Sakız Adası Kapıda Vize Nasıl Alınır

Sakız Adası Kapıda Vize Nasıl Alınır

Sakız Adası kapıda vize nasıl alınır konusunda detaylı bilgi hazırladığımız makalemizden bu adaya yapacağınız seyahatler konusunda bilgi alabilirsiniz. Sakız Adası Yunanistan sınırları içinde olduğundan bu adaya gitmek için Yunanistan’a gitme şartlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Birincisi Yunanistan bir Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ve aynı zamanda Schengen Anlaşması kapsamında olduğundan Schengen vizesi almak gerekiyor. Ancak çok yakınımızda bulunan adalar söz konusu olduğunda ve komşu ülke olduğumuzdan dolayı ülke, bizim için bir kolaylık sağlamış. Sağladığı kolaylık ise kapıda vize uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde bütün Türkiye vatandaşları Yunan Adaları’na kolayca seyahat edebiliyor. İşlemler de gidiş geliş de son derece kolay.

Sakız Adası’na Vizesiz Giriş

Siz de Yunan Adaları’nı bir yaz tatilinizde gezmek istiyorsanız kapıda vize uygulamasının kolaylıklarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama özellikle yılın belli ayları için getirilmiştir. Genelde yaz sezonunun başladığı ve bittiği tarihleri kapsamaktadır. İlk çıktığında belli tarihler için düşünülmüştür. Siz de gitmeden önce son durumu araştırmalısınız. Bu konudaki genel bilgilere gelince… Yunan Adaları’ndan Sakız Adası kapıda vize nasıl alınır sorusunun cevabına ilk olarak seyahat acentelerinden başlayalım. Seyahat acenteleri yani kıyı kesimlerde olup da Adalara sefer düzenleyenler evrakları 4 gün önceden istiyor. Yani adalara ne zaman gitmek istiyorsanız o tarihten 4 gün kadar önce evraklarınızı seyahat yapacağınız acenteye teslim ediyorsunuz. Bazıları 2 gün kala da kabul edebiliyor. Seyahat günü geldiğinde Sakız Adası’na vardığınızda görevliler tarafından size 15 günlük vize veriliyor. İşte kapıda vize dedikleri uygulama bu şekilde uygulanıyor. O sırada bir miktar para da ödüyorsunuz. Bu miktar değişebilir.

Seyahat acentelerinin istediği evraklar:

  • Vesikalık fotoğraf: Yeni bir fotoğraf olmalıdır.
  • Pasaport Fotokopisi: Seyahatle birlikte 3 ay kadar süresi devam etmelidir.
  • Günü birlik değilse otel ve konaklama yerleri görevlilere sunulmalıdır.
İncele!  Fethiye Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Vize ücretleri bir kısmı acenteye başvuru sırasında ödenir. Bir kısmı da adaya varıldığında görevlilere ödenir. Ancak 0-12 yaş arası çocuklardan acenteye yapılan başvuru ücreti dışında ödeme alınmıyor. Ayrıca yeşil pasaport sahipleri burada da vize işlemlerinden muaf tutuluyor.

NzYxMTQ5Mz turkler yunan adalarindan ev alabilir mi - Sakız Adası Kapıda Vize Nasıl Alınır

Yunanistan Vize İşlemleri

Sakız Adası kapıda vize nasıl alınır konusuyla ilgili bu adalara gitmenin başka bir yolu da olduğunu bilmek gerekiyor.

Yunanistan sınırlarına girebilmek için vize sahibi olmanız gerekmektedir. Bu vize Schengen vizesi olmalıdır. Çünkü Yunanistan Avrupa Birliği’ne dâhil olan ülkelerden biridir. Ayrıca bu ülkelerden bazılarının kapsamında olduğu Schengen Anlaşması’nda da yer almaktadır. Bu nedenle pek çok Avrupa Birliği ülkesi gibi Yunanistan’a gitmek için de Schengen vizesi almanız gerekiyor. Ancak adalara gitmek için ve Sakız Adası kapıda vize nasıl alınır ile ilgili Schengen vizesini almak yerine kapıda vize uygulamasından da yararlanabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki Yunanistan’a kapıda vize alarak doğrudan giriş yapamazsınız. Eğer doğrudan giriş yapmak isterseniz konsolosluklar ve başvuru merkezleri aracılığıyla vize talebinde bulunmalısınız. En fazla 3 ay en az 2 hafta önceden talebinizi bildirmelisiniz. Başvuru sırasında kaç girişlik vize talep ettiğinize doğru karar vermelisiniz. Eğer ülkeye tekrar giriş yapacaksanız iki girişlik ya da çok girişli vize talep etmelisiniz. Böylece her seferinde yeniden evrak hazırlamak ve yeniden para ödemek zorunda da kalmazsınız.

 

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Sakız Adası’na yapılacak gezi sırasında Prig ve Mesta köylerinden övgüyle bahsedildiğini duyacaksınız. Bunun gibi turistik köylerin kimisi geometrik desenli ilginç evleriyle meşhur kimisi de otantik taş yapılı evleriyle… Bu nedenle bu köyleri atlamadan gezebilirsiniz. Ayrıca Chios(merkez şehir), Sakız’da bulunan eski tarihi değirmenler ve adanın ismini aldığı sakız ağaçları… ayrıca plajları ve daha birçok tarihi mekânıyla Sakız Adası görülmeye değer yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sakız Adası kapıda vize nasıl alınır konusunda genel açıklamalar yukarıdaki gibidir. Siz de kolayca ada seyahatleri yapabilirsiniz.

İncele!  İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ