Rusya Vize İstiyor Mu

Rusya Vize İstiyor Mu

Ülkemizin Rusya ile ilişkileri çoğu zaman pozitif bir şekilde ilerliyor, böyle olunca da hali ile Rusya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın akıllarında “ Rusya vize istiyor mu ” sorusu dolaşıyor. Pozitif ilişkilerimizin güçlü olduğu Rusya ile son dönemlerde yaşadığımız diplomasi krizlerinden sonra ülkeye vizesiz giriş yapabilme konusu askıya alındı. Rusya’ya turist olarak gitmeye karar verdiğinizde ihtiyacınız olanlar şu şekildedir; geçerli bir pasaport, gidiş ve dönüş uçak biletleri, seyahat vizesi, ülkede kalacağınız süre boyunca ikamet edeceğiniz yerin hotel rezervasyon kağıdına ve orada kalacağınız süre boyunca maddi ihtiyaçlarınızı karşılamaya ve kendinizi garantiye almaya yetecek kadar gösterilebilir bir gelire ihtiyacınız var. Bu bilgiler sadece 30 günü aşmayacak olan turistik seyahatleriniz için geçerlidir. Ülkeye gidiş amacınız farklı ise eğer gidiş amacınıza uygun bir vize almalısınız. Yani Rusya vize istiyor mu sorusunun cevabı bir süre için daha evet istiyor.

Rusya Vize İstiyor Mu2 - Rusya Vize İstiyor Mu

Turistik seyahatlerin dışındaki seyahatler için gerekenler

Eğer ki Rusya’ya özel amaçlı bir seyahat gerçekleştirecekseniz davet edildiğiniz kurum tarafından Rusya göçmenlik bakanlığından sizin adınıza bir davetiye hazırlanması gerekmektedir. Eğer bu tarz bir davetiyeniz olur ise işler biraz daha kolay oluyor. Buna örnek olarak çalışma vizesini gösterebiliriz. Etkin bir biçimde kullanabileceğiniz bir çalışma vizesi için Rusya’da yabancı işçi çalıştırabilme kotasına sahip bir şirket tarafından sizin adınıza başvuru yapılarak çalışma izni ile birlikte davetiye çıkartılması gerekiyor. Bu davetiye ve çalışma vizesi teorik açıdan bakacak olursak oldukça kolay bir işlemdir fakat uzun bir vadede çıkartılabiliyor. Ortalama olarak 1-3 ay arasında çalışma vizesi için gerekli olan davetiye hazırlanıyor ve bu davetiye tarafınıza gönderiliyor. Bu davetiye gönderildikten sonra almaya gideceğiniz zaman yanınızda 2 adet fotoğraf ve vize için gerekli ücret ile birlikte vizeyi almaya gidebiliyorsunuz. Yaşadığınız şehirde bulunan Rusya konsolosluğundan sizin için gönderilen çalışma vizesini alabiliyorsunuz. Vizeyi aldıktan sonra ise Rusya’nın gideceğiniz eyaletine göre gerekli şartları izleyerek çalışma kartınızı da alabiliyorsunuz.

İncele!  Amerika Vize Başvurusu

Rusya Vize İstiyor Mu3 - Rusya Vize İstiyor Mu

Ön şartları tamamladıktan sonraki aşamalar nelerdir?

Rusya vize istiyor mu, çalışma vizesi almak zorlu bir işlem mi vs. derken vizenizi çıkartıp seyahatinizi planladıktan sonra sırada diğer aşamalar geliyor. Uçak biletlerinizi aldıktan sonra seyahate başlıyorsunuz. Ülkeye girişlerde pasaport kontrolü sırasında bir sorun yaşamamak istiyor iseniz eğer, bir çalışma vizesine sahip değilseniz yurtdışı çıkış harcınızı yatırdığınızdan emin olmanız gerekiyor. Rusya’ya gideceğiniz zaman harcamalarınız ve kalacağınız süre boyunca size gerekecek olan paranın tamamı nakit olarak yanınızda taşımak zorunda değilsiniz. Ülkenizde kullandığınız banka kartlarınızı Rusya’da ATM’ler de küçük bir komisyon karşılığında kullanabiliyorsunuz.

Rusya’ya giriş yaptığınız sırada yanınızda belirli bir miktar paradan daha fazla para taşımamanız gerekiyor, bu durum sorun yaratabiliyor. Bu para sınırını elçiliklerden öğrenmeniz mümkündür. Ülkeye giriş yaptıktan sonra yanınızda bulunan kendi ülkenize ait para birimlerinizi Rusya’da uçağınız indiği havaalanlarında bulunan döviz bürolarında değiştirebiliyorsunuz ve böylelikle ülkede seyahat ederken bir de bunun için uğraşmanıza gerek kalmıyor. Rusya vize istiyor mu istiyor peki bu sorun ne zaman kalkacak işte onun için henüz net bir bilgi yok. Aradaki diplomatik krizler sonrasında belki bu süreç biraz uzayabilir fakat yine de kesin bir bilgi verilmemektedir. Bundan dolayı Rusya’ya eğitim için, turistik amaçlı, iş için vs. gitme amacınıza uygun mutlaka vize çıkartmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeye giriş yapma talebiniz karşısında olumsuz bir sonuç alacaksınız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ