Romanya’da Gezilecek Yerler

Romanya’da Gezilecek Yerler

Romanya denince akla gelen en önemli şey Dracula’nun evi olması olabilir ancak Romanya sadece bu efsaneden ibaret değil hatta Romanya’da gezilecek yerler o kadar fazla ki uzun bir zaman geçirebilirsiniz bu ülkede. Doğu Avrupa’nın ülkemizde futbolcusuyla ve Kazıklı Voyvoda’sıyla ünlü bu ülkesi gerçekten inanılmaz değerlere sahip. Hem tarihi hem turistik hem de doğal güzelliklerin iç içe bulunduğu bu harika ülke kesinlikle ölmeden önce görülmesi gereken bölgeler içerisinde. Ülkede gezilebilecek yerleri belirli başlıklar altında sizinle paylaşmak isterim.

Doğal güzellikleri görmeden yapılan bir geziye, gezi denir mi?

Romanya’da gezilecek yerler arasında birçok doğal güzellik vardır ve bu güzelliklerin hepsi mucize gibidir. Bunların ilki, efsanesi bile olan Yaşayan veya Ölümsüz Ateş. Efsaneye göre bu ateş çevresindeki hayvanları korur. Hatta bu ateşi görmeye gittiğinizde bir dilek bile tutabilirsiniz. Yerel halk ateşin yakınında tutulan dileklerin gerçekleşeceğine inanır. Bir diğer doğal güzellik ise yerel adıyla Lacul Ochiul Beiului. Bu garip isme sahip yer bir göl. Gölü bu kadar önemli kılan özelliği ise hiçbir mevsimde donmaması ve her daim iç açıcı bir mavilikte olması. Sıradaki doğal güzelliğimiz Ayı Mağarası. İsmi başta korkutabilir ama mağara adını içerisinde bulundurduğu birçok ayı fosilinden alıyor.

Yaşayan kayalar olarak Türkçeye çevrilmiş olan canlılar bir başka değişik doğa olayı. Var oldukları süre boyunca hareket etmeyen bir canlı türü olan bu varlıklar kaya gibi görünse de bilim adamları tarafından bir tür hayvan olarak da kabul edilebiliyor. Tuna deltası ise hem doğal güzellik hem de bu kasvetli ülkede iç ferahlatıcı bir bölge olarak gözünüze çarpacaktır. Denizin ve doğanın buluştuğu bir yer olan bu delta temiz havasıyla da ünlü. Son doğal güzelliğimiz ise Scarisoara Mağarası. Özelliği ise bir buzul mağarası olması ve mağara içerisinde yaklaşık 3000 yıllık bir buzun olması.

İncele!  Paris Gezilecek Yerler
Romanya’da gezilecek yerler 1 - Romanya’da Gezilecek Yerler

Romanya’da Gezilecek Yerler

Tarihi değerlerle bilgi birikiminizi genişletmek istemez misiniz?

Tarihe merakınız varsa ve yolunuz Romanya’ya düşmüşse kesinlikle mutlu olmanız gerekir. Romanya’da gezilecek yerler doğal güzellikleriyle ilginizi çekiyor olsa da tarihi güzellikleri ve değerleri azımsanmayacak derecede çoktur.Bunların başında Corvin Kalesi gelir. Bu kalenin bu kadar meşhur olmasının nedeni ise tarihte Drakula olarak tanınan Kazıklı Voyvoda yani Vlad Tepes’in burada zaman geçirmiş olmasıdır. Sıradaki tarihi bölgemiz ise mutlu mezarlık. Bir mezarlık nasıl insanı mutsuz etmez sorusunun cevabıdır burası. Mezar taşlarının hepsi boyanmış ve motiflidir.

Böylece ölümün soğukluğu bu mezarlıktan atılmış gibi gözükür. Eski Roma harabeleri ise daha ilginçtir çünkü Roma İmparatorluğu, Romanya’nın bulunduğu toprakları almak için çok uğraşmamıştır. Zamanında Roma İmparatorluğu, Romanya topraklarının sahibi olan devleti kolonileri haline getirmiş ve böylece bu toprakları da kendi topraklarına katmış. Bu zamanların kalıntıları bu harabelerde korunmaktadır. Romanya sınırları içerisinde birçok manastır da vardır. Ancak en önemlilerinden biri Mağara Kiliseleri gösterebiliriz. Bu kiliseler klasik kiliseler gibi değildir. Adından da anlaşılacağı üzere bir mağara içerisindedir. Hikâyesini ise orada dinlemeniz daha iyi olacaktır.

Turistik bölgelerin büyüleyiciliği içerisinde kaybolmaya var mısınız?

Romanya’nın en önemli turistik değerlerini aslında garip bir şekilde tuz madenleri oluşturuyor. Bu madenler söz konusu olunca akla ilk gelen ise Turda Tuz Madeni. Turda’nın belki de tek değeri olan bu maden oldukça büyük ve içerisinde birçok etkinliğe katılabilme imkânınız var.

Sandalla gezintiden tutun kafelere kadar eğlence ve dinlence alanlarıyla dolu. Diğer bir tuz madeni ise çok daha mütevazı, Cacica Tuz Madeni. Tuzdan küçük bir sahil barındıran maden Turda Tuz Madeninden biraz daha küçük. Turistik bölgeden anlayışınız eğlence veya deniz değilse Romanya’da tam size uygun bir yer daha var. Burası patlamamış bir yanardağın ağzı olan Racos. Toprağın görüntüsü ise gerçekten ilgi çekici. Kıpkırmızı bir toprak karşımızda olacaktır. Daha çok Cluj, Bükreş ve Braşov arasında geçecek olan gezide Romanya’nın her güzelliğini tatmak mümkün olabilir.

İncele!  Yurtdışı Tur Seyahatleri 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ