San Marino Nerede? Nasıl Gidilir?

11 Kasım 2016

Resmi adı da San Marino olarak bilinmektedir. Ülkenin küçük bir tepe üzerinde yer aldığı bilinmektedir. Güney Avrupa’da nüfus eden ülkenin İtalya Yarımadası içerisinde bulunduğu bilinmektedir. Apenin Dağları arasında yer edinmektedir. Mikrodevlet unvanına da sahip olan bu ülkenin denize kıyısı da bulunmuyor. San Marino Nerede? Nasıl Gidilir? hakkında bilgi sahibi olarak bu küçük bölgeye gezi düzenleyebilirsiniz.

Nüfusu

Genişliğinin 61,2 kilometre kare olduğu ifade edilmektedir. Bu yüzden de dünya üzerinden çok fazla yer edinmeyen küçük ülkelerden birisi olarak bilinmektedir. Ülkenin nüfusuna yönelik son sayımlar ise 2013 yılında yapılmıştır. 31.448 verilerine sahip olduğu bilinmektedir.

Önemli Şehirleri

San Marino Şehri; Bağlı olduğu Cumhuriyet’in başkenti olarak aynı ismi almıştır. Dünya Miras Listesi içerisine de girmiş olan bu şehir tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır.

Montegiardino Şehri; Ülkenin en küçük şehirleri arasında yerini almştır. San Marino Cumhuriyet Üniversitesi bu şehrin içinde yer almaktadır. Sadece 910 kişilik küçük bir şehir olarak bilgilerine rastlanmaktadır.

San Marino3 - San Marino Nerede? Nasıl Gidilir?

Din ve Konuşulan Dil

Hristiyanlık olarak dini bilgilerinin ifade edilmesi söz konusudur. Ülkede konuşulan dil ise İtalyanca şeklinde ele alınmaktadır. Ülkenin bazı bölgelerin lehçe farklılıkları bulunuyor. Ancak resmi dilin İtalyanca olduğu gösterilmektedir. San Marino Nerede? Nasıl Gidilir? hakkında da karşınıza önce İtalya ve devamında ki haritalar çıkacaktır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Klasik İtalya iklimi olarak da bilinen Akdeniz iklimi bulunuyor. Ülke farklı bir özelliğe daha sahiptir. Hava ve iklim şartları adına bilgilerin toplanmasını sağlayan ayrı bir kuruma da sahiptir. Genel olarak Akdeniz iklimi baskın olduğu için çok soğuk olmayan bölgelerden bir tanesidir. Bu yüzden yıl içerisinde turist çeken ülkeler arasında yerini almıştır.

San Marino’ya Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklim şartlarından dolayı yaz aylarının oldukça sıcak olduğu biliniyor. Bu yüzden de İlkbahar’da havaların biraz daha normale yakın olduğu dönemlerde gidilmesi faydalı olacaktır. Fazla sıcaklardan bunalmamak adına sonbahar da da tercih edilen merkezlerden birisidir. Kış aylarında ise çok soğuk olmayan bu bölgenin yağış aldığı biliniyor.

İncele!  Polonya nerede nasıl gidilir

San Marino4 - San Marino Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler

San Marino Nerede? Nasıl Gidilir? sorularına karşılık gezilecek olan yerleri ele almakta fayda vardır. Başta Palazzo Pubblico merkezini ziyaret edebilirsiniz. Bu merkezde saray ile mimarlık konusunda pek çok alan yer almaktadır. Basilica di San Marino’ da ilgi çekmektedir. Aynı zamanda Monte Titano bölgesi de dağlık yerleşim merkezlerinden dolayı tercih edilmektedir. Guaita içerisinde ki kaleleri de inceleyebilirsiniz.

Tarihi Yerleri

Gezilecek yerlerinin çoğu tarihi kulelerden ya da mimari sanatlardan oluşmaktadır. Bunlar arasında Chiesa di San Franfesco da yerini almıştır. Bu yapının da mimari anlamda ilgi gördüğü bilinmektedir. Kale yapıları olarak De La Fratta’nın da ziyaret edilmesi mümkündür.

Gece Hayatı

Küçük bir bölge olmasından dolayı eğlence hayatının çok da popüler olmadığı görülüyor. Belli başlı cafeler ve barlar üzerinden turistlerin ziyaret etmesi söz konusudur. Mimari yapıtları fazla olduğu için turistlerin ilgini çekmektedir. Ülkenin gece hayatına yönelik çok fazla mekanının olmadığını göreceksiniz.

Ne yenir/ Ne İçilir

İtalyan mutfağı ile benzer yanlarının olduğunu göreceksiniz. Buna bağlı olarak da özgün yemeklerin sunulması sağlanıyor. Özellikle çikolatalı tatlılar adına ilgi çekici tariflere yer verilmektedir. Çikolatalı kekleri sayesinde ilgi görmüş bölgelerden birisidir. Şarap konusunda da üretimleri yer almaktadır. Şarap kültürünün de denenmesi amacıyla bu ülkenin ziyaret edilmesi saplanıyor. Küçük de şarap merkezlerinin olduğu bilinmektedir.

San Marino1 - San Marino Nerede? Nasıl Gidilir?

Nasıl Gidilir

Türkiye’den bu ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin vize almaları gerekmektedir. San Marino Nerede? Nasıl gidilir? adına önce vize işlemlerine başvurmanız isteniyor. Bu bölgede sınır kontrolleri bulunmuyor. Bu yüzden de İtalya adına vize alarak ülkeye geçiş yapabilirsiniz.

San Marino Ulaşımı Nasıl?

Ulaşım adına tren ya da otobüs taşıtlarına yer vermeniz gerekmektedir. Nitekim ülkeye ait ayrı bir havaalanı bulunmuyor. Yakın şehirlerinden Rimini ile ulaşıma yer verilmektedir. Buradan tren yoluyla ülkeye giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda otobüs ulaşımlarının da olduğu görülmektedir.

İncele!  Ekvador Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ