Romanya Vize İstiyor Mu

Romanya Vize İstiyor Mu

Çok fazla turist alan ülkelerden bir tanesi olan Romanya vize istiyor mu, bu yazımızda sizlere bu konu ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Balkan yarımadasının kuzeyinde ikamet eden Romanya Orta Avrupa’nın da güneyinde yer almaktadır. Moldova, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan ile komşu olan Romanya aynı zamanda da Karadeniz’e kıyısı olan nadir ülkelerden bir tanesidir. Avrupa birliği ülkesi olan Romanya, aynı zamanda da Avrupa birliği ülkelerinin arasında yedinci büyük yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin en büyük kenti ve aynı zamanda da başkenti olan Bükreş, Avrupa Birliği ülkeleri içerisindeki en büyük altıncı şehirdir. Yine Romanya’da bulunan bir diğer göz alıcı şehir olan Sibiu ise 2007 senesinde Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. Birçok açıdan çok fazla gelişmeyi başarmış bir ülke olan Romanya, birçok önemli organizasyonlarda ve sanatsal çalışmalarda da yer almıştır. Mutlaka gezilip görülmesi gereken bir ülke olan Romanya, çok sayıda mimari yapıya, doğal güzelliğe ve zengin bir tarihe sahiptir. Bükreş, Craiova, Piatra Neamt, Cluj, Alba lulia, Medias, Rasnov, Tirgu, Suceava, lasi, Sinaia gibi birçok önemli şehri ve büyük merkezleri ile Romanya tüm dikkatleri üzerine toplamaktadır. Tüm bu ülkenin güzellikleri ülkeye belirli dönemlerde turist akımları yaşatmaktadır. Yabancı turistlerin en çok ziyaret etmeyi tercih ettikleri ülkelerden birisidir Romanya.

Romanya Vize İstiyor Mu4 - Romanya Vize İstiyor Mu

Turist yoğunluğunun olduğu bu ülkeye gidebilmek için vize şart mı?

Romanya’ya seyahat edecek kişilerin aklındaki sorulardan en önemlisi “ Romanya vize istiyor mu ”. Eğer ki sahip olduğunuz pasaport umuma mahsus pasaport ise kişiler muhakkak seyahat amaçlarına uygun şekilde vize almak zorundadır. Diplomatik, hususi veya hizmet pasaport sahibi vatandaşlar ise 90 gün süreli turistik seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

İncele!  Almanya Vize Ücreti

Romanya Vize İstiyor Mu3 - Romanya Vize İstiyor Mu

Avrupa birliği ülkesi olan Romanya, Schengen alanına dahil midir?

Schengen vizesine sahip kişilerde de “ Romanya vize istiyor mu ” sorusunun cevabı ise şu şekildedir; Romanya henüz Schengen alanına dahil değildir. Fakat 1 Şubat 2014 tarihinde yapılan bir düzenleme ile Schengen vizesine sahip olan vatandaşlar ve ikamet tezkeresine sahip olan yabancı vatandaşların Romanya’ya girmeleri için giriş vizesine gerek kalmadan ülkeye girmeleri ve son 180 günde 90 günü aşmaması şartı ile ülkede kalabilmeleri sağlanmıştır. Yani bu düzenleme sayesinde Schengen ülkelerinde geçerli olan ikamet tezkeresi veya da Schengen vizesi sahibi vatandaşların kurallara uygun bir şekilde vizesiz Romanya’ya seyahat edebilmeleri mümkündür.

Romanya Vize İstiyor Mu2 - Romanya Vize İstiyor Mu

Romanya’ya seyahat için diğer gerekli şartlar

  • Romanya vize istiyor mu sorusunun cevabına ulaştıktan sonra başka hangi şartları arıyor sorusuna dönecek olursak, Romanya sınırından giriş yapmak isteyen vatandaşlarımızın pasaport sürelerinin en az 6 ay geçerli olması Romanya’nın en önemli şartlarından bir tanesidir. Romanya’ya seyahat etmeyi düşünen vatandaşlar mutlaka bu koşulu dikkate almalıdır aksi takdirde ülkeye giriş yapmak istediklerinde sorun yaşayacaklardır.
  • Romanya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlar vizeleri olsa dahi veya Schengen vizeleri ile vizeden muaf olsalar dahi sınırdan girişte vatandaşlardan sağlık sigorta poliçeleri ve kendilerini davet edenlerin düzenlediği davetiyelerin asılları istenebilmektedir. Bunun dışında vatandaşların otel rezervasyonları ve ülkede bulunacakları süre boyunca geçinmek için sahip oldukları maddi imkanları da sorgulanabilir.
  • Erasmus öğrenci değişim programı ile Romanya’ya okumaya giden öğrencilerin de ikametgâh izinleri başvurusu sırasında eğitim vizesi olması şartı vardır. Eğitim vizesi olmadan ülke Erasmus öğrencilerini de kabul etmemektedir.
  • Özel araçla seyahat edenler içinse “rovignette” ismi verilen otoyol geçiş kartları Romanya sınır kapılarında satın alınmalı ve arabanın camına titizlikle takılmalıdır.
İncele!  Bulgaristan Vize Ücreti

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ