Rusya Federasyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

11 Kasım 2016

Gezginlerin merakla sorduğu sorulardan birisi de Rusya Federasyonu Nerede? Nasıl Gidilir? olmaktadır. Federasyon Avrasya’ya bağlı bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Yarı başkanlık sistemi üzerinden yönetilen ülkenin Norveç, Ukrayna, Gürcistan, Moğolistan gibi komşuları da bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 17,075,400 kilometre karelik bir bölüme nüfus etmektedir. Bu yüz ölçümünden dolayı da dünya üzerinden ki en geniş ülke olma özelliğine sahip olmuştur. 

Nüfusu

Rusya Federasyonu yüzölçümü gereğince de yüksek nüfusa sahip olduğu belli etmektedir. Ülkenin en az nüfus ölçümü 2014 yılında yapılmıştır. Burada elde edilen verilere göre yaklaşık 144 milyon kadar nüfusu bulunmaktadır. Kalabalık ülkeler arasında da sırası dokuz olmaktadır.

Önemli Şehirleri

Moskova şehri; Rusya Federasyonu nerede? Nasıl gidilir? şeklinde ki sorulardan sonra Moskova ele alınmaktadır. Nitekim Moskova, Rusya’nın en görkemli merkezlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Rusya’nın başkenti olarak bilinmektedir. Yaklaşık olarak 11 milyon nüfusa sahip olduğu da biliniyor. Federe şehirlerden birisi olarak da ifade ediliyor. Özellikle eğitim ve bilim alanlarında ki gelişmelerden dolayı Moskova ilgi görmektedir.

Sankt – Peterburg; Avrupa’nın en büyük şehirleri arasında da gösterilmektedir. Rusya’nın ise 2. en büyük şehri olarak ifade ediliyor. Kültürel bağlamda pek çok çalışma yer vermesi ile ünlüdür. Baltık Denizine kıyısı bulunan bu merkez pek çok turisti de karşılamaktadır. Pek çok ünlü romanın da geçtiği şehirlerden birisi olarak dikkatleri üzerinden toplamaktadır.

Rusya Federasyonu4 - Rusya Federasyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Din ve Konuşulan Dil

Rusya’nın ana dili Rusça olarak biliniyor. Ancak dil ve lehçe gruplarının bölgelere göre farklılaşması söz konusudur. Rusça’dan sonra ülkede en fazla Tatarca konuşulmaktadır. Son olarak da en fazla konuşulan dilin Ukraynaca olduğu ifade ediliyor.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Nemli bir bölge olmasına rağmen karasal iklimin hakim olduğu biliniyor. Ancak iklim özellikleri bölgelere göre değişim göstermektedir. Şöyle ki bazı kıyılarının kutup iklimine de sahip olduğu görülmektedir. Örneğin Rus Arktik Adaları soğuk olmaktadır. Doğuya yakın olan bölgelerin ise yarı kurak olduğunu göreceksiniz. Mevsim seçeneklerinin yaz ile kış olarak ifade edilmesi söz konusudur.

İncele!  Bosna Hersek Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Rusya Federasyonu nerede? Nasıl Gidilir? hakkında ki araştırmalarınızda karşınıza pek çok yer çıkacaktır. Bu yerlerin uygun hava koşulları üzerinden ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.

Rusya’da Gezilecek Ülkeler Nelerdir?

Baykal Gölü, Soçi, İrkutsk, Sibirya ve Murmansk şehirlerinin mutlaka görülmesi gerekmektedir. Bu bölgelerin deniz feneri, anıt, müze, laplıca, saray ya da kayak merkezleri bulunmaktadır.

Rusya Federasyonu3 - Rusya Federasyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Tarihi Yerleri

Voskresenia Khristova Klisesi, Petersburg sınırları içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda bu merkezden State Hermitage Museum yapıtını da ziyaret edebilirsiniz. Kızıl Meydan hiç kuşkusuz Moskova’ya gidenlerin ilk adresidir. Aziz Basil Katedrali, Peterhof Sarayı ve Bahçesi de ilgi görmektedir.

Gece Hayatı

Gece hayatı renkli olan ülkelerden birisi de Rusya olmaktadır. Özellikle bazı bölgelerin çılgın partilerin yer aldığı Rusya’da fiyatlar da uygun olmaktadır. Bu yüzden de pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Rusya’nın başta çorba kültürüne sahip olduğunu göreceksiniz. Kümes hayvanları üzerinden pek çok yemeğe de yer verilmektedir. Balık ürünleri de ilgi görüyor. Aynı zamanda hamur işlerine de ilgi büyüktür.

Rusya FederasyonU2 - Rusya Federasyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Rusya’da İlgi Gören Yemekler Nelerdir?

Yemeklerin başında şçi gelmektedir. Aynı zamanda borş, blini ve Kiev tavuğuyla da dikkat çekiyor. Rus salatasının de tercih edildiği bilinmektedir.

Nasıl Gidilir

Rusya Federasyonu Nerede? Nasıl Gidilir? adına vizenin 30 günlük olması yeterli oluyor. Bunun için de ekstra vize işlemlerine yer vermeniz istenmiyor. Sadece pasaportunuz ve uçak biletiniz ile yola çıkabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ