Rusya’da Gezilecek Yerler

Rusya’da Gezilecek Yerler

Rusya denince aklınıza önce Sovyetler Birliği Dönemi, Soğuk Savaş ve Gorbaçov geliyor olabilir ancak Rusya’da gezilecek yerler in çokluğu karşısında şaşkınlığa uğrayabilirsiniz. Öncelikle dünya yüzeyinin çok büyük bir kısmını kaplayan bu ülkenin tarihinin acılarla dolu olduğunu söyleyebiliriz. Gerek Çarlık Döneminde gerekse Sovyetler Birliği Döneminde birçok savaşa, zorluğa ve acıya göğüs geren bu toprakları gezmek gerçekten çok zevkli ve öğretici olabilir. Her sokağı olmasa bile neredeyse her şehrinde dünyanın bilgisi bulunabilen Rusya size aynı zamanda eğlenceyi de vaat ediyor. Gece hayatı da oldukça hareketli olan bu yaşlı topraklarda tam anlamıyla mükemmel bir gezi yapabilirsiniz.

Sarayları gezmek ve Moskova’yı tanımak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kremlin Sarayı, gerçekten muhteşem bir yapı. Aziz Vasil Katedrali’yle karıştırılan Saray neredeyse 900 yıllık bir şaheser. Rusya tarihindeki çarların taç giyme törenlerinin yapıldığı, içerisinde bir sürü katedral bulunan, Rusya tarihindeki liderlerin mozolelerinin bulunduğu bu saray adeta bir kale gibi. Çevresi uzun uzadıya duvarlarla çevrili ve Rusya siyasetinin kalbi durumunda.

O kadar önemli ki halen Rusya Federasyonu Başkanı bu sarayda ikamet etmekte.Gelelim bir başka önemli simge olan Kızıl Meydan’a. Kızıl Meydan, Rusya tarihinin en önemli olaylarına tanıklık etmiş bir meydan. Ülkenin ve dünyanın tarihine değiştiren olaylara sahip bu meydan şehrin kalbi. Büyüklüğüyle Moskova’yı dünyaya tanıtan meydan tarihinde Komünist Dönemi başlatan Ekim Devrimi’nin yürüyüşüne sahiplik yapmış. Çarlık Dönemindeki törenlerin hepsi burada yapılmış. Ülkenin en önemli siyaset merkezi olan Kremlin Sarayı duvarlarıyla bitişik olan meydanda Lenin’in mezarını da bulabilirsiniz. Ayrıca meydan, Rusya’nın en bilinen yapılarından biri olan Aziz Vasil Katedrali’ne de sahip. Uzaktan baktığınıza şekerleme serpilmiş dondurmalar gibi gözüken bu katedral aslında benzediği kadar tatlı biri tarafından yapılmamış. Çarlık Döneminin eli kanlı çarı Korkunç İvan tarafından, belirli hanlıkların alınması şerefinde yapılmıştır.

İncele!  Bursa’da Gezilecek Yerler
Rusya’da gezilecek yerler 1 - Rusya’da Gezilecek Yerler

Rusya’da Gezilecek Yerler

Petersburg, tarih boyunca arada kalmış bir şehir

Petersburg, Rusya’da gezilecek yerler arasında Moskova’nın bile önüne geçebilir tabi eğer sıkı bir Rus yazar hayranıysanız. Klasik haline gelmiş birçok Rus romanının hikâyesine ev sahipliği yapmış bu şehir aynı zamanda birçok farklı isimle de anılmış; Petrograd ve Leningrad. İsimlerden de anlaşılacağı üzere ülkeyi yönetenlerin adlarından oluşmaktadır. Leningrad Naziler tarafından 3 yıla yakın bir süre boyunca kuşatma altında kalmıştır ancak Naziler tarafından ele geçirilememiştir. Şehir gerçekten çok sakin ve sanat yuvasıdır.

Ermitaj Müzesi bunun en büyük örneğidir. Yaklaşık 3 milyon parça sanat eserinin sergilendiği müze, sanatseverler için Avrupa’nın en önemli bölgelerinden biridir. Müzenin sonrasında Çarlık Döneminin gösteriş isteğinin en büyük örneği olan Aziz Isaac Katedrali gelir.  Kubbesi için kullanılan 100 ton altın sanırım gösteriş merakının en büyük emaresidir. Çarlık Döneminin yanında Sovyet Döneminin başlangıcında dair simgeler de barındırır bu sakin şehir. Aurora Kruvazörü ziyarete açık bir tarihi simgedir. Bolşevik Devrimini başlattığı düşünülen bu kruvazörün varlığı ise Rusya’nın bu çalkantılı tarihine rağmen, tarihlerinde yer tutan her simgeyi önemsediklerinin göstergesidir. Petersburg’un son tanıtacağım yeri ise Peterhof Sarayı. Çeşmeleriyle Avrupa’ya nam salmış olan bu saray da Aziz Vasil Katedrali gibi ünlü lakabı olan bir çar tarafından yapılmış. Bu seferki deli lakabıyla tanın Çar Petro. Ayrıca şehirdeki birçok müzeyi de gayet eğlenceli zaman geçirerek gezebilirsiniz.

Rusya’nın sadece sanattan ibaret olduğunu düşünmemişsinizdir herhalde?

Evet, Rusya tarihi derinliğiyle ünlü olduğu kadar doğal güzellikleriyle de ünlü. Hatta bunların önemli bir kısmı bizim sürgün edilmelerle tanıdığımız Sibirya’da. Sibirya’nın insanın iliklerine işleyen soğuğunun yanında muhteşem güzellikte bir göle yani Baykal Gölü’ne sahip olduğunu bilmeniz gerek. Rusya’da gezilecek yerler denince Baykal Gölü ilk sıralarda gelmeli. İnanılmaz bir derinliği olan bu göl içerisinde kurduğu ekosistemiyle sizi şaşırtabilir. Gölde foklar bile yaşayabilmektedir. Anlatılarak anlatılamayacak doğal bir güzellik olan Baykal Gölü’nden sonra kesinlikle Soçi’ye gitmeniz gerekir. Son yıllarda soykırım ile gündeme gelmiş de olsa Soçi sizi güler yüzle karşılayacaktır. Şehir Karadeniz kıyısında bulunduğu için Rusya’nın soğuğundan ummayacağınız şekilde güzel plajlara sahiptir. Yazın yapacağınız bir gezi sırasında Soçi iyi bir durak olabilir.

İncele!  Cenevre Gezilecek Yerler

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ