Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da gezilecek yerler adeta bir uzun tatil içerisinde bile tükenmeyecek geniş bir liste söz konusudur. Roma, İtalya içerisinde bulunan en önemli merkezlerden bir tanesidir. Lazio temelli olarak karşımıza çıktığının da farkında olmak gerekmektedir. Siz de kısa bir zaman dilimi içerisinde işlemlerinizi tamamlama yolunu izlemek isterseniz öncelikli olarak bu tur alanında nerelere uğramanız gerektiğini bir yapılandırmanız gerkemektedir. Bu yapılandırma süreci içerisinde de şehri tanımanız gerekmektedir. İtalya kapsamında bulunan ve birçok kere farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan bölgelerden biri olan Roma ile alakalı olarak mutlaka şu başlıklar hakkına bilgi sahibi olmanız lazımdır;

  • Tarihi bakımdan incelendiği zaman MÖ 753 senesine kadar uzanan çok eski bir tarihi yapılanmayı içerisinde bulundurmuş olduğu bilinmektedir.
  • Dini bakımdan da olmazsa olmaz bir niteliğe sahip olan Vatikan da bu şehir içerisinde yer almaktadır. Katoliklerin belirli dönemlerde Vatikan olarak adlandırılan yerleşim yerini ve kutsal merkezi yoğun bir biçimde ziyaret ettiği de akılda tutulması gereken durumlardan bir tanesidir.

Vatikan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vatikan denildiği zaman hem siyasi em de dini yönden tam bir otorite kaynağı olan mekan gelmelidir. Belki de Roma’nın çabasız bir biçimde de olsa ister istemez dünya üzerinde önemli bir yere sahip olmasını bu özelliğe bağlamak mümkündür. Vatikan hakkında gözden kaçırılmaması gereken öğelerden bazıları;

  • Katoliklerin dini merkezidir.
  • 1500 kişilik bir nüfusu içerisinde barındırmaktadır. Buraya gelen turistler ile zaman zaman bu sayısının artabileceği hakkında da fikir sahibi olmak gerekmektedir.
  • Resmi dil İtalyanca olarak kabul edilmiştir.
  • Laterano anlaşması ile varlığı ortaya koyulmuştur.

Kişilerin elde edecekleri bu genel bilgiler ile en azından Vatikan’ın genel statüsü hakkında bir yorum yapabilmeleri mümkün hale gelmiştir. Siz de kısa bir zaman dilimi içerisinde Vatikan’ ziyaret edebilir ve hem dini hem de kültürel bakımdan birçok önemli eseri içerisinde bulunduran bu alanda keyifli dakikalar geçire imkanını elde edebilirsiniz.

İncele!  Romanya’da Gezilecek Yerler

vatican city - Roma'da Gezilecek Yerler

Hangi Tarihi Mekanlar Ziyaret Edilebilir?

Roma’da gezilecek yerler denildiği zaman kişilerin lu alanları gözden kaçırmadan tr listelerine eklemeleri gerekmektedir;

Moro Çeşmesi; Dört ırmak çeşmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dört ırmak çeşmeleri içerisinde kişilerin hem en çok bildikleri hem de uğurlu olduğuna da en çok inandıkları çeşme olarak karımıza çıkmaktadır. Çeşmelerin genel itibari ile medeniyet ile alakalı olduğu uzun süreçler kapsamında karşımıza da bulunan ve olmazsa olmaz özelliklere sahip olan durumların başında gelmektedir. Hatta bu çeşmeler içerisinde bulunan suyun süreli olarak devir dayım yapması kişilerin devlet hakkında ilerlerlik kazanmış indirimini içerisinde bulundurmaktadır.

Kollezyum; Roma’yı ziyaret edip de kollezyuma göz atmamak ancak başarısız bir tur ile seyahatlerini gerçekleştirecek kilerin işidir. Bir diğer deyiş ile Roma gezinizin olmazsa olmaz parçalarından biri olarak akılda tutması gerekmektedir.

Neler Yenilir Neler İçilir?

Roma ve İtalya denildiği zaman akla gelen iki unsur olmaktadır. Bunların ilki muhteşem tarihi bir diğeri de muhteşem mutfağı. Türkler tarafından çok sevilen bu mutfağın bu denli popüler olması ve ülkemizde de yaygınlığının artması tam manası ile hamur ürünlerini aktif kullanımı ile bağdaştırılacak olan konulardandır. Roma’da gezilecek yerler denildiği zaman siz de kısa bir zaman dilimi içerisinde işlemlerinizi şu lezzetleri tadarak tamamlayabilirsiniz;

  • Kırmızı şarap
  • Makarna çeşitleri
  • Pizza
  • Peynir türleri

Bu ürünleri tatmadan ve her birinin farklı türlerini yemeden şehirden ayrılmamalısınız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ