Romanya Vize

Romanya Vize

Romanya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Romanya vize sahibi olmaları gerekiyor. Romanya’ya vizesiz giriş yapamıyorsunuz. Sadece resmî pasaportu olan kişilerden vize alınmıyor. Bunun dışında Schengen vizesine ve oturma iznine sahip olanlar da Romanya’ya giriş yapabiliyor. Bunların hiçbirine sahip değilseniz vize için başvuru yapmanız gerekmektedir. Romanya vize başvurusu için Romanya konsolosluğuna müracaat etmeniz gerekir. Ayrıca Romanya danışmanlık merkezlerinden ve internet sitesi üzerinden de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Romanya’ya yapılacak seyahatlerde dikkat edilmesi gereken tek konu vize değildir. vize işlemi tamamlandıktan sonra pasaportun en az 6 ay geçerliliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Vize ve pasaport işlemlerini tamamlayanların Romanya’da geçirecekleri süre zarfında ihtiyaç duyacakları miktarda para bulundurmaları gerekir. Günlük olarak belirlenen miktara göre hesaplama yapılır.

Romanya Vize - Romanya Vize

Avrupa’ya Vizesiz Gidilir mi?

Avrupa’ya vizesiz gidilir mi sorusunun çok katmanlı bir cevabı var. Avrupa ülkeleri Avrupa Birliği’ne üye olanlar ve üye olmayanlar olarak ikiye ayrılıyor. Bu nedenle Avrupa birliği üye ülkeleri Schengen vizesi gerektiriyor. Yani bu üye ülkelere vize olmadan giriş yapamıyorsunuz. Romanya vize almadan seyahat edilemeyen Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Ama vize olmadan giriş yapabileceğiniz pek çok Avrupa ülkesi bulunuyor. Bu ülkelere vizesiz ve belli bir gün sınırı ile seyahat etmeniz mümkün oluyor. Pek çoğunun henüz yeterince keşfedilmemiş doğa güzellikleri görenleri hayran bırakıyor. Kiminin ünlü şehirleri turist akınına uğruyor. Kiminin tarihi geçmişi bizim için oldukça önemli. İşte bu nedenle bu söz konusu Avrupa ülkelerine hem doğa gezisi, hem deniz tatili, hem de tarihi geziler için gidebilirsiniz.

Bosna Hersek: Bosna Hersek bizim manevi anlamda yakınlık duyduğumuz bir ülkedir. Bu ülkenin Osmanlı tarihinde de önemli bir yeri vardır. Bosna’yı ziyaret ederek buradaki tarihi izlerimizi gözlemlemeniz mümkün görünüyor. Ayrıca Saraybosna ve Mostar gibi şehirleri de gezilip görülmeye değer yerlerdir.

İncele!  D Vizesi Almanya

Karadağ: Yurt dışı tatiliniz için bir Avrupa ülkesini tercih etmek istiyorsanız vizesiz bir seyahat için Karadağ’ı seçebilirsiniz. Karadağ fazla keşfedilmemiş, doğal güzelliklerini önemli ölçüde koruyan ve denize kıyısı olan bir ülkedir. Bu nedenle hem deniz tatili için hem de doğa gezintileri için çok uygundur.

Sırbistan: Sırbistan da bir Avrupa ülkesidir. Ancak bu ülkeye gitmek için sizden vize talep edilmiyor. Çünkü Avrupa Birliği’ne üye bir ülke değildir. Bu nedenle Avrupa tatili yapmak isteyenlerin gitmek istediği yerlerin başında yer alıyor. Özellikle önemli yerleşim yerlerinden olan Karlofça büyük ilgi görüyor.

Ukrayna: Ukrayna da vizesiz giriş yapabileceğiniz bir Avrupa ülkesidir. Ülke Karadeniz’in kuzeyinde yer alıyor. Başkenti Kiev olan ülkenin liman şehirleri de bulunuyor. En çok seyahat edilen ülkeler arasında yer alıyor.

Romanya Vize1 - Romanya Vize

Vizesiz Gidilebilecek Diğer Ülkeler Nelerdir?

Romanya vize başlığı altında çok yakınımızda olan ülkelerden de bahsetmek doğru olacaktır. Vizesiz gidebileceğiniz başka ülkeler de bulunuyor.

Gürcistan: Kimlikle bile gidebileceğiniz Gürcistan hem çok yakın hem de maliyeti düşüktür. Oldukça uygun fiyatlarla Gürcistan gezisi yapabilirsiniz. Bidiş ve dönüşünüz gayet kısa sürede gerçekleşiyor. Ayrıca burada yaşam çok ucuz. Bu şartlarda gezip görebileceğiniz ülkelerin başında yer alıyor.

Kıbrıs: Kıbrıs bizim yavru vatan diye adlandırdığımız ve kimlikle giriş ve çıkış yapabildiğimiz bir ülkedir. Kolaylıkla uçakla ya da deniz yoluyla gidebilirsiniz. Gittiğinizde özellikle Magosa, Girne ve Lefkoşa gibi yerleri gezmeyi unutmamalısınız. Magosa Kalesi de ziyaret edilecek yerler arasındadır. Burada Namık Kemal zindanını ve Akkule’yi gezebilirsiniz. Vikingler zamanından kalma ve sonradan Osmanlı’ya geçen muhteşem eserleri inceleyebilirsiniz. Daha pek çok tarihi yapıt ve mekânları burada bulabilirsiniz.

Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere Romanya vize ile gidiliyor ancak vizesiz gidebileceğiniz pek çok ülke var.

İncele!  2017 Vize İstemeyen Ülkeler Listesi Sürekli Güncel
Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ