Romanya Nerede Nasıl Gidilir

24 Kasım 2016

Romanya Nerede Nasıl Gidilir

Romanya nerede nasıl gidilir sorusuna yanıt bulabileceğiniz yazımızda ilk olarak Romanya’yı tanımayla başlayalım. Ülke Orta Avrupa2da yer almaktadır. Ukrayna, Moldova, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan ile komşudur. Avrupa birliğinin en büyük 9. Ülkesi olma özelliğine sahiptir.

Nüfusu

Ülke nüfusu son verilere göre 20.121.00’dir. nüfusun %88 oranında bir bölümü Romen’dir. %8 Macar olan ülkenin kalan bölümü ise Alman’dır. Nüfus şehirlerde toplanmış durumdadır. Ülkede azınlıkta kalan Ruslar, Tatarlar, Türkler, Yahudiler, Bulgarlar, Çekler, Ermeniler bulunmaktadır.

Önemli Şehirleri

Romanya nerede nasıl gidilir sorusundan sonra önemli şehirleri nelerdir bölümüne yanıt bulalım. En önemli şehirlerinin başında başkent Bükreş gelmektedir. Mimarisi ve modern şehirleşmesi ile son derece önemli olan bir şehirdir.

Diğer ikinci önemli şehri ise Braşov’dur. Romanya ülkesinin en fazla ziyaret edilen şehridir Braşov. Özellikle kış sporları için tercih edilmektedir.

Din ve Konuşulan Dil

Ülkede resmi dil olarak Rumence konuşulmaktadır. Halk arasında Macarca ve Almancada konuşulan diller arasında yer almaktadır.

Romanya Ülkesinin Kabul Edilen Resmi Dini Nedir?

Ülke Hristiyan bir ülkedir. Halkın büyük çoğunluğu Ortodoks’tur. Yaklaşık olarak %80 oranını bulmaktadır. %10’luk bir grup ise Katolik’tir. %10’luk bölümde ise Müslümanlar, Yahudiler, Kalvenistler ve Lühterisler bulunmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Romanya nerede nasıl gidilir ve tabi ki önemli olan bir diğer soru ise ne zaman gidilir kısmında ülke ziyaretiniz için ne amaçla gideceğiniz önem kazanmaktadır. Kış turizm için ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız Aralık ayından Mart ayında kadar olan zaman dilimini tercih edebilirsiniz. Yaz turizm için de yaz aylarında istediğiniz bir zamanda seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkenin iklimi açısından karasal iklimin hâkim olduğunu söyleyebiliriz. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır.

İncele!  Hindistan Nerede Nasıl Gidilir

Romanya nerede nasıl gidilir - Romanya Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Ülkenin ilk olarak başkenti kiliseleri, müzeleri, saray ve müzeler açısından gezilmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir. Braşov kış sporları merkezi olmasının yanı sıra kilise kale ve Orta Çağdan kalan eserlerle önemli bir şehirdir. Kaloşvar şehri müzeleri ve kiliselerinin yanı sıra orman ve bahçeleri ile de görülmeye değer bir yerdir. Temeşvar sinangogları ile ünlü iken, Sibiu kültür şehri diyebileceğimiz bir şehirdir. Köstence, Bran da gezilmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir.

Tarihi Yerleri

Ülkeye gittiğinizde tarihi yer ziyaretlerinizde listenizde bulunması gereken mekânların başında Peleş kalesi gelmektedir. Bran kalesi, Corvin şatosu görmeniz gereken diğer tarihi yerlerdir. Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi de görülmesi gereken tarihi yerlerin başında gelmektedir. Timişoara Orthodox Katedrali, Herastrau Parkı, Stavropoleos manastırı Merry Cemetery de görülmeye değer diğer tarihi yerlerdir.

Gece Hayatı

Ülkede gece hayatın sabahın ilk ışıklarına kadar kesintisiz bir şekilde oldukça renkli geçmektedir. Özellikle başkent Bükreş’te düzenlenen partiler ve eğlence mekânları isim yapmıştır. Başkentliler eğlenirken herhangi bir güvenli engeli olmadan sizde onlarla bu eğlenceye katılabilirsiniz. Kış aylarında ise Braşov şehri oldukça renklidir. Dağ eteklerinde yer alan mekânlarda düzenlenen eğlenceler ve partiler soğuk kış günlerinde insanları ısıtmaktadır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Romanya nerede nasıl gidilir gidildikten sonra ne yenir ne içilir kısmında ise Türkiye, Almanya ve Macaristan kültüründen etkilene oldukça zengin bir mutfağa sahip bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Mutfağın en önemli özelliği sindirimi kolay olmayan ve et olan yemek çeşitleri fazladır. Mısır unu en fazla kullanılan malzemedir. En meşhur yemek ise Parjoaledir. Ülkede içecek olarak şarap bolca tüketilirken Türk Kahvesi ve Türk çayında oldukça fazla içildiğini söyleyebiliriz.

Nasıl Gidilir

Romanya için vize almak oldukça zorken tek sefer uçaklarla ülkeye ulaşmanız son derece kolaydır.

İncele!  Letonya Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ