapsamında önemli olan belgeleri de söylemek mantıklı olacaktır. Bu belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi halinde seyahatlerinizde sorun yaşamamış olacaksınız. Yurtdışı harcı adına dikkat etmeniz gereken durum dekontlardır. Bankalardan bu ödemeyi yapacaksınız mutlaka dekontlarını da temin etmeyi unutmamalısınız. Vizelerin de geçerli ülkelere göre hazır olmasına dikkat etmelisiniz. Pasaport sürelerine de bakarak tüm belgeleri hazırlamalısınız. Uçak biletiniz için de detaylar önemlidir. Bilet referans numarasının sunulmasına özen göstermelisiniz. Elektronik bilet noktalarından alışveriş yaptıysanız da çıktılarını almak daha doğru olacaktır. Konaklamalar için de belli başlı evrakları temin etmekte fayda var. Rezervasyonlar sayesinde ülkeler arası turlara yer vermek daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Özellikle de vize istemeyen ülkelerin bu tarz blgilere göz attığını unutmamalısınız. Devamında da check-in işlemlerine yer vermeli ve uçağınıza doğru hareket etmelisiniz.

Seyahat Rehberi 1 - Seyahat Rehberi
Seyahat Rehberi

Uçak Yolculukları İçin Pratik Bilgiler

Uçak yolculuklarını daha konforlu bir şekilde ele almak istiyorsanız online olarak check- in yaparak harekete geçebilirsiniz. Bu şekilde dilediğiniz bölümden koltuk seçiminizi yapabilirsiniz. Online olarak yapmak havaalanında sıra beklememenizi de sağlayacaktır. Kalkıştan 90 dakika önce bu işlemlerin yapılması isteniyor. Daha rahat etmek için valiz hazırlıklarında da dikkatli olmalısınız. Valizlerin hafif olması hareket etmeniz açısından daha mantıklı olacaktır. Üstelik zamansal sorunlar yaşamamak adına da valizlerin küçük boyutlarda olmasına özen gösterebilirsiniz. Seyahat rehberi üzerinden yolculuk sırasında da giymeniz gereken kıyafetleri ele alabilirsiniz. Uzun yolculuklar için seçiminizi rahat kıyafetlerden yana yapmalısınız. Çok fazla sizi sıkmayan kıyafetleri seçmek daha doğrudur. Kan dolaşımı açısından bu durum mühimdir. Bol olması ve yumuşa kumaşlardan seçimlerin yapılması uçuşlar için faydalı olacaktır.

Uçuşlarda Yiyecek Ve İçecekler

Yolculuk sırasında ağır yiyeceklere yer vermemek daha mantıklıdır. Bunun dışında uçuş firmalarının bir takım servisleri olacaktır. Daha çok hafif sandviçlere yer vermeniz gerekiyor. Uçuş sırasında midenizi rahatsız olmasını istemiyorsanız bolca da su tüketmelisiniz. Kabinde bulunan hava şartlarından dolayı su oldukça faydalı olacaktır. Üstelik uçuşlar sırasında baş ağrısı çekmemek için de suyun faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Seyahat rehberi üzerinden kafein içeren içecekleri tüketmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Cilt nemini koruma altına almak için de öncesinden krem kullanabilirsiniz. Kremlerin mevcut olması gideceğiniz ülkede de rahat etmenizi sağlayacaktır. Özellikle de yaz aylarında güneşten koruyucu etkisi bulunan kremlere yer vermelisiniz. Tuzlu olan yiyecekleri tüketmemek gerekiyor. Yolculuk sırasında ödemlerin oluşması seyahatin çok fazla verimli geçmemesine sebep olacaktır.

Seyahat Rehberi 3 - Seyahat Rehberi
Seyahat Rehberi

Uçak Yolculuklarında Rahat Etmenin Tüyoları

Uçuşlar öncesinde tüm hazırlıkların yapılması dikkat edilmelidir. Geçerli olan belgeler, kıyafetler ya da diğer ürünler üzerinden bavulu hazırlamış olmalısınız. Uçuştan önce kısa bir duş almak da rahat etmenizi sağlayacaktır. Duştan sonra rahat kıyafetlerinizi giyerek havaalanına gidebilirsiniz. Burada doğru koltuk seçimi de önemlidir. Orta koltukların çok fazla tercih edilmediğini göreceksiniz. Koridor ise daha rahat olduğu için ilgi görüyor. Cam kenarından yana seçimlerin de uzun yolculuklar adına ele alındığını söyleyebiliriz. Seyahat rehberi olarak kitap ile film seçimlerinin de önemli olduğunu göreceksiniz. Uzun yolculuklarda zamanın daha hızlı geçmesi için bu detaylar faydalı olacaktır. Bu ürünlerin yanı sıra oyunlara da yer verebilirsiniz. Oyun oynayarak da zamanı geçirebilir ve yolculuğun bu şekilde bitmesini sağlayabilirsiniz. Uzun yolculuklar adına ara ara hareket etmek de faydalı oluyor. Koridorda küçük yürüyüşler yapabilir ve arada ayak ile kol kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Seyahat Rehberi 4 - Seyahat Rehberi
Seyahat Rehberi

Vize İstemeyen Ülkeler Hangileri

Seyahat rehberi üzerinden vize almanız gerekmeyen ülkeleri de öğrenebilirsiniz. Kuzey ile Orta Amerika’da bulunan Bahamalar, Dominik, El Salvador, Jamaika, Panama gibi merkezlere vize almadan da gidebilirsiniz. Güney Amerika’da ise Peru, Şili, Venezuela, Ekvator, Arjantin ya da Bolivya üzerinden seçim yapabilirsiniz. Avrupa’da ise Gürcistan, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek ya da Moldova’yı ele alabilirsiniz. Ukrayna ya da Kıbrıs’a da vize almadan gidebilirsiniz. Afrika üzerinden de Fas, Libya, Kenya, Mozambik, Sudan, Tunus ve Zambiya gibi ülkelerin vize taleplerinin olmadığı biliniyor. Okyanus ülkelerinden de Palau, Tuvalu, Cook Adaları vize istemiyor. Asya’da ise Maldivler, Moğolistan, Singapur, Kazakistan, İran Filipinler ya da Ürdün gibi merkezlere vize çıkartmadan seyahat edebilirsiniz. Nitekim vizesiz olarak kalabileceğiniz gün sayıları da değişkenlik gösterecektir. Kimisi 30 kimisi 60 kimisi de 90 günlük olacak şekilde izinlere yer veriyor.