Senegal Nerede? Nasıl Gidilir?

11 Kasım 2016

Senegal Cumhuriyeti Batı Afrika’da yer alan ülkelerden birisidir. Başkenti Dakar olan ülkenin Afrika Kıtasına yakın olduğunu bilinmektedir. Nitekim Cap – Vert yarımadası üzerine kurulmuş olduğunu göreceksiniz. Önceleri Fransa’ya bağlı olan bu ülke 4 Nisan 1960 yılından bu yana bağımsız olarak yürütülmektedir. Güneyinde de adında da anlaşıldığı üzere Senegal Nehri yer almaktadır. Batısında Atlas Okyanusunun olduğunu da görüyoruz.

Nüfusu

2005 yılında ele alınan nüfusuna yönelik bir takım veriler elde edilmiştir. Toplamda 11 milyona yakın nüfusa sahip olduğu biliniyor. Kadın ve erkek nüfus oranlarının da birbirine benzer olduğu ifade edilmektedir. Ancak nüfusun büyük bir kısmı 14 yaş ve altında ki çocuklardan oluşmaktadır. %3 oranında ise 65 yaşının üzerindekiler ifade ediliyor.

Önemli Şehirleri

Dakar Şehri; Senegal Nerede? Nasıl Gidilir? hakkında başta önemli şehirlerinden bahsedilmektedir. Bunlar arasında Dakar, en yüksek nüfusu ile başkent olma özelliğine sahiptir.

Tomba Şehri; Dakar şehrinden sonra en fazla nüfusa sahip olan bölgedir. Ülkenin ziyaretleri sırasında bu bölgenin de ele alındığı görülüyor.

Senegal2 - Senegal Nerede? Nasıl Gidilir?

Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin resmi dili Fransızca olarak ele alınmaktadır. Ancak Mongolfça’nın da yer aldığı biliniyor. Bu dile yönelik pek çok grupta bulunmaktadır. Merkezlere göre bu dil üzerinden grup farklılıklarının olduğu söylenmektedir. Dini olarak da %92 Müslüman olmaktadır. Hristayanların sadece %2 oranında olduğu görülüyor.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Hava derecelerinin genel olarak sıcak olduğu bilinmektedir. Tropikal bir bölge olduğu görülmektedir. Kumluk alanlara da sahip olmasından ülkenin kurak olduğunu anlayacaksınız.

Senegal’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Yaz yazlarında fazlasıyla sıcak olan bölgelerden birisidir. Bölgenin Aralık ile Nisan aylarında da yağışlı olduğu biliniyor. Bu yüzden genel olarak Sonbahar aylarında ziyaretçi almaktadır. Hem çok sıcak olmaması hem de yağış almamasından dolayı bu aylardan tercih edilmektedir.

İncele!  Peru nerede nasıl gidilir

Senegal1 - Senegal Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler

Senegal Nerede? Nasıl Gidilir? diye soracak olursanız başta balıkçılık faaliyetlerine göz atabilirsiniz. Retbo Gölünün bu bağlamda ziyaretçi aldığı bilinmektedir. Nianing plajları da ilgi görmektedir. Saly bölgesinin de plajları adına ilgi gördüğü açıktır.

Tarihi Yerleri

Dakar yani başkenti üzerinden sanat gezilerine yer verilmektedir. Tarihi anıtların da bu bölgede zengin olduğunu göreceksiniz. Saint – Louis bölgesi de tarihi açıdan ele alınmaktadır. Ziguinchor alanından da kültür seyahatleri düzenlenmektedir.

Gece Hayatı

Ülkenin en yoğun gece hayatının olduğu bölge Dakar olmaktadır. Başkent içerisinde gece kulüplerine ve barlara yer vermektedir. Bu yüzden de genel olarak başkent üzerinden turist çekmektedir. Ülkenin farklı şehirlerinde de kulüplere rastlansa da Dakar başta yer alıyor.

Ne yenir/ Ne İçilir

Fransız mutfağına benzer tatlar üzerinden sizleri karşılıyor. Yemeklerin farklı aparatlar ile değil ellerle yenmesi söz konusudur. Özellikle kavrulmuş fıstık bu ülkede ilgi görmektedir. Balık ile pilavların da harmanlandığı özel tabaklar bulunmaktadır. Özel sosları ile bu lezzetleri tadabilirsiniz.

Senegal - Senegal Nerede? Nasıl Gidilir?

Nasıl Gidilir

Senegal nerede? Nasıl gidilir? merak ediyorsanız başta vize işlemlerine yer vermelisiniz. Burada sizlerden istenilen pasaport içeriklerine göre vizelerin alınması gerekmektedir. Umuma, Hususi ya da Hizmet pasaportlarına sahip tüm kişilerin vize alması isteniyor. Diplomatik pasaport adına da 90 günlük süreler tanımaktadır.

Senegal’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senegal nerede? Nasıl gidilir? hakkında bilgi topladıktan sonra kültürüne yönelik de inceleme yapmalısınız. Örneğin burada ki halk din hakkında konuşmayı sevmiyor. Aynı zamanda kırsala doğru giyim kuşamın daha kapalı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kıyafetlerinizi de uygun bir şekilde ayarlamanız gerekecektir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ